هم اکنون قصد داریم به معرفی 42 ترفند ریز و کوچک اما کاربردی و کارآمد در محیط ویندوز XP، رجیستری و مجموعه‌ی نرم‌افزاری آفیس بپردازیم. ترفندهایی که دانستن هر یک از آن‌ها شما را در کار با محجیط ویندوز حرفه‌ای تر خواهد کرد. این ترفندها در 3 قسمت معرفی خواهند شد. هم‌اکنون قسمت اول ترفندها را شامل 12 ترفند بررسی خواهیم کرد.

ابتدا بدانید برای ورود به رجیستری:
از منوی Start وارد Run شده و عبارت Regedit را وارد کرده و Enter بزنید تا رجیستری ویندوز باز شود.

1. چگونه می‌توان محل پنجره جستجوگر ویندوز را در یک مکان ثابت نگه داشت؟
هر بار که از شبکه خارج می شوید و جستجوگر اینترنت را پاک می کنید، بار بعد خواهید دید که پنجره Ie در جای دیگری قرار می گیرد. برای ثابت نگهداشتن این محل وارد رجیستری شوید و اطلاعات زیر را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.

HKEY _CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Policies\Explorer

در پنجره باز شده اطلاعات جدیدی در فرم DWORD وارد کنید و گزینه Nosavesetting را انتخاب کنید و دو بار روی آن کلیک کنید و در گزینه عدد وارد شده، عدد 1 را وارد کنید و ویندوز را مجدداً شروع بکار کنید.

2. چگونه‌می‌توان پیام کنار سمبل‌ها را حذف و غیرفعال کرد؟
در کنار سمبل ها ‌، اکثر اطلاعاتی برای توضیح آن ظاهر می‌شود که گاهی اوقات خستگی آور خواهد بود. برای حذف این متن‌های کمکی: وارد رجیستری شوید و اطلاعات زیر را پید کنید و آن را انتخاب کنید.

HKEY _CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Policies\Explorer\Advanced

وسپس بر روی Showinfotip دو بار کلیک کنید و عدد صفر را وارد کنید و سپس در گزینه Enable Balloon Tips نیز ارزش صفر را وارد کنید.

3. چگونه می‌توان پیام‌های هشداردهنده را در مورد کاهش حافظه‌ی سخت‌افزار از بین برد؟
هر چقدر حجم حافظه آزاد و خالی سخت‌افزار کم شود، به صورت پیاپی این پیغام وارد می‌شود که حجم ظرفیت کاری دیسک پایین است. در صورت حجم کاری بالا، این پیغام‌های متوالی سبب آزار کاربر خواهد شد (مثل کار با تصاویر ویدئویی و با حجم بالا ). برای حل این مشکل وارد رجیستری شوید و اطلاعات زیر را پیدا کنید.

Hkey _Current_User\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Policies\Explorer

در گزینه ارزش DWORD ارزش 1 را وارد کنید و No Low Disk Space Checks را کلیک کنید.

4. چگونه می‌توان منوهای متن را کدگذاری کرد؟
پارتیشن‌های Ntfs این امکان را فراهم می کنند که دادها را بتوان کد گذاری کرد.
با یک سری از دستورات (ترفندستان) می‌توان به راحتی به این مهم دست یافت. ویرایشگر رجیستری را باز کنید و اطلاعات زیر را پیدا کنید:

HKEY _CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Explorer\Advanced

سپس بر روی گزینه Encryption Context Menu کلیک کنید و ارزش آن را 1 قرار دهید.

5. استفاده از ابزار پشتیبان در ویندوز XP نگارش خانه (Home):
ویندوز XP نگارش خانه (Home) دارای این ابزار است: این برنامه در یک Cd مربوط به ویندوز XP است که باید نصب شود.
برای نصب این نرم‌افزار، پس از قرار دادن Cd اطلاعات Valueadd\Msft\Ntbackup را وارد کنید و بر روی Ntbackup.Msi دو بار کلیک کنید و سپس گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:
Start | All Of Program | Accessories | Program System | Security

6. چگونه می‌توان منوی شروع ویندوز XP را سریع‌تر اجرا کرد؟
در صورتی که بخواهید منوی شروع را باز کنید، حدودا 1 ثانیه طول می کشد تا فهرست منو باز شود. برای کاهش این زمان، باید تغییراتی در ورودی رجیستری صورت گیرد. برای این در رجیستری منوی

HKEY _CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop

را پیدا کنید و بر روی Menu Show Delay دو بار کلیک کنید و ارزش زمانی را 200 انتخاب کنید(از این به بعد حدودا باز شدن این منو 200 میلی ثانیه طول می کشد).

