چگونه اینترنت سری‌عتری داشته باشم؟ چرا با وجود مودم 56 کیلوبیتی در سرعت کار با اینترنت تغییری حاصل نشده و اطلاعات، همچنان با سرعت 28800bps ردوبدل می‌شود؟ مشکل چیست؟ چرا هنگام اتصال به اینترنت پس از چند دقیقه ارتباط قطع می‌شود؟ آیا علت نصب بد مودم است یا جای دیگری ایراد دارد؟ پرسش‌های فوق نمونه‌هایی از انبوه سوالات کاربران در مواجه با مشکلات مزبور است. در این ترفند به پاسخگویی به این مشکلات و مشکلات مرتبط با آن می‌پردازیم.


بیش‌تر کاربران ایرانی اینترنت، از ارتباط تلفنی Dial-up بهره مند هستند؛ یعنی برای اتصال به اینترنت از مودم استفاده می‌کنند و لذا سرعت، نقش مهمی در صرفه جویی در وقت و هزینه ی آن‌ها دارد. بخصوص برای کاربرانی که از سرویس‌های زمانی اینترنت استفاده می‌کنند که هر چه سرعت پایین تر باشد زمان بیش‌تر و در نتیجه هزینه ی بیش‌تری صرف خواهد شد. چنانچه می‌خواهید میزان سرعت اینترنتی خود را بدانید، کافی است ماوس خود را روی آیکن 2 رایانه کوچک به هنگام اتصال به اینترنت در سمت راست پایین صفحه ی نمایش وجود دارد قرار دهید. پس از مدت کوتاهی یک پیغام کوچک نمایان می‌شود که در آن می‌توانید سرعت اتصال به اینترنت، تعداد بایت فرستاده شده و بایت دریافت شده را ببینید.

عوامل بسیاری در کیفیت یک ارتباط اینترنتی مؤثرند که به اختصار، آن‌ها را بررسی می‌کنیم:
مودم؛ مسلم است هر چه مودم سریعتری داشته باشید سرعت ارتباط شما بیش‌تر است. برای مثال وقتی از مودمهای جدیدتر مثلأ 56 کیلوبیت در ثانیه استفاده می‌کنید، سرعت بیش‌تری در رد و بدل کردن اطلاعات دارید. در ضمن چون این مودمها (ترفندستان) از درایوها و فناوری به روزتری استفاده می‌کنند در تمامی مراحل کار از سرعت بیش‌تری برخوردارند. در پنجره ی Control Panel روی آیکن مودم 2 بار کلیک کنید. دکمه Properties را بزنید. حال چک کنید که بالا‌ترین سرعت را برای مودم خود انتخاب کرده باشید. البته توجه داشته باشید این سرعت، صد در صد همان سرعت نقل و انتقال اطلاعات نخواهد بود. سرعت مودم ISP شما 28800 باشد. مسلمأ سرعت ارتباط از 28800 تجاوز نخواهد کرد.

کابل؛ کابل‌های نامرغوب، کیفیت و قدرت سیگنال ها و در نتیجه سرعت را کاهش می دهد. هر چه طول کابلی که به مودم شما را به پریز تلفن وصل می‌کند کوتاه تر باشد احتمال وجود نویز و مشکلات انتقال اطلاعات کمتر است. پس سعی کنید از کابلهای کوتاه و مرغوب استفاده کنید.

سایر دستگاه‌ها؛ اطمینان حاصل کنید که کابل مودم به طور مستقیم به پریز تلفن وصل باشد. وجود دیگر تجهیزاتی چون تلفن، ماشین پیغام گیر (Answering Machine)، دستگاه دورنگار (Fax) و... با ایجاد نویز روی خط از کیفیت و سرعت ارتباط می کاهند.

سیم‌کشی داخل ساختمان؛ اگر با رعایت موارد فوق بهبودی در سرعت خط حاصل نشد احتمال دارد اشکال از سیم کشی داخل ساختمان باشد. سیم اصلی تلفن را که وارد ساختمان شده است بیابید و مودم را به آن وصل کنید اگر سرعت ارتباط شما افزایش یافت بدانید که درست حدس زده‌اید.

