اینترنت اکسپلورر، مرورگر وب مایکروسافت یکی از پرکاربردترین مرورگرهای وب است که میلیون‌ها نفر از سراسر جهان به وسیله‌ی آن به گشت‌وگذار در اینترنت می‌پردازند. این نرم‌افزار در عین سهولت استفاده که رمز موفقیت آن نیز می‌باشد رمز و رازهای فراوانی را نیز به همراه خود دارد که با دانستن آنها زندگی اینترنتی شما راحت‌تر و دلپذیرتر می‌گردد. 149 راز در مرورگر وب مایکروسافت را جای دیگری نخواهید یافت! پس فرصت را از دست ندهید. لازم به ذکر است که این ترفند در دو قسمت در دسترس شما قرار می‌گیرد (در قسمت اول به معرفی 74 رمز و راز اینترنت اکسپلورر پرداختیم. اکنون به معرفی 75 نوع دیگر می‌پردازیم).

 

75- اگر در کار خود وارد هستید از طریق Windows Explorer خیلی راحت تر می‌توانید به مدیریت سایت‌های Favorites خود بپردازید (چرا که آنها فقط یک سری فولدر و میان بر هستند که در دایرکتوری ویندوزنگهداری می‌شوند). پس اگر می‌خواهید به تغییر نام یا حذف آنها بپردازید، Explorer کارها را خیلی راحت تر می کند.

76- اگر می‌خواهید سریع به سراغ یک فولدر بروید، کلید Shift را بگیرید و از منوی Favorites گزینه Organize را کلیک کنید تا یک پنجره Explorer باز شود که فولدر Favorites را نشان می دهد.

77- اگر می‌خواهید Favorites و کوکی‌های خود را به مرورگری دیگر یا حتی کامپیوتری دیگر منتقل کنید، از منوی File، گزینه Import and Explorer را کلیک کنید تا ویزاردی فعال شود که برای انجام این کار به شما کمک می کند. از مرورگرهای دیگرهم می‌توانید سایت‌های Favorites را به IE وارد کنید، موقع صدور نمی‌توانید فولدر ایجاد کنید و مجبورید از فولدرهای موجود یکی راانتخاب نمائید.

78- لیست‌های اکسپلوررگونه از قبیل History Bar،Search Bar و Folder View در سمت چپ پنجره IE باز می‌شوند. علاوه بر این Bar ها، در IE 6 «بار» اکسپلوررگونه جدید اضافه شده که Media Bar نام دارد. البته، نسخه آزمایشی این نرم‌افزار چند «بار» جدید دیگر هم داشت، ولی به عدم استقبال کاربران، نسخه نهایی بدون وجود آنها بیرون آمد.

79- یک «بار» اسکپوررگونه دیگر که هنوز هم وجود دارد، «بار» Related Sites شرکت Alex است که برای دستیابی به آن باید از منوی Tools و گزینه Show Related Links اقدام کنید. این گزینه، سایت‌های مشابه را با آن چه در حال حاضر پیش روی شاست، نشان می دهد. ولی وقتی از سایتی به سایت دیگر می روید، به روز نمی‌شود (مگر این که نسخه کامل آن را که رایگان است، از شرکت درخواست نمائید).

80- اختیارات زیادی در «بار» Search وجود ندارد، زیرا مایکروسافت فقط چند ماشین جستجوگر را درون آن گذاشته است. با کلیک روی دکمه Search این «بار» را باز و روی دکمه Customize کلیک کنید تا ترتیب جستجو را انتخاب نمائید (برای تغییر تنظیمات باید روی خط باشید). پیشنهاد می کنیم خط ابزار بسیار عالی Google را نصب کنید، اما توجه داشته باشید که IE 6 با آن قاطی می کند؛ یعنی هم در لیست خط ابزارها گزینه ای ظاهر می‌شود که Google را در بالای صفحه به نمایش در می آورد و هم در «بار» Explorer مدخلی به وجود می آید که خط ابزار Google را در پائین صفحه ظاهر می کند (اما هر دو درست کار می کنند).

