چگونه یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟ «دیگر هیچ نام خوبی برای سایت موجود نیست». این جمله را بارها از زبان دیگران شنیده‌ایم و بیشتر به این معناست که تمام نام‌های مناسب قبلا اشغال شده‌اند. البته منظور از نام‌های مناسب، نام‌های کوتاه، شیک، گویا و البته با پسوند دات کام است. اما اگر کمی خلاق باشیم، همواره می‌توانیم نامی را که مناسب سایت‌مان باشد انتخاب نماییم. در اینجا قصد داریم تا 6 راه مناسب برای انتخاب نام سایت یا حتی وبلاگ‌تان به شما معرفی کنیم.

یک دامنه خوب کوتاه است
البته هر روز بیش از قبل، شانس یافتن یک دامنه با تعداد حروف کم، سخت و سخت‌تر می‌شود اما اگر بخواهیم همین الأن می‌توانم دامنه‌های کوتاهی را ثبت کنیم. شما برای ثبت چنین دامنه‌هایی دلایل بسیاری می‌توانید پیدا کنید. با این نام شما می‌توانید اعتبار مناسبی بری سایت خود کسب کنید ضمن این که املای آن به نوعیست که امکان نگارش نادرست را به حداقل می‌رساند. نام‌های طولانی بیشتر اوقات مناسب نیستند. اگر شما بخواهید نام شرکت خود را تمامأ در دامنه خود وارد نمایید به این مشکل بر خواهید خورد. مخصوصا این که مدتیست اجازه ثبت شرکت‌ها را در ایران برای کمتر از سه کلمه نمی‌دهند و بازدیدکنندگانتان در این صورت دچار مشکلات نگارشی خواهند شد. ضمن این که برگردان کلمات فارسی به املی پینگلیش همواره منحصر به فرد نیست. فرض کنید نام شرکت شما وب‌افزار بی‌کران باشد. در این صورت دامنه شما به اینصورت خواهد بود: webafzarebikaran. علاوه بر این که اغلب افراد با درج یا عدم درج حروف صدادار مانند اِ به پینگلیش مشکل دارند، باز هم ممکن است که در تلفظ صحیح کلمه بیکران دچار مشکل شده و آن را بی‌کاران بخوانند. شما می‌توانید با بازی روی کلمات به ترکیب‌های مناسبی برسید. یکی از دوستان که با نام بی‌بی‌گل در مطبوعات مطالب طنز می‌نویسد، بری ثبت دامنه خود به صورت Bibigoal.Com به ما مراجعه کرد. با این که نام مورد نظر ایشان ثبت نشده بود، با کمی دقت متوجه شدیم که می‌توان این نام را کوتاه‌تر کرد بدون آنکه آسیبی به تلفظ، مفهوم و یا ساختار ترکیبی آن بزند. نام پیشنهادی ما با حذف دو i همراه بود و نهایتاًً نام مورد نظر به‌صورت Bbgoal.Com ثبت گردید.

یک دامنه خوب بخاطر‌ماندنی است
شما نام‌های عمومی را همواره به راحتی حفظ می‌کنید. دامنه‌هایی همچون Art.Com و Fun.Com در حافظه بسیار ماندگارند. در عین حال دامنه‌های دیگری هم وجود دارند که با وجود عمومی نبودن به راحتی حفظ شده‌اند. نامهایی مانند Google.Com و Yahoo.Com هم از این جمله‌اند که برخی تغییر شکل یافته و یا مخفف یک جمله و یا مفهوم هستند. گاهی دلایل بخاطر سپاری خیلی ساده‌تر از این حرف‌هاست. خوش‌آوایی یک کلمه و آهنگ مناسب هجاهای آن، معمولاً تاثیر بسزایی در بخاطر سپاری آن دارد. پس در مخفف‌سازی (ترفندستان) باید توجه کنیم که مجموعه بدست آمده، خوش آهنگ باشد. یک مثال مناسب در اینباره irna.Com و یک مورد نامناسب Iritn.Com است. نکته قابل توجه دیگر نام‌های دو یا چند کلمه‌ی است. که بخاطر سپاری ترتیب آنها را دشوار می‌سازد. برای مثال بسیاری از افراد بجای ورود به سایت RayanSaba.com، وارد سایت SabaRayan.com می‌شوند.

