مطمئناً شما نیز به مانند تمامی کسانی که با اینترنت سروکار دارند با سرعت‌های مختلف جهت اتصال به اینترنت آشنا هستید. همین طور در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها خصوصاً شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی ADSL برای سرعت‌هایی بالا، تبلیغ می‌کنند. اکنون ما می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که این سرعت‌ها چه معنایی دارند؟ یا مثلاً سرعت یک اتصال 56 KB چقدر است؟


چنان‌چه تازه به دنیای اینترنت یا کامپیوتر وارد شده‌اید، شاید به سختی بپذیرید که در سال 1978 مودم‌ها با سرعت 110 یا 300 بیت در ثانیه کار می‌ردند. جدول زیر اگر چه دقیق نیست اما طرحی اجمالی از رشد چشم‌گیر سرعت مودم‌ها را در چند سال اخیر، ارائه می‌کند.

سرعت‌های مختلف اینترنت چه معنایی دارند؟

برای مقایسه، شبکه‌های محلی حدأقل با سرعت 10 میلیون بیت در ثانیه کار می‌کنند و به تدریج استفاده از سرعت 100 میلیون بیت در ثانیه، متداول می‌شود.

اما معنی این سرعت‌ها چیست؟ هر کاراکتر از 8 بیت تشکیل می‌شود. هر بیت یا صفر است یا یک و هر 8 بیت، یک کاراکتر را می‌سازد. حرف K کیلو، به معنای 1024 بیت است، بنابراین یک مودم 28 K دارای سرعتی برابر با 28*1024 یا به عبارتی 28672 بیت در ثانیه (bps) است.
حال با تقسیم 28672 بر8، بیش‌‌ترین تعداد کاراکتری که مودم شما می‌تواند درهر ثانیه انتقال دهد، مشخص می‌شود که برابر 3584 کاراکتر در هر ثانیه خواهد شد. چنین سرعتی در دنیای امروز، فوق‌العاده کند محسوب می‌شود. علت آن را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.


ممکن است تصور کنید که در صورت استفاده از یک مودم 28k در هر ثانیه 3/5 هزار کاراکتر دریافت خواهید کرد، اما این طور نیست، زیرا در وهله اول، کیفیت خطوط تلفن به میزان قابل ملاحظه ای (ترفندستان) بر سرعت ارتباط تاثیر می گذارد.در صورت پایین بودن کیفیت خطوط تلفن، داده‌هایی که کامپیوتر شما به اینترنت ارسال می‌کند، با خطا دریافت می‌شوند بنابراین سرور تقاضای ارسال مجدد اطلاعات را می دهد. می‌توانید توسط وقفه‌های روی خط به کندی سرعت انتقال پی ببرید، به همین میزان هر چه کیفیت خطوط بدتر باشد تعداد دفعاتی که اطلاعات باید ارسال شود، افزایش یافته و در نتیجه سرعت کمتر می‌شود.

در وهله دوم، در هر اتصال مقداری بار اضافی (Overhead) وجود دارد که در اصطلاح هندشیک (Handshaking) نامیده می‌شود و بدین معنی است که مودم از کامپیوتر سرور سوال می‌کند، آیا داده ها را دریافت کرده است و سرور پاسخ مثبت یا منفی می دهد. هم‌چنین از تعدادی بیت برای مشخص کردن نوع مطالب ارسال شده یک نامه الکترونیکی یا یک سند وب یا هر چیزی دیگر استفاده می‌شود که این موضوع نیز سرعت را کاهش می دهد. حال فرض کنید که با یک مودم 28/8k تنها با سرعت واقعی 20k بتوانید اطلاعات مفید را مبادله کنید. البته وضع از این هم بدتر است چرا که اینترنت پر از مطالب بی ارتباط با محتواست. مثلاً کوکی‌ها (Cookies) یا آگهی‌های تبلیغاتی، تفاسیر، خطاهای وب و مطالب دیگری که مزاحم گشت‌و‌گذار شما در وب می‌شوند.برای مثال یک آگهی تبلیغاتی معمولی، حجمی به اندازه 7.5 کیلوبایت دارد که با استفاده از یک مودم با سرعت فرضی 20kbps به چند ثانیه زمان، برای بارگذاری (Load) در کامپیوتر، نیاز دارد.

چه راه حلی وجود دارد؟ اول این که در صورت امکان یک خط DSL یا مودم کابلی برای اتصال به اینترنت اختیار کنید.با این کار اینترنت سرعت گشت و گذار در اینترنت تا چندین برابر، افزایش خواهد یافت در عین حال هزینه این کار احتمالاً برابر یا فقط کمی بیش‌تر از اتصال تلفنی است. دوم این که اگر نمی‌توانید از یک ارتباط سریع‌تر استفاده کنید، یک نرم‌افزار مانع تبلیغات (Blocker) روی سیستم خود نصب کنید تا آن‌ها را پیش از انتقال به کامپیوتر شما حذف کنند. در حقیقت با این کار، ازدریافت (Download) تبلیغات بی فایده، خلاص خواهید شد.