81 - Outlook Express مهمترین اصلاحات در OE6 بهبود مسائل امنیتی در آن است. حالا می‌توانید از ورود اسناد حجیم، ضمائم اجرایی، فایل‌های فشرده و اسکریپت ها ویژوال بیسیک (که غالبأ ناقل ویروس هستند) جلوگیری کنید. به علاوه، هر وقت هر برنامه ای بخواهید به کتابچه آدرس‌های OE شما دست بزند و سعی کند از طریق حساب شما اقدام به ارسال نامه بکند (یعنی دیگر از حقه‌های کثیف ویروس نویسان)، هشداری ظاهر می‌شود. برای آشنایی با امکانات موجود، از منوی Tools، گزینه Options راانتخاب کرده و به صفحه Security بروید. باانتخاب گزینه Restricted در قسمت Select the internet security zone to use جلوی جاوا، اسکریپت ها و کنترل‌های نامطمئن اکتیوایکس را بگیرید. در Email عملاًً هیچ نیازی به این ها نیست و غیرفعال کردن آنها (ترفندستان) باعث جلوگیری از ورود ویروس می‌شود. امکان دارد ویروسها از طریق فایل‌های ضمیمه وارد شوند، پس جلوگیری از ورود فایل‌های ضمیمه هم می‌تواند مانع از آلودگی سیستم شود، ولی این کار کمی غیر عادی است. به هر ترتیب، با انتخاب گزینهDo not sllow attachments to be saved or opened that could potentially be a virus ضمائم رااز کار بیندازید. البته با این کار باز هم می‌توانید لیست فایل‌ها را ببینید، ولی نمی‌توانید آنها را ذخیره یا باز کنید. و یک کار خوب دیگراین است که مانع از انتشار ویروس ها بشوید. ویروس ها می‌توانند مثل آتشی که در خرمن می افتد گسترش پیدا کنند (و این کار با فرستادن خودشان به تمام طرف‌های تماس شما در کتابچه آدرس ها انجام می دهند). پس برای جلوگیری از نشر آنها، گزینه Warn me other applications try to send mail as me راعلامت بزنید. باانتخاب این گزینه اگر بخواهید اطلاعات رااز طریق یک وب با Email ارسال کنید یا برنامه‌هایی را به اجرا در بیاورید که از کتابچه آدرس‌های شما استفاده می کنند، کادر محاوره ای ظاهر خواهد شد که از شما می پرسد واقعأ می‌خواهید نامه ای را بفرستید. در صورت مشاهده این ادر محاوره، اگر مطمئن نیستید، به سراغ Outlook بروید و ببینید نامه کدام است. اگر می‌خواهید برای حسابی که از Hotmail گرفته‌اید از OE6 استفاده کنید، می‌توانید نامه‌های خود را بخوانید، ولی باید Hotmail راتنظیم کنید. برای این منظور، از منوی Tools، گزینه Accounts و سپس Add راانتخاب و روی Mail کلیک کنید. سپس، نوع سرور پستی را HTTP تعیین نمائید. 1- از این جا، ویزارد Internet Account را به اجرا در آورید. 2- اسناد Word ممکن است حاوی ویروس ماکرو باشند، پس بهتر است ضمائم خطرناک را بلوکه کنید. 3- با گذاشتن نامه در منطقه Restricted اسکریپت نویسی را ازکار بیندازید. 4- جلوی کرم‌های پست الکترونیک را بگیرید و نامه‌های ارسالی را از همین جا معاینه کنید. 5- جلوی فایل‌های خطر آفرین را بگیرید.

82- بار Media اصوات و تصاویر «جاری» (Steaming) رادر پنجره کوچکی در سمت چپ پنجره اصلی پخش می کند. بدین ترتیب می‌توانید به آسانی تراک سی دی یا ایستگاه رادیویی در حال پخش را بدون ترک وب سایت مشاهده کنید.

83- اگر می‌خواهید کنترل‌های این ابزار پخش کننده (Player) را از «بار» بیرون بیاورید، روی دکمه سفید کوچک Undock کلیک کرده و Player را به مکان مورد نظر بکشید. این پنجره قابل کوچک و بزرگ کردن است اگر می‌خواهید Player در جای خود میخ کوب شود، دوبار روی دکمه سفید رنگ کلیک کنید.

84- اگر ترجیح می دهید موسیقی یا فیلم را از طریق برنامه استاندارد ویندوز، یعنی Windows Media Player مشاهده یا گوش کنید، با کلیک روی دکمه Media Options و سپس Settings گزینه Play Web media in the bar را خاموش کنید.

85- اگر از Media Bar خارج بشوید تا مثلأ جستجویی را به راه بیندازید یا پنجره History را باز کنید، موسیقی قطعی در پشت صحنه به پخش ادامه می دهد. برای خاموش کردن آن باید دوباره به Media Bar برگردید.

86- وقتی موسیقی یا فیلمی از اینترنت در حال پخش است، روی اسم تراک کلیک کنید تا به لیست Favorites اضافه شود یا برنامه پخش پیش فرض (که ممکن است RealPlayer یا (Windows Media player به اجرا در بیاید.

