حتماً تا به حال نام Windows Media Player را شنیده‌اید و با آن کار کرده‌اید. یکی از بهترین و معروف‌ترین نرم‌افزارهای مایکروسافت برای پخش فرمت‌های صوتی و ویدیویی در محیط ویندوز. اما ممکن است اطلاعات کافی پیرامون نسخه‌ی WMP 10 نداشته باشید. در اینجا قصد داریم تا شما را با 19 ترفند مفید این نرم‌افزار آشنا کنیم.


Windows Media Player یکی از برنامه‌های پخش کننده صوت و تصویر است که به صورت آماده همراه با سیستم عامل ویندوز در کامپیوتر نصب می‌شود. گرچه این برنامه در تمام ویندوزها وجود دارد ولی شاید کمتر کاربری به صورت کامل با آن آشنا باشد. کاربران معمولاً برای شنیدن یا مشاهده سرسری فایل‌های صوتی و تصویری از این برنامه استفاده می‌کنند و اگر بخواهند به طور جدی یا حرفه‌ای با یک فایل چندرسانه ای کار کنند، به سراغ نرم‌افزارهای دیگری چون Winamp،JetAudio،RealPlayer و... می روند. البته شاید هم حق با این کاربران باشد. چرا که WMP تا قبل از نسخه 10، برنامه زیاد خوش دست و پرامکاناتی نبود. ولی با عرضه نسخه 10 این برنامه، قضیه فرق کرده است. حالا برنامه خیلی برنامه خیلی زیباتر شده و امکانات زیادی دارد. ولی برای کسانی که به نسخه 9 عادت کرده اند، با این نسخه جدید شاید کمی سردرگم شوند. جای منوها و ابزارها عوض شده و عموما به منوی View رفته اند. حتی Color Chooser هنوز هم وجود دارد و حالا می‌توانید طیف رنگ و میزان پر بودن صفحه را خودتان انتخاب کنید. به جای انباشته کردن آن هم آیکن کوچک در صفحه Library، حالا یک دکمه More Info گذاشته شده که اطلاعات آلبوم و هنرمند را روشن یا خاموش می‌کند. دیگر مجبور نیستید یک Codec اضافی MP3 روی سیستم نصب کنید یابا یک برنامه دیگر آهنگ‌های خود را Pi کنید. مایکروسافت هنوز هم برفرمت WMA خود اصرار می ورزد. ولی یک MP3 Codec هم به نام Fraunhofer در برنامه گذاشته که می‌تواند با هرBit Rate به ریپ کردن آهنگ ها بپردازد.

1- منوها
اگر بخواهید درویندوز WMP، تغییری ایجاد کنید، اول باید منوی مربوطه را بیابید. با استفاده از دکمه کرکره ای کنار دکمه‌های کوچک ـ بزرگ کردن پنجره کلیک راست کنید. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید منوهای استاندارد پنجره را فعال کنید و امکانات بیش‌تری را ببینید. برای این منظور، از منویView، گزینه Menu Bar Options را انتخاب کنید. در این حالت، اگر گزینه Show Menu Bar را انتخاب کنید، منوها فعال می‌شوند و اگر گزینه Autohide Menu Bar را انتخاب کنید، با بردن ماوس به قسمت منوها، آن قسمت ظاهر و سپس پنهان می‌شود.

2- تغییر به MP3
برای کنار گذاشتن فایل‌های WMP، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب کرده و سپس به صفحه Rip Music بروید. در این حالت، از قسمت Format گزینه MP3 را انتخاب کنید. کیفیت صوت به طور پیش‌فرض روی 128kbps تنظیم شده است. ولی اگر بخواهید، با حرکت کردن دکمه لغزان مربوطه، کیفیت را بهتر کنید در همین صفحه، با کلیک روی دکمه File Name مشخص کنید که کدام اطلاعات در اسم فایل‌ها برای‌تان درج شود.

3- تغییر نام فایل‌ها
تنظیماتی که در منوی Tools، گزینه Option در صفحه Library وجود دارد، تعیین می‌کنند که برنامه چه تغییراتی را می‌تواند روی فایل‌های ریپ شده ایجاد کند. مثلا اگر گزینهRetrieve Additional Information را تیک بزنید، اطلاعات ناقص را از طریق اینترنت کامل می‌شود.

4- تغییر ترتیب فایل‌ها
اگر بخواهید آهنگ‌های خود را در فولدرهای مجزا براساس آلبوم یا نام هنرمند دسته بندی کنید، باید گزینه Rearrange Music را علامت بزنید. درهمین جا می‌توانید با انتخاب گزینه Rename Music Files، از برنامه بخواهید با درج اطلاعات جدید آهنگ ها، اسامی فایل‌ها را اصلاح کند. این کارمخصوصا زمانی خوب است که فایل‌های خود را با ابزارهای مختلف و روش‌های متفاوت نام گذاری، ریپ کرده باشید و حالا بخواهید آن‌ها را یک دست کنید.