7. چه مواری را باید در ویرایش رجیستری رعایت کرد؟
بسیاری از عملکرد‌های سیستم عامل، مربوط به درستی کار رجیستری است. برای ویرایش رجیستری منوهای زیر را باز کنید:
Start | Run
و سپس Regedit را باز کنید و دکمه OK را فشار دهید و بر روی Edit Menu کلیک کنید و سپس بر روی New کلیک کنید و اطلاعات مورد نظر را وارد کنید و سپس 2 بار بر روی آن کلیک کنید.

8. چگونه می‌توان شروع خودکار اجرای CD را محو کرد؟
همیشه وقتی یک Cd را در Cd_Rom می گذارد به صورت خودکار برنامه نصب Cd به نمایش در می آید. برای محو این نما که گاهی اوقات ایجاد اشکال می کند. در صورتی که ویندوز XP نگارش Home دارید. به رجیستری بروید و وارد

HKEY _CURRENT_ USER\System\Current- Cnotrolset\Service\Cdrom

بشوید و گزینه Autrorun را کلیک کنید و ارزش عددی صفر را وارد کنید. در صورتی که ویندوز XP تخصصی (Professional) دارید وارد Start | Run بشوید و دستور gpedit.msc را وارد کنید. در گزینه Computer Configuration گزینه‌های Administration و System را کلیک کنید. در پنجره سمت راست بر روی Autoplay Inactivation را دو بار کلیک کنید و آن را فعال نکنید و دکمه OK را فشار دهید.

9. چگونه می‌توان از داده‌های بیش‌تری در شبکه استفاده کرد؟
در صورتی که (ترفندستان) ویندوز شما XP تخصصی باشد ابتدا وارد منوی Start شده و سپس بر روی گزینه My Computer کلیک نید و از منوی Tools گزینه Folder Option را انتخاب کنید.
مشاهده می کنید که منوی View در سمت بالا مشهود است. سپس گزینه Use Simple File Sharing (Recommended) را غیرفعال کنید گزینه OK را کلیک کنید.

10. چگونه می‌توان پوشه (General Document) را از صفحه‌ی My Computer پاک کرد؟
در داخل رجیستری آدرس زیر را پیدا کنید:

HKEY _CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Explorer\My Computer\Name Space\Delegate Folders

در این حالت گزینه عددی:
{Ee30b6fe5595ـ5c89ـ7a44ـ72f3-47a59031} را حذف کنید.

11. هر وقت که از منوی ابزار گزینه Folder را کلیک می کنم ویندوز داده‌های Cache را به صورت Thumbs.db نمایش می دهد. برای حذف این اشکال باید چه کرد؟
برای خلوت کردن محیط کار باید عملکرد آن را خاموش کرد. بدین صورت که ابتدا My Computer را کلیک کنید و از منوی اصلی گزینه Toos را انتخاب کنید و سپس گزینه Folder Options را انتخاب کنید و سپس گزینه Do Not Cache Thumbnails را انتخاب کنید و OK را فشار دهید.

12. چگونه می‌توان بر روی ویندوز قدیمی ویندوز جدیدی نصب کرد که اطلاعات قدیمی موجود در ویندوز پاک نشود؟
پس از نصب Shareware و Freeware ویندوز ممکن است رجیستری دچار اشکال شود. و پس از نصب مجدد ویندوز تمامی اطلاعات گذشته از بین می رود. برای حل این مشکل Cd مربوط به ویندوز XP را داخل دیسک گردان گذاشته و در منوی Start بر روی گزینه Run کلیک کنید و سپس اطلاعات زیر را Copy و Paste کنید:

i386\ winnt32. / unattend\ :

و سپس گزینه OK را کلیک کنید.

پایان قسمت اول

مطالعه‌ی قسمت دوم

مطالعه‌ی قسمت سوم