بسیاری از کارشناسان مرورگر موزیلا فایرفاکس را بسیار برتر از مرورگر قدیمی و معروف اینترنت اکسپلورر می‌دانند. این کارشناسان 19 دلیل گویا و روشن را برای این انتخاب خود ذکر می‌کنند. در این ترفند قصد داریم 19 دلیل برای استفاده از فایرفاکس به جای اینترنت اکسپلورر را به شما معرفی کنیم، شاید شما نیز به این مرورگر روی آوردید!


1. امنیت: یکی از مهم‌ترین نکات بارز این مرورگر امنیت بسیار بالاتر فایرفاکس نسبت به Internet Explorer می باشد. بدین معنی که با استفاده از فایرفاکس شما بسیار کمتر مورد حملات امنیتی قرار می گیرید.

2. سرعت: دومین گزینه برتری Firefox نسبت به Internet Explorer سرعت بالاتر این مرورگر می باشد. بدین معنی که صفحات اینترنتی بسیار سریعتر در این مرورگر بارگذاری می‌شوند و برای اکثر ما که از اینترنت‌هایی با سرعت پایین استفاده می‌کنیم مزیت بسیار خوبی است.

3. امکان Tab Browser: در فایرفاکس پنجره‌های جدید در یک تب (در داخل همان پنجره) بازگشایی می‌شوند و این عمل باعث می‌شود که اولا محیط Taskbar ویندوز شلوغ نشود و دوم دسترسی سریعتر به سایتهای موجود در تب می باشد.

4. دسترسی همیشگی به موتورهای جستجو: در Firefox شما به راحتی می‌توانید در موتورهای جستجو معروف از قبیل گوگل، یاهو، آمازون و دیگر موتورهای جستجو، به جستجو بپردازید بدون این که نیازی به تایپ آدرس موتور جستجو باشد. امکانی که در Internet Explorer وجود ندارد.

5. امکان Import از مرورگر‌های دیگر: فایرفاکس هم‌چنین می‌تواند اطلاعاتی از قبیل History، کوکی ها، پسوردها و اطلاعاتی که در فرمها وارد کرده‌اید (در مرورگر‌های دیگر) را در درون خود وارد کند.

6. ذخیره سریع صفحات لود شده به طور کامل: در Internet Explorer، حتماً برای‌تان پیش آمده که مثلا وارد سایتی شده‌اید و وقتی قصد ذخیره آن صفحه را دارید، یا باید خیلی منتظر شوید تا صفحه ذخیره شود و یا این که پیغامی را خواهید دید که مبنی بر این است که شما نمی‌توانید این صفحه را ذخیره کنید. و دومین مشکل هم عدم ذخیره کامل سایتها می باشد بدین معنی که (ترفندستان) مثلأ اگر در صفحه ای، یک یا چند فایل فلش موجود باشد، پس از ذخیره صفحه مشاهده خواهید کرد که فلشها ذخیره نشده‌اند و در اینگونه موارد می بایستی از نرم‌افزارهای جانبی برای این کار استفاده کنید. اما در مقابل مرورگر فایرفاکس اولأ تمامی صفحات را ذخیره می‌کند (آن هم به طور کامل یعنی همراه با تمامی تصاویر و حتی فلش‌های به کار رفته) و ثانیاً اگر صفحه به طور کامل لود شده باشد، بدون لحظه ای تامل صفحه ذخیره می‌شود و دیگر خبری از یک پنجره ذخیره که باید مدتی برای آن در اینترنت اکسپلور منتظر می شدید نیست!

7. افزایش توانایی‌های برنامه با نصب پلاگین‌ها: از دیگر مزیتهایی که Firefox نسبت به Internet Explorer دارد امکان نصب پلاگینها می باشد. بدین معنی که شما می‌توانید با نصب پلاگینها قابلیتهای فایرفاکس را توسعه دهید.

8. دارا بودن فایل منیجر: از دیگر مزیتهای Firefox نسبت به Internet Explorer دارا بودن فایل منیجر می باشد که شما را در دانلود هر چه بهتر و سریعتر فایل‌ها یاری می‌کند.

9. استفاده از کلیدهای میان‌بر بیش‌تر: یکی از مواردی که کاربران حرفه‌ای بسیار از آن استفاده می‌کنند کلیدهای میان‌بر می باشد که کار با اینترنت را سریعتر و لذت بخش تر می‌کند و البته در فایرفاکس این کلیدها بسیار بیش‌تر می باشند. از جمله این موارد:
شما در Internet Explorer مثلا برای تایپ سایتی‌هایی که دارای دامین com. هستند کافی بود نام سایت را نوشته و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را بزنید. ولی برای سایتهای net. و یا org. فکری نشده است ولی در Firefox می‌توانید برای سایتهای net. کلیدهای ترکیبی Shift+Enter و برای سایتهای org. کلیدهای Ctrl+Shift+Enter را بزنید، و یا می‌توانید برای ذخیره یک صفحه کلیدهای Ctrl+S را بزنید و یا برای دسترسی به سورس صفحه نمایش داده شده کلیدهای Ctrl+U را بزنید و بسیاری دیگر از کلیدهای میان‌بر دیگر. لازم به ذکر است تمامی کلیدهای میان‌بر در Internet Explorer نیز در فایرفاکس انجام پذیرند.