87 - «بار» Media یافتن فیلم و موسیقی را آسان کرده است. کلیپ‌های ویدئویی، ایستگاههای رادیو اینترنتی و تراک‌های موسیقی زیادی در این «بار» وجود دارند که البته همه آنها از سایت Windows Media.com خود مایکروسافت می آیند و اگر روی لینک‌های More Media یا Radio Guide در منوی Media Options کلیک کنید، سایت کامل WindowsMedia.com را خواهید گرفت.

88- خط ابزار Redio هنوز هم در IE 6 وجود دارد، ولی به طور پیش فرض خاموش است. باانتخاب منوی Tools، گزینه Internet Options، به صفحه Advanced بروید و زیر بخش Multimedia، گزینه Always show internet Explorer Radio toolbar را علامت بزنید.

89 - IE 6 با ماوس‌هایی که غلطک داشته باشند خیلی خوبکار می کند. بسیاری از سایت ها امروزه، از طریق این نوع ماوس ها امکان زوم کردن تصاویر و بازی کردن را فراهم می کنند.

90- منوهای شخصی که چندی است در مجموعه Office و ویندوز ام ای ارائه شده اند حالا به IE هم رسیده اند. از منوی Tools، گزینه Internet options راانتخاب کرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browsing، گزینه Enable personalized Favorites Menu را علامت بزنید تا وقتی به منوی Favorites رفتید، فقط سایت‌هایی ظاهر شوند که اخیرأ مشاهده کرده‌اید. برای ظاهر کردن تمام سایت ها می‌توانید روی فلش رو به پائین کلیک کنید. اگر از منوهای شخصی خوششان نیامد، می‌توانید آنها را کار بیندازید.

91- Cursor‌های سفارشی جالب هستند، ولی مشهورترین کنترل Cursor موسوم به Comet اصلأ رواج ندارد، زیرا می گویند در کامپیوتر جاسوسی می کند. انتظار می رود با IE 6، استفاده از Cursor‌های سفارشی در وب سایت‌هایی که از DHTML استفاده می کنند دوباره از سر گرفته شود.

92- اگر می‌خواهید امکان استفاده از غلطک‌های ماوس را در وب سایت خود اضافه کنید، همواره امکان زوم کردن تصاویر را با چرخاندن این غلطک فراهم سازید.

93- با استفاده از غلطک ماوس می‌توانید اندازه فونت یک صفحه وب را نیز به سرعت تغییر دهید. کلید Ctrl را نگه دارید و غلطک را بچرخانید. بااین کار، همان پنج حالتی که در لیست Font Size هستند به دست می آید.

94- بعید است لازم شود اندازه فونت را عوض کنید، زیرا IE 6 اندازه پیش فرض فونت ها را از Small به Medium تغییر داده است.

95- دوست دارید وقتی از صفحه ای به صفحه دیگر می روید، صفحه اول را به آرامی تاریک شود و به روی صفحه بعد باز شود (عملی که به Fade موسوم است)؟ از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب کرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browsing،گزینه Enable Page transition را علامت بزنید.

96 - اگر جزو طرفداران Real Player هستید، حتماً از «بار» اکسپلوررگونه Real خوشتان می آید. در این «بار» امکان جستجو به دنبال فیلم، موسیقی، رادیو اینترنتی میسر است، درست مثل «بار» Media، بااین تفاوت که تمام اینها در پنجره Real Player باز میشوند.

97- وقتی فریمی از یک سایت فریم بندی شده را به عنوان Favorite خود ذخیره می کنید، IE لینک پیوند زده شده به آن صفحه را درجای درستی ذخیره می کند، ولی عنوانی که به آن می دهد، عنوان صفحه شروع سایت است(و URL آن هم شبیه به URL صفحه شروع است). پس به خاطر داشته باشید که هنگام ذخیره،عنوانی را برای آن انتخاب کنید که معلوم شود از کجا آمده است.

98- شاید فکر کنید شرکت‌های نرم‌افزاری فقط در تلاشند ویژگی‌های جدیدی به محصولات خود اضافه کنند یا ویژگی‌های قبلی را تغییر دهند، ولی یکی از دلایل اصلی تولید نسخه‌های جدید نرم‌افزارها رفع اشکالات و بهتر کردن برنامه است. خلاصه بگوئیم، با IE 6 خیلی کمتر از قبل با اشکال مواجه خواهید شد.