نوع خطوط مخابراتی؛ سعی کنید مرکز تلفن خود و ISP شما از خطوط دیجیتالی بهره مند باشد. این خطوط کیفیت ارتباط بهتری دارند؛ چون نیازی نیست اطلاعات مرتبأ از دیجیتال به آنالوگ و برعکس شوند.

مسافت؛ هر چه فاصله شما با مرکز تلفن خود و ISPتان کمتر باشد، از کیفیت و سرعت ارتباط کاسته می‌شود. در واقع، هر چه این مسافت ها بیش‌تر باشد سوئیچ ها و Repeaterهای مخابراتی بیش‌تری میان آن‌ها قرار می‌گیرد. هر کدام از این دستگاهها از کیفیت و سرعت سیگنال ها می کاهد، این مشکل در مراکز تلفنی قدیمی که از تجهیزات جدید و به روزبهره مند نیستند مشهودتر است.

اضافه بار؛ اگر فقط گاهی (در برخی ساعات شبانه روز) سرعت اینترنت شما پایین است، اشکال از ISP شماست. احتمالاً تعداد کاربران این مرکز بیش از ظرفیت آن است و پهنای باند کافی برای سرویس دهی به این تعداد مشتری ندارد و این مشکل در ساعات پرترافیک نمایان می‌شود.

ADSL؛ چنانچه از اینترنت زیاد استفاده می‌کنید و یا برای یک شرکت یا مؤسسه اینترنت می‌خواهید، بهتر است روش دیگری بجز Dial-up را برگزینید. وجود یک تکنولوژی سریع‌تر، مثلاً از نوع ADSL، سرعت و کیفیت بسیار مطلوبت‌ری را برای شما به ارمغان می‌آورد. البته مسلم است که هزینه بالاتری هم دارد.

در پایان به ذکر برخی نکات تکمیلی می پردازیم:
1- اگر سرعت اینترنت شما در مشاهده سایت خاصی پایین است موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • الف) در ساعات کم ترافیک، بعد از نیمه ی شب (ترفندستان) به سراغ آن سایت بروید. اگر در آن ساعات، امکان کار با رایانه را ندارید (مثلأ خواب هستید)، می‌توانید از نرم‌افزارهای Offline Browser نظیرHTTrack Website Copier یا Offline Explorer استفاده کنید و صفحات سایت را دانلود کنید و هر زمان که اراده کردید، آن سایت را به صورت Offline ببینید.
  • ب) شاید سایت مزبور نسخه‌ی Mirror داشته باشد. Mirror در واقع یک کپی از سایت است که روی سرور دیگری که در یک محل دیگر قرار دارد. اگر این گونه است به سراغ نسخه‌ی Mirror آن سایت بروید. شاید مشکلات قبلی شما مرتفع شود. در صورتی که یک سایت نسخه‌ی Mirror داشته باشد، صفحه ای باز خواهد شد که در آن صفحه نشانی سایت‌های مزبور قرار دارد و یا به طور خودکار به آن سایت راهنمایی خواهید شد.

2- بررسی کنید ISP شما Proxy Server داشته باشد. وجود این سرور تأثیر بسزایی در سرعت شما دارد. چرا که تعداد زیادی از سایت‌های پربیننده را به صورت محلی در خود نگه داری می‌کند.
3- هر چه میزان گرافیک سایت بیشتر باشد، سرعت بالا آمدن آن کندتر است. اگر نیازی به تصاویر سایت‌ها ندارد آنها را به صورت فقط متن مشاهده کنید. برای مثال در مرورگر IE کافی است از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب کنید. آنگاه در تب Advanced و قسمت Multimedia علامت کنار Show Pictures را بردارید.
4- برخی از نرم‌افزار ها ادعا می‌کنند کیفیت ارتباط شما را بهبود می‌بخشند. چنان‌چه مایلید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. تعدادی از آن‌ها سرعت دانلود فایل را افزایش می‌دهند و برخی دیگر سایت‌های مشاهده‌شده را Cache می‌کنند، تا در مراجعات بعدی سریع‌تر نمایش داده شوند. نرم‌افزارهایی چون Onspeed از این دسته‌اند. برای دانلود نیز نرم‌افزارهای مدیریت دانلود IDM و DAP پیشنهاد می‌شوند.