در بیشتر موارد مادربرد برای مشکلاتی که ناشی از قطعات دیگر است مقصر شناخته می‌شود. معمولاًً مشکلات مربوط به مادربرد کمتر پیش می‌آید، بنابراین باید مشکل اصلی را پیدا کرد. در اینجا چندین ترفند را به شما معرفی خواهیم کرد که از مادربرد رفع اتهام می کند.


آیا حداقل چیزهای که برای بوت شدن کامپیوتر لازم است وجود دارند؟
حداقل اجزا برای بوت شدن عبارتند از: یک مادربرد، پروسسور، مقدار کافی حافظه (RAM)، یک کارت گرافیک و درایو برای بوت شدن اگر یکی از این اجزا موجود نباشد سیستم شما کار نخواهد کرد.

آیا همه این اجزا به درستی متصل شده اند؟
در موقع بروز اشکال ابتدا سعی کنید قطعات را یک به یک جایگزین کنید تا به قطعه مشکل دار برسید.

آیا جامپرها به درستی قرار گرفته‌اند؟
شما باید جامپرها را برای نوع، سرعت، ولتاژ و سرعت باس CPU و دیگر مشخصات آن در جای خود قرار دهید. هر چند تعداد زیادی از مادربردهای امروزی به طور اتوماتیک این کار را انجام می دهند. همیشه دستور العمل (دفترچه همراه) مادربرد را بخوانید و در نظر داشته باشید اگر تغییراتی در BIOS سیستم انجام داده اید آن را به حالت DEFAULT برگردانید.

آیا منبع تغذیه مشکل ندارد؟
اگر شما قطعه ای را ارتقا داده اید یا قطعه ای را به سیستم اضافه کرده‌اید ممکن است توان منبع تغذیه برای شما برای تأمین توان مورد نیاز قطعه جدید کافی نباشد. توان معمول برای کامپیوتر معمولی 250 الی 300 وات می باشد.

عیب‌یابی اجزای دیگر کامپیوتر
در اینترنت جستجو کنید و ببینید آیا مادربردهای از خانواده مادربرد شما مشکل خاصی ندارد؟ وب سایت کارخانه سازنده را چک کنید و ببینید آیا هیچ تغییرات و UPDATE ای برای مادربرد شما در نظر گرفته شده است؟

مشکلات صفحه کلید
اگر پیغام خطایی ناشی از پیدا نشدن صفحه کلید دریافت کردید ابتدا مطمئن شوید صفحه کلید به خوبی متصل شده است، چیپهای کنترلر کیبورد را امتحان کنید اگر به نظر می رسید که آنها صدمه دیده اند ممکن است احتیاج به تعویض چیپها یا کل مادربرد داشته باشید.

مشکلات CMOS
در شرایط به خصوص ممکن است لازم باشد که CMOS را پاک کنید بعضی مواقع که شما برای بوت شدن سیستم کلمه عبور (Password) تعیین کرده‌اید و آنها را فراموش کرده‌اید یا بعضی مواقع BIOS را به گونه ای تنظیم کرده‌اید که مشکلاتی برای سیستم بوجود آورده و نمی‌توانید آن را درست کنید این راه مفید است.
در بعضی مادربردها پاک کردن حافظه CMOS مادربرد باعث دردسر است (ترفندستان) زیرا تنظیم دوباره آن مشکل است و شاید به یاد آوردن کلمه عبور راحت تر باشد ولی در مادربردهای امروزی معمولاً این مشکل کمتر است.
چند راه برای پاک کردن حافظه CMOS وجود دارد؛ بعضی از مادربردها جامپرهایی برای پاک کردن CMOS دارند که احتمالأ در دستور العمل استفاده از مادربرد به آن اشاره شده است. جامپر را یک لحظه برداشته و دوباره سر جایش بگذارید و CMOS پاک می‌شود. در زمان انجام این کار مطمئن شوید که سیستم شما از تغذیه برق جدا شده است و بنابراین هیچ ولتاژی روی مادربرد نیست. راه طولانی تر این است که باطری سیستم را از محل خود خارج کنید این عمل باید دو روزی طول بکشد راه غیر ایمن و سریعتر این است که بعد از برداشتن باتری مثبت و منفی جایگاه باتری را بوسیله یک سیم به یکدیگر متصل کنید. سپس دوباره آن را در جای خود قرار دهیید اگر باطری مادربرد شما قابل برداشتن نیست باید با نمایندگیهای مادربردتان تماس بگیرید.

زمان و تاریخ در سیستم به درستی نمایش داده نمی‌شود، تنظیمات به‌هم‌ریخته یا خطای Dead Battery دریافت می‌کنید
رفع این اشکال ساده است عمر باطری تمام شده است و باید آن را عوض کنید.

من نمی‌توانم وارد Setup کامپیوتر شوم
هر کامپیوتری کلیدهای بخصوصی برای وارد شدن به Setup را دارد و این به سازنده BIOS و نسخه آن بستگی دارد. اما بلافاصله بعد از روشن کردن کامپیوتر کلیدهایی که برای وارد شدن به SETUP لازم است را می‌توانید ببینید. در بیشتر مواقع این اطلاعات در پایین صفحه مانیتورتان قابل نمایش است و معمولاًً‌به این صورت نمایش داده می‌شود:
press -------- to enter setup یا ------ is the key to hit

من تغییراتی در تنظیمات CMOS داده‌ام ولی این تغییرات اعمال نمی‌شود:
در زمان خروج از CMOS setup مطمئن شوید که گزینه Save and exit را انتخاب کرده و کلید Enter را فشار دهید. در صورتی که شما گزینه Exit without saving را انتخاب کرده باشید با این مشکل مواجه می شوید.

آیا وضع ظاهری مادربرد مشکلی ندارد؟ هیچگونه شکستگی یا پینهای خم شده وجود ندارد؟ مادربرد شکسته است؟
اگر مادربرد خمیده شده است آن را به حالت اول برگردانید. ولی اگر مادربرد واقعاً شکسته است کاری نمی‌توانید بکنید و باید یک مادربرد جدید بخرید.