99- و اگر بااشکالی مواجه بشوید، مایکروسافت دوست دارد بداند، شاید گزارش‌های خطا در Office XP را دیده باشید. در ویندوز XP هم همین طور است. لازم نیست کاری انجام بدهید، ولی اگر IE قفل کند یا از کار بیفتد کادر محاوره ای باز خواهد شد که از شما می‌خواهد دکمه ای را کلیک کنید و گزارش خطا را تحویل دهید. مایکروسافت در نظر دارد از این اطلاعات در جهت بهبود نسخه بعدی نرم‌افزار اینترنتی خود استفاده کند. این طرح در خصوص Office XP خوب جواب داد و تمام خطاهایی که در نسخه بتای این نرم‌افزار آشکار شدند،در محصولی نهایی از بین رفته بودند. اگر مشکلی که با آن مواجه شده‌اید قبلأ حل شده باشد، لینکی در اختیارتان قرار می گیرد که شما را به نسخه رفع اشکال شده هدایت می کند. حتی اگر گزارش را نفرستید، IE دفعه بعد اجرا خواهد شد.

100- اگر می‌خواهید بدانید چه نوع اطلاعاتی را به مایکروسافت می فرستید، روی لینک موجود در کادر محاوره گزارش کلیک کنید.

101- برداشتن IE 6 خیلی آسان است. اگر نظرتان عوض شد و خواستید IE 6 را Uninstall بکنید، یا خواستید ویندوز 2000 را نصب کنید بدون این که پیام خطایی درباره IE ببینید (چرا که قصد دارید نسخه قدیمی تر IE در ویندوز 2000 را روی IE 6 نصب کنید)، از پنجره Control Panel برنامه Add/Remove Programs را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Internet Tools را انتخاب کنید. بعد از این که IE 6 را Uninstall کردید، گزینه Restore the previous windows configuration را انتخاب کنید.

102- اگر زیاد با IE 6 مشکل پیدا می کنید، و پیوسته یک پیام خطا می گیرید، امکان دارد نسخه IE شما به طریقی دچار آسیب شده باشد. اولین کاری که باید انجام بدهید این است که ابزارهای تعمیراتی خود IE را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Internet Tools را انتخاب کنید، دکمه Add/Remove را فشار داده و در کادر محاوره ظاهر شده، گزینه Repair Internet Explorer را انتخاب کنید. با این کار، به احتمال زیاد مشکل برطرف می‌شود ولی بعد از پایان تعمیر باید کامپیوتر خود را Restart بکنید.

103- روزآمدی خود را حفظ کنید، از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب کرده و به صفحه Advanced بروید. در قسمت Browsing، گزینه Automatically check for Internet Explorer updates را علامت بزنید. با این انتخاب، هرگاه Update جدیدی برای IE وجود داشته باشد، کادر محاوره ای باز می‌شود که می پرسد می‌خواهید آن را بارگذاری کنید یا نه.

104- روزآمدی و لینکی خود را حفظ کنید. برنامه به روزرسانی خودکار IE شامل «وصله»های امنیتی نمی‌شود.

105- روزآمدی خود را با همدیگر حفظ کنید، به گروه خبری رسمی Internet Explorer ملحق شوید و از نکات، خدمات و اظهارات نظرهای دیگر کاربران مطلع شوید.

106- اگر به وب سایتی رفتید که از JavaScript یا Vb Script استفاده می کند و اسکریپت مربوطه کار نمی کند، کادر محاوره ای باز می‌شود که می گوید مشکل از کجاست. از آنجا که کاربران و اینترنت بازان عادی علاقه ای به دانستن ریشه مشکل ندارند (چرا که معلومات آنها در حدی نیست که بتوانند آن را برطرف کنند)، IE تصمیم می گیرد به طور پیش فرض خطاهای بعدی را دیگر نشان ندهد، مگر این که گزینه درخواست کننده اطلاعات بیشتر در آن کادر محاوره را علامت بزنید. ولی بدانید که با این کار، پشت سرهم کادر محاوره دیگری ظاهر می‌شود، پس علامت آن را بردارید و خود را خلاص کنید.

107- اگر نمی‌توانید طاقت بیاورید و دوست دارید «هر» خطای اسکریپتی موجود در صفحات را مشاهده کنید، از منوی Tools گزینه Internet Options را کلیک کرده و به صفحه Advanced بروید. سپس از قسمت Browsing،گزینه Display notification about every script error را علامت بزنید.

108- با کلیک روی دکمه Advanced هر بخش اضافی که دوست دارید از IE 6 حذف شود را مشخص کنید. در پایان، باید ویندوز را Restart بکنید.

