علاوه بر استفاده خوب و موثر از آنتی‌ویروس‌ها، کاربران اینترنت برای کاهش خطرات ناشی از بدافزارها باید برخی عادت‌های اینترنتی خود را نیز کنار بگذارند. این واقعیت که نود درصد کامپیوتر‌ها آلوده به Spyware هستند نشان‌دهنده‌ی میزان تأثیرگذاری و سماجت بیش از اندازه این نوع بدافزار است که از هر رخنه و سوراخ کوچکی برای ورود به کامپیوتر استفاده می‌کند. در اینجا قصد داریم چندین ترفند بسیار مفید برای جلوگیری از نفوذ Spywareها به کامپیوتر شما معرفی کنیم.


تنها راه پیش‌گیری از آلوده شدن رایانه، محافظت تمام عیار از کامپیوتر است.
پایه و اساس مقابله مؤثر با Spywareها استفاده از راه حل‌های مناسب تکنیکی است؛ شیوه‌هایی که در آن پیشگیری و درمان هر دو لحاظ شده باشد. با این وجود مسئله دیگری که تأثیر مستقیم و قابل توجهی در احتمال آلوده شدن سیستم دارد عادت‌های کاربران اینترنتی است. با در نظر گرفتن این موضوع راهکار‌های عملی زیر توصیه می‌شود تا کاربران بیش از پیش کامپیوترشان را در برابر این نوع بدافزار محافظت کنند:

1. از آنجا که بسیاری از Spywareها با بهره‌گیری از بخش‌های آسیب پذیر نرم‌افزارها وارد سیستم می‌شوند، نصب آخرین وصله‌های امنیتی نرم‌افزار که معمولاً در سایت اینترنتی مربوط به آن در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، بسیار ضروری است.

2. قبل از نصب و استفاده از نرم‌افزار شرایط کار با آن را به دقت بخوانید. برخی از نرم‌افزار‌های رایگان (ترفندستان) یا مدت دار همراه با نرم‌افزار مربوطه انواع مختلفی از Spywareها را نیز روی سیستم نصب می‌کنند (در ازای استفاده مجانی از نرم‌افزار این Spywareها اطلاعات قابل استفاده کاربر را برای شرکت سازنده ارسال می‌کنند).

3. هنگام وارد کردن آدرس اینترنتی در مرورگر خود کاملاً دقت کنید. بسیاری از سازندگان Spywareها از صفحات اینترنتی با آدرس مشابه سایت‌های مشهور برای قالب کردن بدافزار‌های خود استفاده می‌کنند (googkle.com یکی از مثال‌های واقعی این نوع سوء‌استفاده است).

4. از برنامه‌های غیر قانونی که معمولاًً به صورت رایگان در اینترنت ارائه می‌شود استفاده نکنید؛ همین طور از برنامه‌های ارائه دهنده موسیقی و فیلم مجانی. صرف نظر از غیر قانونی بودن آن‌ها، این برنامهها معمولاًً سرشار از انواع بدافزارها از جمله Spywareها هستند.

5. از سایت‌های زیرزمینی دوری کنید (سایت‌هایی که به دانلود غیرقانونی فایل‌ها، ابزار و روش‌های هک کردن و... مربوط می‌شود). نه‌تنها بسیاری از این سایتها در واقع فقط به منظور دانلود اتوماتیک Spywareها طراحی می‌شوند، (ترفندستان) بلکه ممکن است حاوی نرم‌افزار‌هایی باشند که پس از نصب شدن روی سیستم انواع و اقسام بدافزار را راهی کامپیوتر کند.
لوئیس کورونس، مدیر Panda Labs در این باره می‌گوید: برای محافظت در برابر Spywareها مهم‌ترین مسئله این است که آنتی‌ویروس مناسبی داشته باشید که بتواند Spyware‌های شناخته شده و ناشناخته را از کار بیندازد. اما یادتان باشد که هیچ آنتی‌ویروسی بدون خطا نیست و به همین دلیل شیوه استفاده کاربران از اینترنت نیز می‌تواند در کاهش شانس بدافزارها برای نفوذ به سیستم مؤثر باشد. همان‌طور که هیچ راننده عاقلی، هر چقدر هم که سیستم‌های امنیتی اتومبیلش پیشرفته باشد، با سرعت 200 کیلومتر در ساعت یک دفعه دور کامل نمی زند، هیچ کاربر با هوشی با تصور امن بودن سیستمش، در سایت‌های آلوده و خطرناک گشت و گذار نمی‌کند.