چگونه فایل‌های آلوده را هنگامی که چت می‌کنیم شناسایی کنیم؟ این سوالی است که بسیاری از کاربران روزانه از خودشان می‌پرسند. در دنیای ناامن اینترنت، این سوال یکی از مهم‌ترین ارکان امنیتی سیستم‌های کامپیوتری می‌باشد. به عنوان مثال در هنگام چت کردن چگونه پی ببریم فایلی که برای ما ارسال شده یک فایل آلوده است یا خیر؟ در این ترفند قصد داریم روش‌های شناسایی این فایل‌های خطرناک را به شما معرفی کنیم.


وقتی شخصی فایلی را برای شما از طریق یاهو مسنجر یا دیگر ابزارهای ارتباطی ارسال می‌کند در پیغامی که برای شما مبنی بر تایید آن می‌آید، نام شخص فرستنده، نام فایل، حجم آن و هم‌چنین فرمت و از این قبیل اطلاعات در آن قید شده است. شما باید توجه داشته باشید که آیا فایلی که برای شما ارسال شده از لحاظ نوع و فرمت همان فایلی است که قرار بوده ارسال شود یا خیر؟
در حقیقت مثلاً اگر عکسی می‌خواهید دریافت کنید آیا فایل مربوطه پسوند JPG و یا یکی از پسوندهای فایل‌های گرافیکی را دارد؟ نه این که (ترفندستان) فایلی با پسوند اجرایی exe و یا bat برای شما ارسال شود و فرستنده هم مدعی باشد که این یک فایل تصویری است.
در واقع فایل‌های هک که با نرم‌افزارهای تروجان‌ساز ساخته می‌شوند، در قسمت پسوند دارای پسوندهایی مثل scr یا exe و... هستند. همانند فایلی به نام و پسوند mypic. jpg.scr. این موضوع نشان دهنده آن است که فایل فرستاده شده یکی از انواع فایل‌های ساخته شده توسط نرم‌افزارهای مخرب است که برای بدست آوردن پسورد شما می‌باشد.
بنابراین همواره نوع پسوند فایل‌های دریافتی را زیر نظر داشته باشید و بدانید که از این طریق و قبل از هر چیز (حتی قبل از استفاده از نرم‌افزارهای ضد هک و ضد ویروس) می‌توانید تا حد زیادی از کیفیت نوع و چگونگی عمل‌کرد و ماهیت یک فایل اطلاع حاصل کنید.