5- مقایسه محتوا
قسمت Info Center که اطلاعات بیش‌تری درباره آلبوم یا تراک می دهد، حالا جزئی از سرویس‌های اینترنتی WMP10 شده است. بنابراین اگر از یک سرویس، اطلاعات کافی به دست نمی آورید، می‌توانید سرویس دیگری را امتحان کنید. مثلا سایت Napster بیوگرافی کاملی درباره هنرمندان دارد.

6- رادیو کجاست؟
رادیوی اینترنتی حالا به قسمت Media Guide رفته است. از صفحه Guide گزینه Radio را انتخاب کنید تا فهرستی از ایستگاه‌های رادیویی و لینکی را ببینید که صفحه Radio Tuner را باز می‌کند. این صفحه تمام ایسنگاه‌های موجود در اینترنت را نشان می دهد. اگر (ترفندستان) لینک Radio Tuner را در ستون سمت راست پیدا نکردید، پایین بروید و روی لینک InternationWindowaMedia.com کلیک کنید و حالا دوباره صفحه Guide را باز کنید. اگردوست ندارید تنظیمات بین المللی خود را تغییر دهید، می‌توانید ازنشانیWindowsmedia.com /MyRadio.asp مستقیماً به صفحه Radio Tuner بروید. بعد از انتخاب ایستگاه مورد نظر، روی دکمه Play کلیک کنید.

7- آهنگ‌های جوانی
با استفاده از فهرست Year Released می‌توانید به آهنگ‌های زمان جوانی خود مراجعه کنید، یا فقط آهنگ‌های امسال را لیست کنید. گزینه By Year هم هنگام ساخت Auto Playlist خیلی به درد می خورد. اصلاً مجبور نیستید تاریخ تمام تراک‌هایی که ریپ کرده‌اید یا خریده‌اید را تایپ کنید. ویندوز WMP خودش این کار را انجام می دهد.

8- Playlist آسان
تراک ها را به قسمت Now Playing بیندازید یا یک پلی لیست خودکار به صورت تصادفی درست کنید. بعداز این که آهنگ‌هایی را مرتب کردید که می‌خواهید نگه‌دارید، با کلیک روی دکمه Now Playing List گزینه Save Playlist As را انتخاب کنید. با استفاده از منوی فرعی New List در همان منو، می‌توانید بدون این که مجبور باشید به قسمت سمت راست پنجره بروید، به ساخت پلی لیست بپردازید.

9- افزودن سریع
دکمه کوچکی که در کنار کرکره Now Playing List قراردارد، انتخاب‌های فعلی را به فهرست Now Playing اضافه می‌کند. اگر کشیدن و انداختن برای‌تان سخت است، می‌توانید از این راه اقدام کنید.

10- پلی لیست‌های مجزا
اگر فکر می‌کنید ساختن پلی لیست از طریق دیالوگ باکس راحت تر از کشیدن و انداختن است، با کلیک روی Now Playing List و سپس Edit using Playlist Editor دیالوگ Edit Playlist بلافاصله باز می‌شود.

11- تنظیم عکس
با WMP10 عکس ها را هم می‌توانید مرتب کند. اما تا وقتی دستگاه قابل حملی را به کامپیوتر خود وصل نکنید که عکس ها را به سیستم منتقل می‌کند، گزینه All Picture در صفحه Library ظاهر نمی‌شود. علت این است که خود برنامه هیچ امکانی برای کارکردن روی عکس ها ندارد. یعنی نه می‌توانید نمایش اسلایدی درست کنید، نه نمایش بند انگشتی. داشتن کتابخانه عکس فقط به این درد می خورد که انتقال عکس ها به دستگاه قابل حمل آسان تر می‌شود. گزینه‌های All Video و All TV از این جهت در هر سیستمی هستند که تماشای ویدئو و برنامه‌های ضبط شده تلویزیونی در کامپیوتر امکان‌پذیر شود.

12- ستون‌های دلخواه
با کلیک راست روی فهرست تراک‌های یک آلبوم یا هنرمند در صفحه Library منویی از ستون ها را ظاهر می‌کند که قابل حذف و اضافه هستند. هم‌چنین می‌توانید از کرکره Library Option گزینه Choose Columns را انتخاب کنید که امکاناتی را برای تعیین زمان پخش شدن پلی لیست می دهد. بنابراین اگر بخواهید، می‌توانید فهرست خود را براساس آهنگ‌هایی مرتب کنید که در تعطیلات آخر هفته گوش می‌کنید.

