یکی از پرطرفدارترین گوشی‌های نوکیا و سری N آن گوشی Nokia N91 می‌باشد. این گوشی زیبا دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از سایر گوشی‌های هم‌نوع خود متمایز می‌کند. در خصوص این گوشی توصیه‌های نادرست زیادی وجود دارد به همین دلیل قصد داریم تا 14 ترفند بسیار کاربردی را برای دارندگان این گوشی معرفی کنیم تا از داشتن گوشی خود بیش‌ازپیش لذت ببرند.


1. نرم‌افزار PC Suite
همیشه آخرین نسخه‌ی این نرم‌افزار را استفاده کنید. این نرم‌افزار همواره در حال پیشرفت می‌‌باشد. نسخه‌ی اولیه‌ی این نرم‌افزار (6.80.22) دارای اشکالاتی در زمینه‌ی داده‌پردازی در حجم بالای 1.5 گیگابایت می‌باشد و باید با نسخه‌ی 6.81.13 و یا جدیدتر جایگزین شود.

2. PC Suite, Nokia Audio Manager
این نرم‌افزار (پی‌سی سوئیت) برای تلفن‌های با حافظه‌ی کمکی و یا کارت حافظه‌‌ به حجم 64 مگابایت، 512 مگابایت، و غیره طراحی شده‌اند و نه موبایل‌کامپیوترهایی با ظرفیت حافظه‌ی 4 گیگابایت. این نرم‌افزار برای مدیریت فهرست تماس (Contacts) و یا تقویم بسیار خوب عمل می‌کند ولی برای محتوای هارد دیسک شما (که حاوی قطعات موسیقی، تصاویر و برنامه‌های کاربردی و غیره می‌باشد) طراحی ویژه نشده است. همین توضیح در مورد نوکیا آدیو منجر نیز صادق می باشد. کاربران باید از استفاده از نرم‌افزار پیسی سوئیت/نوکیا آدیو منجر برای محتویات با حجم بالا برحذر باشند و از آن استفاد‌ه‌ی انحصاری برای مدیریت محتوای سی درایو (یا همان فون مموری) به عمل آورند.
علاوه بر این بهتر است در حین استفاده از این نرم‌افزار، از اجرا کردن برنامه‌های کاربردی دیگر ( مانند گالری، و غیره) خودداری کنید. برای مدیریت محتوای موسیقی و فیلم و تصاویر و غیره (که حجم بالایی دارند) از ارتباط کابلی USB استفاده کنید.
در ضمن توجه کنید که پیسی سوئیت در پشت صحنه کامپیوتر خانگی شما اجرا می‌شود و معمولاًً وقتی گوش موبایل خود را به کامپیوتر از طریق کابل USB متصل می‌کنید چنین پیامی روی صفحه ظاهر می‌شود:

PC suite - N91 connected in non compatible mode please change from UI
اعتنایی به این پیام نکنید. این پیام برای موقعی است که می‌خواهید از نرم‌افزار پیسی سوئیت استفاده کنید که برای اتصال از طریق کابل USB نیازی به آن نمی باشد.

3. به روز درآوردن نرم‌افزار روی دستگاه موبایل در منزل
همیشه آخرین نسحه‌ی نرم‌افزار گوشی تلفن را استفاده کنید. برای نوکیا ان.91 جدیدترین نسخه به تاریخ سپتامبر سال 2006 نسخه‌ی 2.0 می باشد. همانند کامپیوتر خانگی شما نوکیا همواره مشغول برطرف کردن اشکالات نرم‌افزارهای تلفن‌های همراهش می باشد و حتی گاهی ویژگی‌های جدید هم به نرم‌افزارهایش می افزاید. (ویژگی دابلیو.دی.آر.ام در نسخه 2.0 قابل دسترسی می باشد).
برنامه به روز در آورنده متوجه نسخه‌ی فعلی روی تلفن شما (چه کشوری و یا چه اپراتوری) می‌شود و به جستجوی آخرین نسخه نرم‌افزاری برای همان کشور و یا اپراتور می پردازد. اگر نسخه جدیدی یافت شود به شما اطلاع می دهد و در غیراینصورت به شما امکان دوباره گذاری همان نسخه فعلی را می دهد (چنانچه بخواهید موبایل خود را ریست و پاکسازی کنید!)
در خلال عمل به روز درآوردن نرم‌افزار به هیچ وجه دیسکانکت نکنید و یا با تلفن همراه با جایی ارتباط تلفنی برقرار نکنید.

