هم اکنون قصد داریم به معرفی 42 ترفند ریز و کوچک اما کاربردی و کارآمد در محیط ویندوز XP، رجیستری و مجموعه‌ی نرم‌افزاری آفیس بپردازیم. ترفندهایی که دانستن هر یک از آن‌ها شما را در کار با محجیط ویندوز حرفه‌ای تر خواهد کرد. این ترفندها در 3 قسمت معرفی خواهند شد. هم اکنون قسمت سوم ترفندها را شامل 17 ترفند بررسی خواهیم کرد.

26. برای تغییر اندازه و محل جداول در Word چه باید کرد؟
راه حل ساده برای آن فشار دادن دکمه Alt و نگهداشتن آن است و سپس می‌توان با مکان نما و یا اندازه جدول خاص را تغییر داد.

27. چگونه می‌توان طراحی‌ها و اشکال مختلفی را برای اسناد ورد در نظر گرفت؟
ورد این امکان را به کاربر می دهد که متون را با توجه به مطالب و ویژگی‌های آن تنظیم و صفحه آرایی کرد . برای این کار از منوی کار گزینهformat و سپس Design را کلیک کنید . در اینجا می‌تواند یکی از شماهای مورد نظر را انتخاب کنید. بعضی از انواع طراحی را نیز می‌توانید در Cd مخصوص نصب Office پیدا کنید.

28. چگونه می‌توان محتویات هر سلول (Cell) در اکسل را کپی کرد و چگونه می‌توان بر هر سلول عملکرد تعریف کرد؟
در Excel XP می‌توان برای هر سلول علامت گذاری شده یک عملکرد خاص تعریف کرد . مثلا اگر گزارش طی یکسال به 365 قسمت تقسیم شده باشد می‌توانید نتایج هر روز را ببینید . مثلا می‌توانید عدد 365 را در یک سلول تایپ کرده و سپس این سلول را با Ctrl+C کپی کنید . سپس در منوی Edit گزینه Paste Special را انتخاب کنید، عملکرد خاص را برای ‌آن عدد تعریف کنید و سپس OK را فشار دهید.

29. چگونه می‌توان فقط سلول‌های محتوی یک اعداد را کپی کرد؟
وقتی که بخواهیم در یک ورقه (Sheet) فرمول ها پاک شود و فقط اعداد کپی شود باید Ctrl+A را فشار دهید تا مقادیر علامت گذاری شود و سپس Ctrl+C را فشار دهید. در این حالت گزینه Edit وسپس Raste Special را کلیک کنید . دکمه OK را فشار دهید.

30. چگونه می‌توان سایت‌های وب را وارد Excel نمود؟
اطلاعات تجاری و سایر اطلاعات عددی جدید را می‌توان بدون هیچ مشکلی وارد اکسل کرد و در جداول خاصی اضافه (Insert) کرد. آنهایی را که از اینترنت می‌خواهید کپی شوند انتخاب کنید و Ctrl+C را فشار دهید . و سپس Excel باز کنید و گزینه Paste را از Edit کلیک کنید و گزینه وب را انتخاب کنید . در پنجره بعدی بر روی کارت زرد رنگ کلیک کنید و گزینه Import را کلیک کنید.

31. چگونه می‌توان از روی اطلاعات اکسل، جداول Word را به‌روز کرد؟
شما می‌خواهید در یک سند Word جداول طراحی شده، بروز شوند، برای اینکار (ترفندستان) جداول مورد نظر در اکسل را انتخاب کنید و آنها را با Ctrl+C کپی کنید. در Word به منوی Edit رفته و گزینه Paste را انتخاب کنید وسپس گزینه Paste As Hyperlink را انتخاب کنید.

32. چگونه می‌وان نمای Outlook XP را بسیار کوچک کرد؟
وقتی که پنجره فرستادن نامه (Mail) باز است نرم‌افزار Outlook جای زیادی را در نمایشگر می گیرد . برای کاهش اندازه این پنجره و این که در کنار ساعت قرار بگیرد در ریجستری اطلاعات زیر را پیدا کنید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\10.0\ Outlook\Preferences

و در آنجا ارزش عددی DWORD را تغییر دهید و عدد را 1 قرار دهید به نام Mintotray به آن بدهید.

33. چگونه می‌توان یک آلبوم عکس با استفاده از Power Point ایجاد کرد؟
ابتدا در منوی کار گزینه Insert را کلیک کنید و سپس گزینه Picture و New Photoalbum را انتخاب کنید و تصاویر را ازاسکنر و یا بوسیله دیگری انتخاب کنید تا تصاویر در محل مورد نظر قرار گیرد . د این حالت می‌توانید میزان رنگ و تصاویر را نیز مشخص کنید وسپس گزینه Album Layout و سپس Picture Layout را کلیک کنید و تصاویر را پشت سر هم بچینید.