109- اگر در هنگام Uninstall کردن IE 6 آن را در لیست برنامه ها پیدا نکردید، احتمال دارد اطلاعات Uninstall نسخه قبلی خود را پاک کرده باشید(یا سرویسی از ویندوز 2000 را نصب کرده باشید که آن را پاک می کند). در این حالت، سعی کنید Setup.exe را از فولدر Internet Explorer Setup اجرا و گزینه Remove را انتخاب کنید.

110- اگر باز هم موفق نشدید، تنها راه برای خلاص شدن از دست IE 6 این است که دوباره ویندوز را نصب کنید. اگر از ویندوز 98 یا ام ای استفاده می کنید، ابتدا اسم فایل IEMIGRAT.DLL را عوض کنید تا نسخه ای از IE نصب شود که به همراه ویندوز شما عرضه شده است.

111- ولی IE 6 را از سیستم خود برندارید، هر وقت مطمئن شدید که IE 6 را دوست ندارید و هرگز به IE 5.5 بر نمی گردید، می‌‌توانید باحذف اطلاعات Backup در حدود 10 مگابایت از فضای دیسک خود را دوباره احیا کنید. از پنجره Control Panel برنامه Add/Remove Programs را اجرا و گزینه Microsoft Internet Explorer 6 and Internet Tools را از لیست انتخاب کنید. دکمه Add/Remove و پس از آن Advanced را فشار داده و گزینه مربوط به حذف Back-up را علامت بزنید.

112- اگر از ویندوز 95 استفاده می کنید، نمی‌توانید IE 6 را روی آن نصب کنید. باید ویندوز خود را به ME یا XP ارتقاء بدهید.

113- استاندارد مهم است، نه فقط برای این که وجود دارند، بلکه به این علت که صفحات وب در هر مرورگری درست نمایش درآیند و توسعه دهندگان وب از وقت خود استفاده کرده و مجبور نباشند نسخه جداگانه ای را به ازاء هر مرورگر تولید کنند.

114- CSS یک استاندارد است. وقتی وب سایتی را می سازید، قطعأ دوست دارید تمام عناوین ونوشته ها درست نشان داده شوند. به جای این که فرمت صفحه را به طور دستی تنظیم کنید و بعد اگر فونت جدیدی را انتخاب کردید، دوباره هر چیزی را دستی تغییر بدهید، از Cascading Style Sheet استفاده کنید تا با اعمال یک Style بتوانید هر وقت نیاز به اصلاح وب سایت بود، کل آن را یک جا تغییر بدهید.

115 - IE 6 از تمام ویژگی‌های CSS Leval1 حمایت می کند؛ یعنی می‌توانید انتظار داشته باشید که وب سایت شما در IE 6 و Netscape Navigator 6.1 یکسان ظاهر شود.

116- اگر دوست ندارید، صفحات خود را تغییر بدهید، مجبور نیستید. اگر از سوئیچ !DOCTYPR استفاده نکرده‌اید که به IE 6 بگوئید CSS1 را به طور کامل استفاده بکند، این کار را نخواهد کرد. آن را فعال کنید و خواهید دید که IE در مورد Style Sheet محدودیت دارد. پس اگر رنگی را با دادن مقدار هگزادسیمال آن تعیین کرده‌اید ولی آن را جا انداخته‌اید، دیگر کار نخواهد کرد.

117- حاشیه ها را تطبیق دهید. CSS محتویات یک عنصر HTML را در کادری نامرئی قرار می دهد که فاصله حاشیه ها و خطوط مرزی آن رعایت شده اند. نسخه‌های قبلی IE این خطوط مرزی را به اندازه کادر اضافه می کنند و آن را بزرگتر در نظر می گیرند. IE 6 این جمع زدن را درست انجام می دهد و اندازه کادر را همانی که هست در نظر می گیرد.

118- IE 6 حاشیه خانه‌های جدول ها را درست حساب می کند، ولی امروزه توسعه دهندگان می‌توانند حداقل ارتفاع خانه‌های جدول را به گونه ای انتخاب کنند که همواره قابل رویت و استفاده باشد.

119- فاصله بین کلمات اصلاح شده است. کاربران مکنتاش از IE 4.01 به بعد از این اصلاحات سود برده اند و حالا نوبت کاربران PC است که فاصله گذاری بهتری را در ستون ها و کادرهای باریک ببینند.

120- بیشتر برنامه‌های واژه پردازی قابلیت Small caps را دارند؛ یعنی تمام حروف یک کلمه به حالت بزرگ (مثل B,A و...) باشند، ولی حرف اول کمی بزرگتر از بقیه باشد. حالا IE 6 هم چنین قابلیتی دارد.