4. تسریع‌کننده‌ی اس.ام.اس
شرکت نوکیا برنامه ای عرضه کرده است که سرعت اس.ام.اس را افزایش می دهد. کاربرانی که استفاده‌ی سنگین از اس.ام.اس می کنند در طول زمان از کندی تدریجی امکان اس.ام.اس شکایت کرده اند. (ترفندستان) این برنامه‌ی تسریع کننده مشکل مذبور را حل می کند و اس.ام.اس را تسریع می بخشد. توصیه می‌شود که تمام کاربران این برنامه‌ی تسریع کننده را روی گوشی‌های ان.91 خود نصب کنند و پس از هربار به روز در آوردن نرم‌افزار گوشی خود و یا ریست کردن نرم‌افزار گوشی خود (چنانچه از دستور
*#7370
برای ریست کردن نرم‌افزار گوشی خود استفاده کردید) به نصب مجدد برنامه‌ی تسریع کننده بپردازند.
این نرم‌افزار در بک گراند نصب می‌شود در دسکتاپ گوش شما قابل روئیت نخواهد بود ولی می‌توانید آن را در اپلیکیشن منجر روئیت کنید.
نرم‌افزار تسریع کننده را می‌توان از آدرس زیر دریافت کرد:
http://www.tarfandestan.com/files/SMS-Accelerator-Tarfandestan.sis

 

5. عمر باطری

چنانچه از امکان دابلیو.سی.دی.ام.ای استفاده نمی کنید با مراجعه و دنبال کردن منوهای زیر Tools/Settings/Network می‌توانید از گزینه‌ی GSM به جای DUAL استفاده کنید تا از عمر باطری استفاده‌ی بهینه به عمل آید. مطمئن شوید که در قسمت WLAN برای گزینه‌ی “Show availability” مقدار “never” را انتخاب کرده‌اید.
سعی کنید به جز در مواقعی که از امکان بلوتوث استفاده می کنید، گزینه‌ی بلوتوث را غیرفعال نگه دارید.
برای پیام گیری (اس.ام.اس و ام.ام.اس) برای گزینه‌ی “memory in use” هرگز هارد دیسک را انتخاب نکنید. هار دیسک برای استفاده از امکانات اس.ام.اس و یا ام.ام.اس تعبیه‌های لازم را در خود ندارد. از اسکرین سیور‌های فعال سه بعدی بر حذر باشید چرا که از عمر باطری شدیدا می کاهد.

6. پروفایل‌ها
سعی کنید Kaypad tones را همواره غیرفعال نگه دارید.به نظر می رسد که فعال نگه داشتن کیپد تونز باعث بروز اشکالاتی برای تعدادی از کاربران شده است.
از امکان ویبرا برای پروفایل‌هایی که در آن برای پیام رسیده و یا صدای زنگ تلفن "بیپ" کوتاهی در نظر گرفته شده بپرهیزید چرا که برای نسخه‌های 1 نرم‌افزار این گوشی اشکالاتی ایجاد کرده است.

7. حافظه‌ی ذخیره سازی پیام ها
برای پیام گیری (اس.ام.اس و ام.ام.اس) برای گزینه‌ی “memory in use” هرگز هارد دیسک را انتخاب نکنید. این انتخاب نه تنها از عمر باطری می کاهد بلکه باعث کندی عملکرد پیامها می‌شود. (بافرینگ هارددیسک برای بهینه کردن ویدئو و قطعه‌های موسیقی طراحی شده است)
با هر بار استفاده از امکان یو.اس.بی برای اتصال به کامپیوتر خانگی لازم است که مجدداًگزینه‌ی “phone memory”را برگزینید. در نهایت چه دلیلی دارد که تعدادی پیام را روی تلفن خود نگه دارید؟