10. قابلیت Bookmark: دسترسی به عنوان آخرین مطالب سایتها، بدون نیاز به مراجعه مکرر به سایت برای باخبر شدن آپدیت آن سایت از امکانات Bookmark است که در فایرفاکس وجود دارد.

11. مدیریت بسیار کامل‌تر بر روی علاقه‌مندی‌ها یا همان Favorites: شما می‌توانید لیست سایتهای مورد علاقه خود رو در Internet Explorer به راحتی اضافه کنید ولی به عنوان مثال اگر یک روز بخواهید ویندوزتان را عوض کنید خواهید دید که تمامی علاقه مندی ها نیز پاک خواهند شد. ولی در فایرفاکس می‌توان آن‌ها را هر زمان ذخیره کرد و مجدد وارد مرورگر نمود.

12. امکان حذف کوکی‌ها و لیست سایت‌های مرور شده: شما درFirefox تنها با فشردن چند کلید ترکیبی Ctrl+Shift+Del به راحتی قادر به پاکسازی مرور اینترنتی خود خواهید بود، کاری که در Internet Explorer از طریق منوها و با چند عمل مختلف انجام می‌گیرد.

13. تغییر ظاهر فایرفاکس: شما حتی می‌توانید در Firefox شکل ظاهری مرورگر را تغییر دهید (یا به زبان دیگر، تغییر پوسته). این هم یکی دیگر از مزیتهای Firefox نسبت به Internet Explorer میباشد.

14. جستجوی دقیق‌تر: در Internet Explorer شما با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl+F می‌توانستید به جستجو در متون به کار رفته در صفحه بپردازید ولی اولأ مکان قرار گیری پنجره Find نامناسب و جستجو با آن کمی وقت گیر است ولی در Firefox علاوه بر قرار گیری این پنجره در مکانی بسیار عالی، شما می‌توانید کلیه موارد یافت شده را Highlight کنید که کار جستجو را بسیار راحت تر می‌کند.

15. جستجوی سریع بدون نیاز به تایپ کلمه: شما در Firefox می‌توانید عبارتی را با ماوس انتخاب کرده و سپس یک کلیک راست کنید. خواهید دید که گزینه ای در منوی کلیک راست وجود دارد با عنوان Search Web For Test که البته به جای کلمه Test عبارت انتخاب شده شما قرار دارد و تنها با کلیک برروی این گزینه می‌توانید نتایج جستجو را در موتور جستجوی پیش‌فرض مشاهده کنید.

16. مدیریت بسیارکامل‌تر بر روی فریم‌ها: در Firefox در صفحاتی که از فریم استفاده شده باشد، شما قادر خواهید بود که مثلا تنها فریم را مشاهده کنید و یا تنها فریم را ذخیره کنید و یا سورس فریم را ببینید و کارهای مختلف دیگری که می‌توانید بر روی فریمها انجام دهید.

17. تبدیل قالب سایت‌ها مناسب برای فارسی زبانان: شما هم‌چنین می‌توانید بسیاری از سایتها را مطابق با استاندارد فارسی از راست به چپ کنید. یعنی تصور کنید در Yahoo Mail، تمامی منوها در سمت چپ قرار دارند ولی طبق استاندارد فارسی منوها می بایست در سمت راست قرار داشته باشند، شما کافی است در فایرفاکس یک کلیک راست کنید و گزینه Switch Page Direction را انتخاب نمایید. خواهید دید که تمامی منو‌های موجود در سمت چپ به سمت راست منتقل شده‌اند. این عمل در بسیاری از سایتها جواب قابل قبولی را می دهد که در نوع خود بی نظیر است.

18. حذف اتوماتیک پنجره‌های تبلیغاتی: فایرفاکس هم‌چنین به صورت اتوماتیک پنجره‌های تبلیغاتی را می بندد که این مورد یکی از مشکلات اساسی کاربران Internet Explorer می باشد. ولی فایرفاکس این مشکل را حل کرده است.

19. نمایش آخرین مراجعات: علاوه بر دارای بودن History، هم‌چنین شما می‌توانید در فایرفاکس، آخرین 10 سایت بازدید شده را تنها با یک کلیک مشاده نمایید.

نکته: این مقایسه‌ها، بر مبنای Firefox 2 و Internet Explorer 6، ورژن‌های حال حاضر این دو مرورگر در زمان نگارش این ترفند صورت گرفته است.