برنامه‌ی Windows Media Player یقیناً پراستفاده‌ترین نرم‌افزار پخش کننده‌ی فایل‌های صوتی و تصویری در جهان می‌باشد. این نرم‌افزار در نسخه‌های جدیدی که ارائه داده است قابلیت‌های جدیدتر و متنوع‌تری را در خود گنجانده است. اما نرم‌افزارهای دیگری نیز هستند که توانایی‌های دیگری نیز دارند که Windows Media Player از آن‌ها بی بهره است. یکی از معروف‌ترین آن‌ها نرم‌افزار JetAudio است. در این ترفند قصد داریم 14 قابلیت مهم را برای شما مطرح کنیم که در JetAudio وجود دارد ولی در Media Player موجود نیست.


1- Rip کردن سی‌دی Audio در Windows Media Player فقط با فرمت‌های WMA و در نسخه‌های جدیدتر MP3 امکان‌پذیر است در صورتی که در JetAudio این کار تقریباً با تمامی فرمت‌های صوتی امکان‌پذیر است.


2- Convert یا تبدیل فرمت‌های صوتی و تصویری در Windows Media Player وجود ندارد در حالی که این قابلیت در JetAudio وجود دارد و باعث بی‌نیاز شدن از نصب بسیاری از نرم‌افزارهای تبدیل‌کننده فرمت‌های صوتی و تصویری می‌شود (کلیک بر روی دکمه Convert بر روی منوی نرم‌افزار و انتخاب Convert Video Or Convert Audio که Video تبدیل فرمت‌های تصویری به یکدیگر و Audio تبدیل فرمت‌های صوتی به یکدیگر).

3- ضبط صدا یا Record که در Windows Media Player وجود ندارد در JetAudio وجود دارد و باعث می‌شود با این قابلیت بیش‌تر صداهای خروجی کامپیوتر را ضبط کرد مانند ضبط کردن از میکروفن و Mono Mix و Phone line و... در نتیجه باعث بی‌نیاز شدن از نصب بسیاری از نرم‌افزارهای ضبط صدا شد (کلیک بر روی دکمه Record و انتخاب منبع صدا و انتخاب مقصد و فرمت فایل صوتی).

4- رایت سی‌دی یا Burn که در Windows Media Player وجود دارد اما برای رایت یک سی‌دی Audio از فایل‌های MP3 مدت بسیاری طول می کشد زیرا Windows Media Player ابتدا آن‌ها را تبدیل به فرمت فایل‌های Audio می‌کند و سپس رایت می‌کند که مدت زیادی طول می کشد در حالی که در JetAudio برای رایت سی‌دی Audio به راحتی هر فرمتی را در مدت اندک بر روی سی‌دی رایت می‌کند.

5- پاک کردن سی‌دی‌های Rerwrite یا CD-RW در Windows Media Player وجود ندارد در حالی که این قابلیت در JetAudio وجود دارد (کلیک بر روی دکمه Burn و سپس کلیک بر روی دکمه Erase CD-RW در برنامه).

6- دانلود کردن موزیک، که در Windows Media Player وجود ندارد اما در حالی که این قابلیت در JetAudio وجود دارد (کلیک بر روی دکمه Get Music و انتخاب 1000 Free MP3s From eMusic و کلیک بر روی دکمه Get Music و انتخاب SoundBuzz Digital Music Downloads و دانلود جدید‌ترین موزی‌کها از این وب‌سایت‌ها).

7- کلیدهای میان‌برهای انتخابی که این قابلیت در Windows Media Player وجود ندارد اما در JetAudio وجود دارد (کلیک بر روی Preferences در گوشه سمت راست پنجره ی JetAudio و در سمت چپ، General را گسترش دهید و Hot Keys را گسترش دهید، حالا دکمه‌های انتخابی‌ان را در کنارش تیک بزنید).

8- چت کردن که این قابلیت در Windows Media Player وجود ندارد اما در JetAudio وجود دارد. شما به مسیر نصب برنامه JetAudio بروید و بر روی jetCast.exe دابل کلیک کنید و با این نرم‌افزار که در مجموعه نرم‌افزار JetAudio وجود دارد وارد شوید و بر روی شمایل ماهواره در سمت گوشه چپ کلیک کنید و به راحتی با دوستان خود چت کنید.

9- میکس و ضبط کردن صدا که این قابلیت در Windows Media Player وجود ندارد اما در JetAudio وجود دارد. برای استفاده از این قابلیت به مسیر نصب برنامه JetAudio بروید و بر روی JetRecorder.exe دابل کلیک کنید و وارد برنامه شوید و لذت ببرید.

10 – داشتن تقویم که این قابلیت در Windows Media Player وجود ندارد اما در JetAudio وجود دارد. این قابلیت روی پنجره اصلی برنامه در سمت راست است.

11 – قابلیت Go to tray یا مخفی شدن که این قابلیت در Windows Media Player وجود ندارد اما در JetAudio وجود دارد. این قابلیت روی پنجره اصلی برنامه در سمت گوشه بالا، راست و به شکل یک فلش است که باعث می‌شود این برنامه به صورت یک بالن در سمت راست Taskbar برود.

12- تبدیل شدن به Taskbar که این قابلیت در Windows Media Player تا حدودی وجود دارد اما در JetAudio منحصر به فرد است. برای این کار، روی پنجره اصلی برنامه در سمت گوشه بالا، راست بر روی دکمه سمت راست «؟»  کلیک کنید.

13- Skin که این قابلیت در Windows Media Player وجود دارد و در JetAudio به شکل پیشرفته‌تریی وجود دارد. برای تغییر Skin یا پوسته برنامه بر روی پنجره اصلی برنامه در سمت گوشه بالا، چپ بر روی دکمه Skin کلیک کنید و در پنجره باز شده Skin مورد نظر خود را انتخاب کنید و یا برای دانلود Skin‌های جدید بر روی دکمه Get More skins from web در سمت راست‌کلیک کنید.

14- کم‌تر اشغال کردن Ram رایانه. JetAudio از Windows Media Player کم‌تر Ram را اشغال می‌کند و در موقع پخش، که این باعث بهتر شدن سرعت رایانه می‌شود.