8. ریست کردن از نوع سخت (افزاری) یا همان "هارد ریست"
اگر گوشی تلفن شما با اشکال جدی روبرو شد دو نوع ریست کردن امکان پذیر است. توجه داشته باشید که هریک از این دو روش ریست کردن باید به مثابه به روز در آوردن نرم‌افزار تلقی شود و باعث می‌شود داده‌های ذخیره شده روی حافظه‌ی تلفن (یا فون مموری) پاک شود. پس پیش از ریست کردن بک آپ گرفتن از حافظه‌ی تلفن را فراموش نکنید. پروسه استاندارد بک آپ گرفتن را دنبال کنید. بد نیست نگاهی به بخش توصیه‌های مهم راهنمای هارد دیسک نیز بیندازید. اولین روش ری‌ست کردن روش زیر است:

*#7370# (Code 12345)
که باعث پاکسازی حافظه‌ی تلفن می‌شود.
اگر گوشی شما دچار وضعیتی شده که حتی ریبوت هم نمی‌شود باید به ناچار و به صورت همزمان کلیدهای سبز، 3 و * را فشار داده (برای مدت چند ثانیه) و در آن واحد کلید روشن/خاموش گوشی موبایل را فشار دهید.

9. گالری
پس از آنکه محتویات جدیدی را توسط یو.اس.بی روی گوشی خود بارگذاری می کنید و یا نرم‌افزار گوشی را به روز در می آورید، و یا این که عمل هارد ریست را انجام می دهید، و یا این که باطری دستگاه را جدا می کنید،برنامه گالری برای باز شدن زمان بیشتری را صرف می کند. اگر محتوبات ذخیره شده روی گوشی حجم بالایی داشته باشد این زمان می‌تواند حتی تا حدود 5 الی 10 دقیقه نیز به طول انجامد. این موضوع فقط در موارد مذکور رخ می دهد پس صبور باشید و به گالری فرصت دهید تا پایگاه داده‌های (دیتا بیس) را به روز در آورد و پس از آن از سرعت مطلوبی برخوردار خواهد شد. متاسفانه میله‌ی پیشرفت (پروگرس بار) نشانه‌ی دقیقی برای این که چقدر پیشرفت حاصل شده در این مورد ارائه نمی کند. پس لطفاً صبور باشید و منتظر بمانید تا به روز در آوردن محتویات تکمیل شود.

10. “Out of Memory, Memory Full”
تارنمای گوشی شما بسیار خوب است ولی حافظه‌ی خود را خیلی خوب مدیریت نمی کند. گاهی ممکن است پیام زیر را صادر کند: “Out of Memory” و این موضوع ربطی به حافظه‌ی هارد دیسک و فضای موجود روی آن ندارد و به دلیل کمبود حافظه‌ی RAM می باشد. بستن برنامه‌های کاربردی دیگر ممکن است کمکی به این قضیه بکند ولی به نظر می رسد موثرترین راه ریبوت کردن (خاموش و روشن کردن) گوشی می باشد چون باعث پاکسازی حافظه‌ی RAM قبل از استفاده از تارنمای OSS می‌شود. نسخه‌های جدید تر نرم‌افزار گوشی این اشکال را بهبود داده اند و این دلیل دیگری است که بهتر است همیشه نرم‌افزار گوشی خود را به روز در آورید.

11. توقف پخش موسیقی (پاز کردن) در حین پخش آن
اگر فایل موسیقی در حین دیجیتالیزه (ریپ) کردن و یا دانلود کردن صدمه دیده باشد امکان دارد وقتی می‌خواهید آن را روی گوشی تان پخش کنید به حالت توقف (پاز) برود حتی اگر آن قطعه روی کامپیوتر خانگی شما قابل پخش بوده باشد. راه حل این است که آن قطعه را مجددا دانلود و یا دیجیتالیزه کنید.

