در این ترفند قصد داریم 3 ترفند کوچک در نرم‌افزار اینترنت اکسپلورر را به شما معرفی کنیم. شاید این 3 ترفند از چشم خیلی از کاربران بسیار مبتدی به نظر برسد، اما نباید فراموش کنیم که این ترفندها زمینه‌ساز ترفندهای حرفه‌ای‌تر است. این ترفندها شامل حال کاربری است که "گرفتار یک سایت شلوغ شده است"، "به دنبال یک کلمه در یک صفحه می‌گردد" و "به جای عکس، یک مربع حاوی ضربدر قرمز رنگ می‌بیند".


اگر گرفتار یک سایت شلوغ شدید!
اگر وارد صفحه اول یک سایت شلوغ که دارای تعداد زیادی لینک، انواع جعبه‌ها و کادرهای مختلف در نقاط مختلف صفحه می‌باشد، شدید، به جای صرف زمان زیاد برای درک صفحه، سریعاً به بالا یا به سمت چپ صفحه نگاه کنید، ببینید آیا لینکی به نام Site Map یا نقشه سایت دارد یا خیر، اگر چنین لینکی نبود که باید پیه مطالعه کامل صفحه اول را به تن بمالید. ولی اگر چنین لینکی موجود بود با زدن آن به صفحه‌ای می‌روید که در آن تمام لینک‌های موجود در سایت بصورت فهرست آورده شده است. با خواندن آن می‌توانید سریعاً بفهمید، در سایت چه صفحاتی با چه موضوعاتی موجود است.

به دنبال یک کلمه در یک صفحه می گردم، چه کنم؟
گاهی وارد یک صفحه‌ای می شویم که پر از مطالب مختلف است. می‌خواهیم ببینیم داخل این صفحه راجع به مثلاً واژه‌ی ترفندستان صحبتی شده یا خیر. به عبارت دیگر آیا در این صفحه کلمه‌ی «ترفندستان» آمده است یا خیر. کافی است در مرورگر IE از منوی View گزینه Find را انتخاب کنیم. در صفحه‌ای که باز می‌شود کلمه‌ی «ترفندستان» را تایپ کنید و کلید Find را فشار دهید. اگر این کلمه در صفحه موجود باشد، آن کلمه در وسط صفحه آورده شده و Highlight می‌شود. با فشردن مکرر کلید Find دیگر کلمات مورد جستجو در صفحه آورده می‌شوند.

به جای عکس، یک مربع حاوی ضربدر قرمز رنگ می بینید!
این هم از خطاهای طراح صفحه وب است ولی بد نیست این راه را امتحان کنید. شاید توانستید عکس را ببینید، ولی اگر جواب نداد دیگر کاری نمی‌شود کرد. بر روی عکس راست‌کلیک کنید و Show Picture را انتخاب کنید. اگر عکس همچنان نمایش داده نشد: نشان‌گر ماوس را روی عکس ببرید. کلیک راست ماوس کنید. روی Properties رفته و کلید ماوس را رها کنید. در صفحه Properties، آدرس جلوی URL را در جعبه آدرس مرورگرتان بنویسید (مثل حالت قبل) و Enter کنید، اگر عکس آمد، که آمد اگر نه کاری نمی‌توان کرد.