این بار می‌خواهیم یک ترفند جالب را به شما آموزش دهیم که به وسیله‌ی آن می‌توانید از میزان کارکرد CPU خودتان در هر لحظه آگاه شوید. به عبارتی خودتان یک CPU Meter بسازید. کارکرد این میزان‌سنج به این علت است که شما می‌توانید با استفاده از آن پی به مشکلات سیستمی خود ببرید. این مشکل می‌تواند از جانب یک سخت‌افزار باشد یا یک نرم‌افزار. همین طور می‌توانید پی به این موضوع ببرید که برنامه‌های در حال اجرا چه مقدار از گنجایش CPU شما را اشغال کرده‌اند.


برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:
ابتدا با فشردن سه کلید Ctrl+Alt+Delete برنامه Task Manager را اجرا کنید. در منوی Options تیک کنار عبارت Hide When Minimized را فعال کنید و برنامه را ببندید.
سپس از طریق منوی Start وارد Search شوید.
حالا عبارت taskmgr.exe را جستجو کنید (در قسمت All Files and Folders).
بعد از یافتن، روی آن راست‌کلیک کرده و وارد قسمت Send To شده و گزینه (Desktop (Create Shortcut را انتخاب کنید.
سپس روی آیکن Shortcut to taskmgr که روی Desktop قرار دارد راست‌کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
در همان منوی Shortcut عبارت Run را یافته (بالای Comment) و سپس از لیست کشویی روبه روی آن عبارت Minimized را انتخاب کرده و کلیدهای Apply و بعد OK را بفشارید.
حالا نام Shortcut خود را از طریق راست‌کلیک کردن روی آن و انتخاب گزینه Rename تغییر دهید. مثلا نامی مثل CPU Meter را برایش انتخاب کنید. بعد از این کار روی Shortcut خود کلیک کرده و بعد گزینه Cut را انتخاب کنید.
سپس (ترفندستان) روی دکمه Start راست‌کلیک کرده و بعد گزینه Open All Users را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز می‌شود وارد پوشه Programs و بعد Startup شوید. در آنجا راست‌کلیک کرده و گزینه Paste را انتخاب کنید تا Shortcut شما در این محل قرار گیرد.
حالا سیستم را یک‌بار Restart کنید.
بعد از این کار با هر بار راه‌اندازی سیستم آن آیکن کوچک سبز رنگ در System Tray شما ظاهر خواهد شد و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.


برای یافتن اطلاعات جزئی‌تر و دقیق‌تر در مورد CPU می‌توانید روی این آیکن سبز رنگ دوبار کلیک کرده و سپس وارد زیر مجموعه Performance شده و آنجا موارد را بررسی کنید (حتی درمورد RAM و زمان KERNEL). برای دیدن زمان درگیری KERNEL کافی است از منوی View تیک کنار عبارت Show KERNEL Times را فعال کنید. با این کار در قسمت CPU Usage History یک نمودار قرمز رنگ نیز ظاهر می‌شود که مربوط به این مورد است.