121- عادت به Quick Time IE دیگر از پلاگینهای نت اسکیپ گونه ای که با استفاده از برچسب EMBED در پنجره IE به نمایش در می آیند حمایت نمی کند، زیرا از مایکروسافت شکایت شده که حقوق ثبت شده آنها تجاوز کرده است. مشهورترین پلاگ اینی که از این محرومیت تاثیر گرفت Quick Time بود. اگر از پلاگین Quick Time استفاده می کنید که با IE5 کار می کرد، حالا آیکنی را خواهید دید که می گوید Quick Time is broken (به جای (Quick Time movie اگر می‌خواهید Quick Time دوباره به کار بیفتد، کنترل اکتیوایکس Apple را از آدرس http://www.apple.com/quicktime بگیرید و دوباره لذت ببرید.

122- مشکل Acrobat در تعداد معدودی از سایت‌های وب، وقتی روی لینکی کلیک می کنید تا یک فایل PDF رادر Acrobat Reader شرکت Adobe مشاهده کنید، با صفحه ای خالی مواجه می شوید که به جای مطالب مورد نظر فقط یک آیکن را نشان می دهد. این مشکل باز هم به پلاگ اینها و برچسب EMBED مربوط می‌شود. ولی این مشکل فقط وقتی بروز می کند که اسم فایل به پسوند PDF، ختم نشده (ترفندستان) و سایت مزبور نیز مشخص نکرده باشد که فرمت فایل PDF است. اگر سایت فایل مربوطه را چنان توصیف کرده باشد که IE 6 بتواند آن را بشناسد، PDF را به درستی خواهید دید، ولی در غیر این صورت، سعی کنید روی لینک کلیک راست کنید و با انتخاب گزینه Save Target As آن فایل راابتدا در کامپیوتر خود ذخیره و سپس با کلیک مضاعف روی آن با خیالی آسوده باز کنید.

123- حالا که IE فرق بین Padding و Margin اطراف اشیای واقع در صفحه را می فهمد، توسعه دهندگان وب می‌توانند با استفاده از Padding فضای سفیدی در اطراف تصاویر ایجاد کنند.

124- DHTML به توسعه دهندگان وب امکان می دهد بدون نیاز به پلاگ اینهای اضافی یا تصاویر بزرگ کارهای جالبی انجام بدهند. بیشتر ترفندهای DHTML از «رفتارها» بهره می گیرند (دستورالعمل‌هایی برای طراحی صفحه وب، به حرکت در آوردن سر تیترها یا هر چیز دیگری که بخواهید عضوی از یک صفحه انجام دهد). در IE 6، اگر عناصر زیادی در یک صفحه از رفتار DHTML یکسانی استفاده کرده باشند، همه آنها سریعتر کار می کنند.

125- خاصیت اصلی XML این است که پیچیدگی و درهم ریختگی داده ها در وب را به اطلاعاتی منظم تبدیل کند. IE با حمایت از آخرین اجرای XML مایکروسافت (یعنی XML3) آخرین استانداردها را رعایت می کند (و سریعتر نیز می باشد).

126- هماهنگی بین چند رسانه ای ها، اگر در حال مشاهده یک فیلم جاری یا گوش دادن به تراک صوتی باشید و نوشته‌هایی هماهنگ با آن فیلم یا صدا روی سایت وجود داشته باشد، راحت پیش می آید که این هماهنگی از بین برود. راه حل مایکروسافت برای حفظ این هماهنگی HTML+TIME است. استانداردی موسوم به SMTL2.

127- پلاگین ها ی مشکل دار دیگر این پلاگینها به اندازه Quick Time یا Acrobat شهرت ندارند، ولی Final Music Viewer یا Altma TIFF هم در IE 6 مشکل پیدا می کنند. بهتر است نسخه‌های به روز شده آنها را پیدا کنید.

128- اکتیوایکس برچسب EMBED به طور کامل ممنوع نشده و کامپیونت‌های اکتیوایکس درست کار خواهند کرد. پس لازم نیست نگران Shockwave Flash یا SVG Viewer باشید.

129 - IE 6 دیگر با جاوا همراه نیست. مایکروسافت می‌خواهد مردم را مجبور کند از اکتیوایکس خودشان استفاده کنند. اگر IE 6 را با ارتقاء نسخه‌های قدیمی تر IE در دست دارید هنوز هم جاوا دارید (اگر آن را نصب کرده باشید). در غیر این صورت، اولین باری که به وب سایتی بروید که یک جاوا اپلت داشته باشد، کادر محاوره ای باز می‌شود که از شما می‌خواهد ماشین مجازی جاوا خود مایکروسافت را از آدرس http://www.microsoft.com/java بارگذاری کنید.