13- دیواره آتش
اگر می بینید برنامه هنگام پخش موسیقی آنلاین هرچندوقت یک‌بار چند ثانیه مکث می‌کند، بد نیست ببینید برنامه دیواره آتش شما بسته‌های UDP را متوقف می‌کند یا نه. WMP برای Streaming محتوا، از این بسته ها استفاده می‌کند. اگر چنین باشد، برنامه مجبور است از پروتکل HTTP استفاده کند. اگر می‌خواهید بفهمد برنامه ازچه پروتکلی استفاده می‌کند و آیا این پروتکل مشکلی ایجاد می‌کند یا نه، درهمان حالی که آنلاین هستید، از منوی View گزینه Statistics را انتخاب کنید و صفحه Advanced را ببینید.

14- از هدفون استفاده کنید
فیش هدفون روی درایو سی دی فقط برای پخش آنالوگ قابل استفاده است و آهنگ‌های دیجیتالی که ویندوز WMP پخش می‌کند، از طریق این فیش شنیده نمی‌شوند. اما اگر بخواهید همین آنگ‌های دیجیتال را از طریق هدفون بشنوید،کافی است به Media Player بگویید آهنگ ها را به صورت آنالوگ پخش کند. برای این منظور، از منوی Tools، گزینه Option را انتخاب کنید و به صفحه Devices بروید. درایو سی دی خود را انتخاب کرده و از صفحه Audio گزینه Playback to Audio را علامت بزنید.

15- روشن کنید
امروزه بیش‌تر کیبوردها دکمه پخش، مکث، صدا و...دارند. اگر شما چندین صفحه کلیدی ندارید، بازهم می‌توانید از طریق صفحه کلید، Media Player را کنترل کنید. F10 صدا را زیاد، F9 صدا کم، و F8 صدا را قطع می‌کند.CTRL +P شروع به پخش یا مکث می‌کند، و CTRL+S پخش را قطع می‌کند. با CTRL+F به تراک بعدی بروید و با CTRL+B به تراک به تراک قبلی. کلیدهای میان برمتعدد دیگری هم وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را از منوی Help پیدا کنید.

16- فشرده کردن فایل‌ها
اگر به خاطرکیفیت بهتر، فایل‌های ریپ شده را با فرمت WMA آزاد ذخیره می‌کنید،می‌توانید (ترفندستان) هنگام انتقال آن‌ها به پخش کننده قابل حمل، کاری کنید که فایل‌ها کوچک تر شوند. برای این منظور، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب کرده و به صفحه Devices بروید. در این حالت، دکمهAdvanced را کلیک کنید و گزینه Allow Audio Files to Convert را علامت بزنید. با این کار، Media Player هنگام انتقال فایل‌ها به دستگاه قابل حمل، فایل‌ها را فشرده می‌کند.

17- فضای دیسک
حاصل فشرده کردن فایل‌ها به صورت نامحسوس این است که وقتی دستگاه قابل حمل خود را به سیستم وصل می‌کنید، لازم نیست خیلی صبر کنید تا فایل‌ها تبدیل شوند. اگر قصد دارید تعداد زیادی فایل را تبدیل کنید، ببینید Media Player فضای کار برای این کار داشته باشد. برای این منظور، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب کنید. به صفحه Devices بروید، دکمه Advanced را کلیک کنید، و سعی کنید Amount of disk space را اضافه کنید.

18- آهنگ ها انتخاب کنید
حتی اگر Player هشتاد گیگابایتی داشته باشید، باز هم بعید است بتوانید تمام آهنگ ها، فیلم ها و عکس‌های خود را داخل آن جای دهید. اگرگزینه سنکرون خودکار را فعال کرده باشید، WMP موسیقی را نسبت به عکس و عکس را نسبت به فیلم اولویت می دهد. بدون وصل کردن دستگاه به سیستم هم می‌توانید آهنگ‌هایی را تعیین کنید که دوست دارید به دستگاهتان منتقل شوند. کافی است هر آهنگی را که دوست دارید، به صفحه Sync بیندازید تا هروقت دستگاه را وصل کردید، به طور خودکار از این صفحه به دستگاه منتقل شوند.

19- حذف برنامه
اگر فکر می‌کنید نسخه 9 را بیش‌تر از 10 دوست دارید، می‌توانید WMP10 را از سیستم حذف کنید. البته لازم نیست نسخه قبلی را مجدداً نصب کنید. اگر سرویس پک 2 ویندوز XP را نصب کرده باشید، باید ابتدا گزینه Show Updates در بالای لیست را علامت بزنید. تنها عیب این کار این است که نما توانید آهنگ‌های حفاظت شده را با نسخه‌های قبلی پخش کنید؛ چون WMP10 از DRM متفاوتی استفاده می‌کند.