12. "هارد دیسک در دسترس نمی باشد" و غیره
در نسخه‌های قدیمی تر و حتی نسخه‌های 2 (به احتمال کمتر) نرم‌افزار این گوشی ممکن است به پیام زیر برخورید:
“HDD unavailable” مطمئن شوید که پوشش فلزی روی باطری (باطری کاور) کاملاً صحیح در جای خود قرار گرفته است و آهنربای آن صدمه ندیده است. برای تست آهنربا یک گیره‌ی کاغذ را درکنار برجستگی داخلی حاشیه‌ی پوشش فلزی باطری قرار داده و مطمئن شوید به آن می چسبد. مطمئن شوید که کابل یو.اس.بی. به گوشی شما وصل نمی باشد. مطمئن شوید برنامه‌هایی را که از هارد دیسک استفاده می کنند درحال اجرا نمی باشند. گاهی اوقات برنامه‌های کاربردی فایلی را روی هارد دیسک باز می کنند و حتی پس از بسته شدن برنامه، فابل موردنظر روی هارد دیسک باز می ماند و این مشکل را به وجود می آورد. می‌توانید چنین برنامه‌هایی را از روی گوشی خود حذف کنید. برخی برنامه ها دیتا بیس را تخریب می کنند و مشکل با این که از هارد دیسک نیست شواهد باعث می‌شوند که به هارد دیسک مشکوک شویم.
اگر هیچ یک از راه‌های فوق کارگشا نبودند می‌توانید هارد دیسک را فرمت کنید و یا نرم‌افزار خود را به روز در آورده و یا از هارد ری ست برای پاکسازی برنامه‌های کاربردی با کیفیت پایین، استفاده کنید.

13. گالری قادر به یافتن داده ها نمی باشد، محتویات اطلاعاتی ناپدید شده اند!
اگر از نرم‌افزار پیسی سویئت برای انتقال داده‌های با حجم بالا استفاده کنید ممکن است با پیام زیر روبرو شوید:
“Gallery Can’t see data, content missing”
علائم نشان می دهد که پیسی سوئیت کار انتقال اطلاعات را پایان داده ولی توجه داشته باشید که باید به پنجره‌ی صحیح در پیسی سوئیت برای مشاهده‌ی پیشرفت انتقال اطلاعات رجوع کنید (دلیل دیگری که پیسی سوئیت ابزار مناسبی برای انتقال اطلاعات با حجم بالانیست).
در مواردی ممکن است مجبور شوید نرم‌افزار را دوباره روی گوشی نصب کنید و یا هارد ریست انجام دهید.

14. اطلاعات لازم دیگر
در حین انتقال اطلاعات کابل یو.اس.بی. را جدا نکنید.
در حین دسترسی به هارد دیسک، باطری را جدا نکنید. حتی پوشش فلزی روی باطری را جدا نکنید.
هارد دیسک اگر زمین بخورد (آزمون ها تا حدود 300 بار را با موفقیت ثبت کرده اند) احتمالاً از کار نخواهد افتاد اما اگر قصدتان استفاده‌ی ناصحیح از گوشی ان.91 می باشد مسلماً به تدریج موفق به شکستن و یا از کار انداختن آن خواهید شد.
ان.91 شماره‌ی یک (نقره ای و یا آبی روشن متالیک برای اروپا و طوسی تیره متالیک برای شرق آسیا)
ان.91 شماره پنج (جی.اس.ام، بدون وایرلس لن برای آسیای شرقی، نقره ای و یا آبی روشن متالیک)
ان.91 (جی.اس.ام، بدون وایرلس لن برای کشور چین در رنگهای نقره ای و طوسی تیره متالیک)
آر.ام-43 یک تایپ نامبر برای دستگاه‌های سی.دی.ام.ای است و
آر.ام-158 یک تایپ نامبر برای دستگاه‌هایی که فقط جی.اس.ام را پشتیبانی می کنند.
ان.91 یک موبایل نسل سوم (3 جی) می باشد و دوربین آن در پشت دستگاه واقع شده است.
می‌توانید با آن ویدئو تلفنی داشته باشید ولی مرتباً باید دستگاه را پشت و رو کنید تا هم بتوانید حرف بزنید و هم طرف مقابل را روی صفحه‌ی تلفن ببینید چرا که این دستگاه در اصل برای ویدئو تلفنی طراحی نشده است و هدف خود را روی موزیک متمرکز کرده است.
نسخه‌ی دابلیو.سی.دی.ام.ای این دستگاه دارای امکان لن بی سیم (وایرلس لن یا دابلیو لن) می باشد.
حدودا 60 ثانیه طول میکشد تا این دستگاه بوت کامل شود.
کدهای مختلف ویدئو توسط این دستگاه پشتیبانی می‌شود (به راهنمای ان.91 رجوع کرده و کلمه‌ی ویدئو را جستجو کنید)
راهنمای دستگاه خود را حتما مطالعه کنید.