130- IE تمام فایل‌های موقتی را در فولدری درون دایرکتوری ویندوز ذخیره می کند. اگر ترجیح می دهید این فایل‌ها جای دیگری نگهداری شوند، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب کنید. از صفحه General در قسمت Temporary Internet Files دکمه Setting و سپس More Files راکلیک کنید.

131- علاوه بر این که می‌توانید به صفحات وبی که در فولدر Temporary Internet Files ذخیره کرده‌اید سر بزنید، می‌توانید ببینید چه پلاگ اینها و برنامه‌هایی را بارگذاری کرده‌اید. از منوی Tools، گزینه Internet Options را انتخاب و از قسمت Temporary Internet Files صفحه General روی دکمه Setting و سپس View Objects کلیک کنید.

132- وقتی URL ها را تایپ می کنید، IE با نگاهی به لیست History سعی می کند آدرس‌هایی مشابه با آنچه در حال تایپ آن هستید را به شما پیشنهاد بدهد. اگر آدرس مورد نظر خود را دراین لیست پیدا کردید، روی آن کلیک کنید. اگر هیچ کدام از پیشنهادها را قبول ندارید، به تایپ خود ادامه بدهید.

133- کلمه ای را در خط Address تایپ کنید و کلید Enter را به همراه Ctrl بزنید تا IE قسمت http://www و com را به طور خودکار به ابتدا و انتهای کلمه بچسباند. اگر تایپ کنید http:// یا http:// یا اشتباهاتی از این دست مرتکب بشوید (مثلأ به جای / تایپ کنید \) IE 6 خود به خود اشتباه تایپی شما را اصلاح خواهد کرد عجیب است که کاما را به نقطه تبدیل نمی کند،ولی شاید این کار را برای نسخه بعدی باقی گذاشته است!

134- به طریقی مشابه،فیلدهای فرم‌های وبی لیستی کشویی را باز می کنند که حاوی چیزهایی است که خود شما قبلأ تایپ کرده‌اید. تایپ خود را شروع کنید و اگر دیدید پیشنهاد صحیحی ظاهر شد، آن را انتخاب کنید.

135- اگر می‌خواهید اسم کاربر و رمز عبور مربوط به یک سایت وب را ذخیره کنید، IE آنها را با صفحه وب مربوطه متناظر خواهد کرد. بعد از این که یک بار اسم و رمز عبور را پر کردید، IE آنها را به خاطر می سپارد.

136- گزینه‌های مربوط به AutoComplete را از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options، صفحه Control قسمت Auto Complete تنظیم کنید.

137- وقتی به صفحه وبی می روید که می‌تواند اطلاعات را از Profile Assistant بگیرد، کادر محاوره ای باز می‌شود که به شما می گوید کدام سایت وب اطلاعات شما را می‌خواهد و به چه منظور، در این حالت، می‌توانید تعیین کنید تا چه حد اطلاعات به آن سایت داده شود.

138- اطلاعاتی که در این جا پر می کنید مورد استفاده Outlook و Outlook Express هم قرار خواهد گرفت و به عنوان کارت تجاری شما ثبت خواهد شد. این اطلاعات به طور خودکار به نامه‌های ارسالی از طرف شما قابل پیوست هستند و اگر آنها را برای کاربر دیگری از Outlook بفرستید، وی می‌تواند مستقیماً اطلاعات شما را به لیست طرف‌های تماس خود منتقل کند.

139- برنامه پست الکترونیکی یا ویرایشگر وب مورد نظر خود را از طریق منوی Tools، گزینه Internet Options و صفحه Programs انتخاب کنید. برنامه مورد نظر را از لیست کشویی برگزینید. این لیست با توجه به برنامه‌هایی که در سیستم خود نصب کرده‌اید تشکیل می‌شود.

140- اگر بخواهید می‌توانید Hotmail را به عنوان لینک Email خود انتخاب کنید و از IE بخواهید به طور خودکار Login کند. این کار برای مواقعی که در حال گشت و گذار در وب هستید و می‌خواهید صفحه ای از وب را برای کسی بفرستید بسیار کار راه انداز است.

