با استفاده از ترفندی که هم‌اکنون به شما معرفی خواهیم کرد می‌توانید بدون نیاز به نرم‌افزار خاصی و از طریقی ترفندی ساده فایل‌های خود را مخفی سازید. جالبی این ترفند اینجاست که همگی افراد می‌توانند آیکن این فایل را مشاهده کنند اما فقط فقط خود شما قادر خواهید بود که آن را اجرا یا نمایش دهید. هم‌چنین با این کار دیگر فایل مورد نظر در Search ویندوز نیز نمایان نخواهد شد.


برای این کار:
ابتدا در My Computer و از منوی Tools بر روی Folder option کلیک کنید. سپس در پنجره باز شده به تب View بروید. در لیستی که مشاهده می‌کنید در صورتی که تیک Hide extensions for known file types زده شده بود آن را بردارید و بر روی OK کلیک کنید.
با این کاری که شما انجام دادید قابلیت دیدن پسوند فایل‌ها را در ویندوز فعال ساخته‌اید.
حال، فایل مورد نظر را که می‌خواهید مخفی سازید را انتخاب کرده بر روی آن راست‌کلیک کنید و گزینه Rename را بزنید. حالا پسوند فایل را پاک کنید و آن را مثلاً به TXT تبدیل کنید، خواهید دید که فایل دیگر فرمت قبلی خود را ندارد و به صورت TXT درآمده است.
به عنوان مثال می‌خواهیم فایل Tarfandestan.jpg را به مخفی کنیم. می‌بایست بر روی Rename کلیک کرده و سپس پسوند آن یعنی jpg. را پاک کنیم. بعد از این کار به جای jpg. که پاک کردیم تایپ می‌کنیم txt. و Enter را میزنیم.
هم‌اکنون می‌بایست برای دوباره دیدن آن، آن را به فرمت قبلی خود برگردانیم و پسوند قبلی را جای‌گزین txt. نماییم.