فرض کنید وارد یک مغازه فروش سخت‌افزار شده‌اید و می‌خواهید یک پرینتر بخرید! چه پرینتری انتخاب می‌کنید؟ چه مشخصاتی برای شما اهمیت دارد؟ اصلاً آن را برای چه کاربردی می‌خواهید؟ همه روزه افراد زیادی تعدادی پرینتر برای استفاده شخصی یا حرفه‌ای می خرند. نوع پرینتری که انتخاب می‌کنید بستگی به این دارد که از چه چیزی می‌خواهید پرینت بگیرید، متن؟ گرافیک؟ یا شاید هم عکس سیاه سفید. در این ترفند قصد داریم به معرفی راه‌های خرید یک دستگاه Printer یا چاپگر بپردازیم.


اگر بیش‌تر از متون پرینت می گیرید و تعداد این متون هم زیاد است، یک پرینتر لیزر سیاه و سفید برای شما بسیار مناسب است. اما برای پرینت گرفتن از عکس‌ها یا تصاویر گرافیکی احتیاج به یک پرینتر رنگی جوهرافشان یا در صورت امکان یک پرینتر لیزر رنگی دارید.

 

پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزر رنگی پرینترهای جوهرافشان با پاشیدن نقاط کوچک جوهر در یک ورق کاغذ کار می‌کنند که باعث بوجود آمدن تصاویر رنگی یا سیاه و سفید و در بعضی مواقع عکس‌‌های باکیفیت می‌شود. هر چند پرینترهای جوهرپاش با خطوط تیز ممکن است مشکل داشته باشند بنابراین متنی که با آن چاپ می‌شود ممکن است آن دقت لازم را نداشته باشد که بستگی به سرعت پرینت هم دارد. اکثر پرینتر‌های معمول جوهرافشان سه رنگ دارند که برای ساختن رنگ‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود و در بعضی از پرینترها برای ساختن رنگ سیاه هم از همین سه رنگ استفاده می‌شود که باعث مصرف زیاد جوهر می‌شود و علاوه بر آن رنگ سیاهی که به این صورت تولید می‌شود یا به آبی و یا به سبز تمایل دارد که برای پرینت گرفتن از یک متن ایده‌آل نیست.

 

برای این که در یک پرینتر جوهرافشان رنگ سیاه را به درستی داشته باشید احتیاج به پرینتری دارید که یک کارتریج مجزا برای رنگ سیاه داشته باشد. که در این حالت حدأقل دو کارتریج باید وجود داشته باشد. یکی برای سه رنگ اصلی (آبی، قرمز و سبز) و یکی برای سیاه که به CMYK معروف است. بهترین ساختار برای یک پرینتر جوهرافشان کارتریج‌های مجزا برای هر رنگ است که در صورت لزوم فقط کارتریج را که رنگ آن تمام شده عوض می‌کنید. یک عکس خوب به وسیله یک پرینتر CMYK چاپ می‌شود و برای عکس‌های با کیفیت حرفه‌ای به یک پرینتر شش رنگ احتیاج دارید که یک آبی روشن (ترفندستان) و یک قرمز روشن علاوه بر رنگ‌های ذکر شده دارد. این نوع پرینتر برای چاپ عکس بسیار عالی بوده ولی برای پرینت گرفتن از یک متن ضعیف عمل می‌کند. بخاطر داشته باشید که هر چند پرینتر‌های جوهرافشان کیفیت بالا عکس‌های با کیفیتی را می‌توانند چاپ کنند اما مصرف جوهر آن‌ها هم بالاست بنابراین یکی از فاکتورهای مهم مصرف جوهر آن‌هاست که بر قیمت عکس چاپ شده تاثیر دارد. اما پرینتر‌های جوهرافشان بهترین پرینتر‌های موجود نبستند؛ سرعت آن‌ها 2 تا 3 صفحه در دقیقه برای پرینت متن است و برای چاپ هر صفحه گرافیک و عکس 2 تا 3 دقیقه زمان احتیاج دارد. طبیعتاً قیمت این پرینترها با افزایش سرعت پرینتر افزایش پیدا می‌کند به هر حال پرینتر‌های جوهرافشان از نظر قیمت با بودجه بسیاری از افراد سازگار است. البته همه پرینتر‌های جوهرافشان ارزان نیستند و پرینتر جوهرافشان با قیمت 1500 دلار هم در بازار یافت می‌شود.

 

یک انتخاب گران‌تر برای پرینت رنگی پرینتر لیزری است که از تونر CMYK برای خلق تصویر استفاده می‌کند. این پرینترها تصاویر گرافیکی و عکس‌های با کیفیت فوق‌العاده عالی چاپ می‌کنند. به همان خوبی که خطوط تیز متن را پرینت می‌گیرند. سرعت آن‌ها هم قابل توجه است 6 تا 8 صفحه در یک دقیقه برای یک متن و یک صفحه در دقیقه برای پرینت از تصاویر گرافیکی و عکس‌ها. ولی یک پرینتر لیزر رنگی بسیار گران است. به طوری که ارزان‌ترین پرینتر لیزری از گران‌ترین پرینتر جوهرافشان هم گران‌تر است. البته در یک پرینتر لیزر رنگی هزینه چاپ هر برگ ارزان‌تر از پرینتر جوهرافشان است. و اگر قرار است تعداد زیادی پرینت رنگی داشته باشید باید در خرید پرینتر همه‌ی این نکات را در نظر بگیرید. پرینتر‌های لیزر سیاه و سفید پرینترهای لیزر سیاه و سفید اساس کارشان مانند دستگاه فتوکپی است پرینتر لیزر یک متن را با فونت‌های تیز به خوبی و سرعتی برابر 6 تا 8 ورق در دقیقه و برای تصاویر گرافیکی با سرعت 2 ورق در دقیقه چاپ می‌کند. این پرینترها برای چاپ متن بهترین انتخاب هستند بخصوص اگر متون با خط ریزتر از حد معمول یا درشت‌تر از حد معمول سروکار دارید. قیمت تمام‌شده‌ی پرینت برای هر صفحه هم بسیار ارزان است و از کاغذ معمولی هم به راحتی پرینت می‌گیرند. با اندازه‌های مختلف کاغذ هم نسبت به پرینتر‌های دیگر بی‌دردسر‌تر هستند. قیمت آن مناسب است و اگر به پرینت رنگی احتیاج ندارید بهترین انتخاب برای شما هستند.