141- اگر کارد محاوره Internet Options هیچ ویرایشگر HTML را انتخاب نکرده باشید، با کلیک روی دکمه Edit واقع در خط ابزار، ممکن است FrontPage Express باز شود. علت این است که وقتی ویرایشگری را معرفی نکرده باشید، ویندوز اولین ابزار ویرایشگری HTML در Registry را بر می گزیند.

142- به جای پیام‌های بی فایده ای چون 404 File not found یا Cannot find server or DNS error که IE به هنگام وقوع خطا ظاهر می کرد، در IE 6 توضیحی مفصل از آن چه رخ داده همراه با چند پیشنهاد مناسب ارائه می‌شود. اگر IE حدس بزند که به اینترنت وصل نیستند، چند روش معاینه را به شما پیشنهاد می دهد یا توصیه می کند تنظیمات شبکه را به جای شما تحت معاینه قرار دهد. اگر ترجیح می دهید پیام خطای واقعی ارسالی از طرف سرور را ببینید (که اگر توسعه دهنده وب باشید برای آزمایش سایت وب خود احتمالأ چنین ترجیح می دهید)، می‌توانید از منوی Tools، گزینه Internet Options راانتخاب کرده و به صفحه Advanced بروید. سپس، در قسمت Browsing، علامت گزینه Show friendly HTTP error messages را بردارید.

143- اگر می‌خواهید صفحه وبی را ذخیره کنید تا بعدأ به مطالعه آن بپردازید، کادر محاوره Save Web page (از منوی File، گزینه Save As) چهار انتخاب به شما می دهد. می‌توانید فقط نوشته‌های صفحه را ذخیره و عناصر وبی را از آن حذف کنید، یا می‌توانید به صورت HTML ذخیره کنید، ولی اگر می‌خواهید صفحه را به طور کامل داشته باشید، می‌توانید تمام تصاویر مورد نیاز را در یک فولدر ذخیره کنید، یا همه چیز را در یک فایل آرشیوی به صورت فشرده نگهداری نمائید.

144- برای صرفه جوئی در تایپ مکرر اطلاعات هر دفعه که فرمی را در یک سایت وب پر می کنید، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب کرده و به صفحه Content بروید. سپس، از قسمت Personal Information دکمه My Profile را کلیک کرده و تمام اطلاعات خود را یکبار تایپ کنید تا Profile Assistant به موقع از آنها استفاده کند.

145- سایتی را انتخاب می کنید که قبلأ در Favorites شما قرار داشته و آن را به صورت Offline قابل دسترسی تعریف می کنید. اگر اخیرأ به این سایت سر زده باشید، IE اطلاعات را برای شما ذخیره خواهد کرد، ولی اگر به آن سایت نرفته باشید، باید Online بشوید. همیشه قبل از قطع ارتباط، از منوی Tools گزینه Synchronize را انتخاب کنید تا تمام صفحاتی که خواسته‌اید به صورت Offine هم قابل دسترسی باشند به روز بشوند.

146- با استفاده از منوی Tools، گزینه Synchronize و دکمه Setup، چگونه، زمان و آن چه IE سنکرون می کند را تحت کنترل خود بگیرید. IE می‌تواند Favorite‌های Offline را به محض وصل شدن به اینترنت به روز کند، یا زمانی به روز کند که Online هستید و کامپیوتر بی کار است.

147- اگر دوست دارید صفحه مورد علاقه تان همواره به روز باشد، آن را ذخیره نکنید، بلکه آن را به صورت یک Offline favorite تنظیم کنید. وقتی از منوی Favorites گزینه Add to Favorites راانتخاب می کنید، گزینه Make available offline را علامت بزنید تا صفحه مزبور در حالت offline هم قابل استفاده باشد. با کلیک روی دکمه Properties می‌توانید تعیین کنید که این صفحه چند وقت به چند وقت به روز شود.

148- وقتی تنظیمات مربوط به استفاده Offline از سایت Favorite خود را تعیین می کنید، سعی نکنید عمق زیادی را در زنجیره لینک ها انتخاب کنید. دسترسی تا یک سطح پایین تر معمولاً لازم است تا مجبور نشوید به خاطر یک لینک دوباره Online بشوید. ولی اگر عمق بسیار زیادی را انتخاب کنید، همه شب را باید منتظر بمانید تا صفحات بارگذاری شوند.

149- برنامه زمانی صفحات Offline خود را تعریف کنید. Daily می‌تواند به معنی این باشد که هر روز ساعت 3 صبح، و اگر آن را به 6 بعد از ظهر تغییر دهید، برای تمام صفحاتی که Daily تعیین شده اند این تغییر صورت می گیرد.

پایان قسمت دوم و آخر