اگر سرویس پک 2 ویندوز XP را نسخه جدید ویندوز XP بنامیم ممکن است کمی اغراق کرده باشیم. اما سرویس پک 2 قطعاً چیزی بیش‌تر از مجموعه Patch‌هایی است که اغلب عادت به دیدن آن‌ها داریم. سرویس پک 2 هم نکات و ترفندهای خاص خود را دارد که اساسی‌ترین آن‌ها را برای شما جمع آوری کرده ایم.


Service Pack 2، یک دانلود حدأقل 100 مگابایتی است. قبل از آنکه آن را دانلود کنید به شما اعلان می‌شود که Background Intelligent Transfer Service جدید را نصب کنید، که تنها با دانلود کردن فایل‌های تغییر یافته، دانلودهای آینده Patch را سرعت می بخشد.

پس از نصب، اولین چیزی که باید به آن توجه کنید Security Center جدید است که موجب دسترسی آسان شما به Firewall،Updateهای خودکار و تنظیمات اینترنتی می‌گردد. تنظیمات صد ویروس از اینجا قابل تغییر نیستند. Security Center را می‌توان از Control Panel باز کرد.

اگر ناشر برنامه قابل اجرا قابل تشخیص نباشد، ویندوز قبل از اجرای آن به شما هشداری می دهد. این ویژگی امنیتی جدیدی در SP2 است.

کاربران Bluetooth با دیدن این صفحه نمایش بسیار خوشحال خواهند شد. Service Pack 2 پشتیبانی Native را برای Bluetooth می افزاید. این صفحه نمایش Options Tab را نشان می دهد که زمانی ظاهر می‌گردد (ترفندستان) که Applet جدید Bluetooth را در Control Panel دوبار کلیک کنید.
اضافه کردن یک دستگاه Bluetooth با ویزارد جدید Add Bluetooth Wizard آسان می‌شود. SP2 همچنین شامل پشتیبانی از 6 پروفایل استاندارد Bluetooth مشتمل بر Personal Area Networking و Dial-Up Networking است.

علاوه بر دسترسی به Security Center جدید، آیکن ها برای Firewall،Automatic Updates،Bluetooth و ویزارد جدید Wireless Wizard و Control Panel ویندوز اضافه شده است.

اگر Firewall برنامه ای را پیدا کند که سعی در پذیرش ترافیک شبکه دارد، این کادر مکالمه را دریافت خواهد کرد که به شما اجازه می دهد برنامه ها را Block یا Unblock نمایید.

Firewall جدید ویندوز (که یک IPV6 Firewall است) در تمامی اتصالات شبکه به طریق پیش فرض فعال می‌شود. شما می‌توانید استثناهایی را بیافزائید تا به برنامه‌های منحصر به فرد اجازه دهد ترافیک اینترنت را بپذیرد. Firewall از Stateful Packet Inspection استفاده می کند تا مشخص کند آیا ترافیک شبکه پذیرفته یا Block شده است: اگر بسته ورودی شبکه از جانب برنامه ای در لیست Exception در خواست نشده باشد، Block خواهد شد.

در گذشته، اجرای Firewall برای اتصالات چندگانه شبکه بسیار پیچیده بود. هم اکنون می‌تواند Firewall ها را در هر اتصال شبکه از یک Tab در صفحه نمایش پیکربندی Firewall کنترل کنید. هر اتصال شبکه می‌تواند تنظیمات و لیست Exceptions جداگانه داشته باشد، بنابراین مثلا اتصال Dial-Up شما می‌تواند بسیار ایمن تر از یک اتصال Firewall نظیر به نظیر پیکربندی شود.

کنترل Automatic Update دارای یک تغییر ویژوال است، اما تنها عملکرد جدید، توانایی آشکار ساختن Update‌هایی است که می‌خواهید آنها را در سایت Update ویندوز پنهان کنید. ویژگی “Hide” در وب سایت Windows Update Version 5، جدید است و برای کاهش در هم ریختگی‌های ویژوال موثر می باشد. مایکروسافت قصد دارد Updateهای Office را توسط Windows Update ارائه دهد.

مایکروسافت از قبل یک Pop-Up Blocker را به Internet Explorer افزوده است. شما می‌توانید (ترفندستان) رفتار آن را سفارشی کنید و زمانیکه چیزی Block می‌شود، Information Bar در مرورگر (زیر Toolbar) ظاهر می‌گردد Pop-Up Blocker همچنین هر گونه دانلود کردن خودکار فایل را که با کلیک کردن ماوس آغاز نمی‌گردد، Block می کند، اما کلیک کردن Information Bar به شما اجازه می دهد تا موقتأ این رفتار را Override کنید.

ویزارد Wireless Network Setup، نصب شبکه بی سیم را در Xp بسیار آسان می کند. شما می‌توانید تنظیمات شبکه خود را روی درایو Usb Flash ذخیره نموده، و آن را برای پیکربندی و افزودن سرویس گیرنده‌های بی سیم جدید بسیار ساده تر نمائید.

کنترل و نظارت Browser Helper Objects که در مرورگر شما نصب‌شده است، به واسطه وجود Internet Explorer Add-On Manager آسان تر است. در این صورت می‌توان مانع از کنترل‌های مزاحم در مرورگر شد.

اگر از AMD Athlon 64 یا پردازنده Opteron یا Intel Itanium استفاده می کنید، ویندوز می‌تواند از ویژگی‌های Data Execution Protection سخت‌افزاری آنها سود ببرد. این توانایی سخت‌افزار است که می‌تواند نواحی حافظه را برای ممانعت از اجرای کد اجرایی در آن نواحی، قفل کند. هدف این است که از برخی از رفتارهای خاص ویروس جلوگیری شود، رفتارهایی که به موجب آن ویروس کنترل نواحی را که متعلق به برنامه‌های معتبر است در دست می گیرد و در عوض کدهای مزاحم را اجرا می کند.
هم اکنون می‌توانید اجازه دهید Windows Update به طور خودکار درایو‌های دستگاه را زمانیکه بخش جدیدی از سخت‌افزار را می افزایید، جستجو کند.