همان‌طور که اطلاع دارید، شرکت مخابرات ایران، خدمات رایگان متنوعی را برای کاربران تلفن‌های ثابت در نظر گرفته است. اما بسیاری از افراد از این خدمات و نحوه‌ی فعال‌سازی آن‌ها بی‌خبرند. در این ترفند قصد داریم کلیه این خدمات رایگان را معرفی کرده و کدهای فعال‌سازی هر یک را معرفی کنیم. این خدمات عبارتند از: انتقال مکالمه، انتظار مکالمه، شماره‌گیری سریع، مکالمه از خط اشغال به خطوط دیگر، سرویس بیدارباش، سرویس نمایشگر شماره CallerID و دایورت بعد از 5 زنگ.


1- انتقال مکالمه یا دایورت کردن (Call diverting):
با این سرویس می‌توانید هنگامی که با تلفن شما تماس گرفته می‌شود مکالمه را به یک خط دیگر ثابت یا همراه منتقل کنید و عمل دایورت کردن را انجام دهید. این سرویس با هر دستگاه تلفن دکمه‌ای مجهز به سیستم Tone انجام شدنی است.
برای این کار شما باید کد زیر را در دستگاه تلفن وارد کنید:
# شماره مورد نظر*21*
بعد از زدن این کد صدایی که میشنوید فرق خواهد کرد، این یعنی این که خط شما دایورت شده است.
برای غیرفعال کردن این سرویس باید باز گوشی را بردارید (در این حالت همان صدای مخصوص شنیده می‌شود) و بعد عدد #21# را وارد کنید.
در صورتی که مجدد صدای بوق مخصوص را شنیدید، گوشی را قطع کرده و مجدد روشن کنید. در این حالت خط شما کاملا از حالت دایورت خارج شده است.

2- سرویس انتظار مکالمه یا پشت خطی (Call waiting):
هنگام مکالمه شخص دیگری به شما تلفن می‌زند صدای بوق ضعیفی به گوشتان می‌رسد و شما را آگاه می‌کند. شما می‌توانید با کمک این سرویس مکالمه اول خود را موقتاً قطع و با شخص ثالث صحیح کنید پس از خاتمه مکالمه یا در حین مکالمه می‌توانید مجدداً با شخص اول به صحبت خود ادامه دهید.
برای استفاده از این سرویس (ترفندستان) شما باید به هنگام شنیدن صدای بوق ضعیف با فشار دادن دکمه Flash در تلفن‌های دیجیتال و با قطع و وصل کردن در تلفن‌های آنالوگ با نفر سوم تماس برقرار کنید.
برای بازگشت به گفتگوی اول می‌توانید همین کار را تکرار کنید.

3- شماره‌گیری سریع (Speed Dialing):
برای اجتناب از وقوع اشتباه در شماره‌گیری و صرفه جویی در وقت، با دادن شماره‌های دو رقمی به حافظه مخابرات میتونید از این سیستم بهره ببرید. این سرویس با هر دستگاه تلفن دکمه‌ای مجهز به سیستم Tone انجام شدنی است.
برای استفاده از این امکان باید دستور زیر را بکار ببرید:
برای ایجاد کد دو رقمی:
# شماره مورد نظر* کد دو رقمی *51*
بعد از وارد کردن این دستور حالا شما میتونید بعد از برداشتن گوشی با زدن کد دو رقمی** شماره ای را که قبلاً به آن داده‌اید را شماره گیری کنید.
برای حذف یک شماره از یک کد دو رقمی و تغییر آن می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:
# کد دو رقمی *51*
برای غیرفعال کردن همه این کدهای دو رقمی باید از کد #55# استفاده کنید.

4- انتقال مکالمه از خط اشغال به خطوط دیگر (Call forwarding):
برای این که تماس گیرندگان با بوق اشغال مواجه نشوند، می‌توانید یک یا چند شماره تلفن خود را به مرکز تلفن مربوط اعلام کنید که در صورت اشغال بودن هر یک از شماره‌ها ارتباط به طور خودکار به شماره‌های بعدی منتقل شود.
این سرویس با هر دستگاه تلفن دکمه‌ای مجهز به (ترفندستان) سیستم Tone انجام شدنی است.
برای استفاده از این حالت باید بعد از برداشتن گوشی کد #43* را بزنید. برای غیرفعال کردن این حالت باید کد #43# را وارد کنید.

5- سرویس بیدارباش:
با اشتراک این سرویس زنگ تلفن در ساعت مشخص شده به صدا در می‌آید.
این سرویس با هر دستگاه تلفن دکمه‌ای مجهز به سیستم Tone انجام شدنی ست.
برای استفاده از این حالت باید از روش زیر استفاده کنید:
ابتدا *55* را بزنید.
بعد به ترتیب ساعت و دقیقه را وارد کنید و در آخر # را بزنید.
فرض کنید می‌خواهیم در ساعت 14:38 تلفن زنگ بزند، این کد را وارد می‌کنیم:
1438#*55*
برای غیرفعال کردن این سرویس باید کد #55# را وارد کنید.

6- سرویس نمایش‌گر شماره CallerID:
در این سرویس شما کافی است یک دستگاه شماره انداز یا یک تلفن مجهز به نمایش‌گر شماره تلفن را ابتیاع کنید و با استفاده از آن می‌توانید شماره را دریافت کنید. این سرویس نیازی به کد فعال‌سازی ندارد.

7- دایورت بعد از 5 زنگ:
با استفاده از این سرویس شما می‌توانید کاری کنید تا بعد از 4 بار زنگ خوردن گوشی و جواب ندادن به گوشی در زنگ 5م تلفن دایورت شود بر روی شماره ای دیگر.
برای استفاده از این سرویس شما باید از کد زیر استفاده کنید:
# شماره مورد نظر*65*
برای غیرفعال کردن این امکان باید کد #65# را وارد کنید.