یک دامنه خوب نباید با دیگر دامنه‌ها اشتباه شود
برخی از افراد نام‌هایی را بری خود انتخاب می‌کنند که قبلا توسط فرد معتبر، نهاد یا شرکت معروفی اشغال شده است. سپس با ایجاد تغییراتی در آن مانند پسوند Net (یا پسوندهای دیگر) یا تغییراتی در املای قبلی، آن نام را ثبت می‌کنند. بیشتر ما ثبت سایت Gooyaa.Com را به یاد می‌آوریم که نامی بود با تغییر بر روی املای سایت پربیننده Gooya.Com. در کشورهای دیگر قانونی با عنوان مالکیت معنوی وجود دارد که در صورت اثبات استفاده سوء در چنین مواردی، امتیاز نام ثبت شده از فرد متخلف سلب می‌شود.

یک دامنه خوب را به سختی باید غلط نگارش کرد
نام مورد نظر برای یک دامنه باید به گونه‌ی باشد که افراد بازدید کننده برای نگارش آن دچار مشکل نشوند. این مشکل معمولاً در نام‌هی طولانی و یا ترکیبی بیشتر اتفاق می‌افتد. این مساله را باید جدی بگیرید چون همین مساله به ظاهر ساده ممکن است بسیاری از مشتریان و بازدیدکنندگانتان را در بلند مدت فراری دهد. املای متفاوت در زبان‌های مختلف نیز می‌تواند باعث چنین مشکلی شود. بری مثال حفظ دامنه هفته‌نامه الکترونیکی کاپوچینو (Cappuccinomag.com) بخاطر املای سخت آن همیشه مشکل‌ساز بوده است.

یک دامنه خوب باید بیان‌گر فعالیت شما یا نوع آن باشد
یک نام خوب برای دامنه شما باید به گونه‌ای باشد که هر کسی بتواند با مشاهده آن، نوع فعالیتتان را تشخیص دهد. البته احتمال این که شما نامی پیدا کنید که بصورت تک کلمه‌ی فعالیتتان را آشکارا بیان کند، بسیار اندک است با این حال شما می‌توانید با اضافه کردن برخی کلمات به کلمه پایه به دامنه خوبی دست پیدا نمایید. فرض کنیم که شما قرار است سایتی با محتوی سرگرمی ایجاد نمایید. (ترفندستان) مسلم است که دامنه‌های Fun.Com و Funny.Com قبلا اشغال شده‌اند. اما شما می‌توانید نام BestFunny.Com را بری سایت خود انتخاب کنید که هم بیانگر گرایش کاری شماست و هم به اصطلاح خوش‌نام است.

یک دامنه خوب باید مخاطبین شما را درست هدف بگیرد
امروزه بیشتر دامنه‌های Com. و Net. یا Org. اشغال شده‌اند و به همین دلیل پسوند‌های جدیدی پدیدار شده است. پسوند‌های cc. یا ws. همچنین tv. و to. پسوندهایی هستند که به تازگی بیش‌تر مشاهده می‌شوند. امتیاز این پسوندها تا پیش از این متعلق به کشورهایی خاص بوده که از آنها با شرایطی خریداری شده است. بسیاری از افراد چنین پسوندهایی را بری نام مورد نظر خود انتخاب می کنند. بسیاری دیگر هم از پسوندهای اختصاصی کشور متبوع خویش استفاده می‌نمایند. با این فرض اگر شما می‌خواهید یک سایت با مضمون سرگرمی و مخاطبان ایرانی ایجاد نمایید، بهترین انتخاب برای شما می‌تواند نام Fun.IR باشد.

یک روش جالب بری یافتن نام مناسب
سایت‌هایی موجودند که به شما بری یافتن نام مناسب کمک می‌کنند. بری کار با این ابزار کافیست که کلمات کلیدی نام را مشخص کنید و منتظر پیشنهادها بمانید. یکی از معروف‌ترین آنها سایت NameBoy.com است که در نوع خود کامل‌ترین لیست را با پسوند‌های متعدد و کلمات متنوع به شما ارائه می دهد.