34. چگونه می‌توان نرم‌افزار Nero 5.5 را سریعتر ظاهر کرد؟
برای این کار در منوی Start گزینه Control Panel را انتخاب کنید و سپس گزینه Administrative را انتخاب کنید و گزینه IMAPI CD-Burning COM Service را دو بار کلیک کنید وگزینه Disable را انتخاب کنید و دکمه End را فشار دهید.

35. چگونه می‌توان کارایی Media Player 9 را افزایش داد؟
برنامه‌هایی وجود دارد که برای نمایش فیلم ها از Media Player نیز بهتر عمل می کنند. و بدین جهت بسیاری افراد از نرم‌افزارهای دیگری استفاده می کنند.
برای افزایش کارایی این نرم‌افزار در منوی آن گزینه Tools را انتخاب کنید و سپس Options را کلیک کنید و در گزینه Data Format گزینه فرمت سایر فایل‌ها را از حالت انتخاب درآورید و OK را فشار دهید.

36. چگونه می‌توان کارایی Media Player 9 را بدون اعلان و نمایش صفحه چند رسانه‌ای شروع کار با Media Player باز کرد؟
هر وقت که Media Player را باز می کنید صفحه اعلان چند رسانه ای ها ظاهر می‌شود و چند لحظه ارتباط با اینترنت بیشتر طول می کشد. برای محو این صفحه گزینهtools را انتخاب و Options را کلیک کنید (ترفندستان) و سپس در قسمت Player گزینه Start Player In Media Player را از حالت انتخاب در بیاورید و سپس کلید OK را فشار دهید.

37. چگونه می‌توان گزینه‌ی نظارت بر پوشه (Folder Supervise) را در Media Player 9 غیرفعال کرد؟
این گزینه در مورد حجم بالای فایل‌های Mp3 کار را دچار اشکال می کند و باید حذف شود.
برای اینکار Tools را کلیک و سپس Options را انتخاب کنید و سپس Library را کلیک کنید و گزینه "Folder Supervising" را غیرفعال کنید و OK را فشار دهید.

38. چگونه می‌توان در Media Player 9 از انتقال و پخش اطلاعات محرمانه و شخصی جلوگیری کرد؟
برای اینکار گزینه Start را کلیک کنید و سپس گزینه Run و مقادیر زیر را وارد کنید:

Regsvr32./U Licdll . Dll

و سپس دکمه OK را فشار دهید.

39. چگونه می‌توان در نرم‌افزار Winamp تمامی پنجره‌ها را به کوچک‌ترین حد خود دربیاوریم؟
نرم‌افزار Winamp قسمت بزرگی از صفحه نمایش را اشغال می کند.
برای کاهش این حجم، به راحتی می‌توان علامتی که کناره راست در قسمت پایینی قرار دارد را فشار داد و آنها را حذف کرد و در صورت تمایل مجدد می‌توان آنها ظاهر کرد.

40. چگونه می‌توان یک اسکنر ویروس را به نرم‌افزار Winzip 8.9 الحاق کرد؟
بر روی نرم‌افزار کلیک کنید و سپس گزینه Options و Configuration را کلیک کنید. و در Add Program گزینه Virus Search Program را کلیک کنید.

41. چگونه می‌توان ICQ 2003 را همراه دیواره آتش (Firewall) به کار برد؟
باید ابتدا دانست که کدام درگاه (Port) از Chat – Tool استفاده می کند. در مورد ICQ این درگاه Tcp - Port 5190 است. در مورد استفاده سایر کاربران نیز Tcp – Port مقدار 65553ـ1024 را دارد . بهتر است این داده ها را به صورت نامه (E-Mail) و یا FTP به سایر کاربران ICQ برسانید.

42. چگونه در نرم‌افزار ICQ می‌توان آرشیو اخبار را جستجو کرد؟
در آرشیو (بایگانی) اطلاعات در ICQ تمامی پروتکل‌های گپ (Chat) موجود است. برای باز کردن این آرشیو بر روی کاربر مورد علاقه راست کلیک کنید و بر روی Message History و سپس بر روی Message Archive کلیک کنید و در پنجره ظاهر شده می‌توان اطلاعات مورد در خواست را جستجو و پیدا کرد.

پایان قسمت سوم و آخر

مطالعه‌ی قسمت اول

مطالعه‌ی قسمت دوم