قصد داریم تا هم‌اکنون 7 ترفند ساده اما کاربردی در نرم‌افزار Word را به شما معرفی کنیم. با به‌کار بستن این ترفندها در کار خود با نرم‌افزار Word سرعت بخشید و هم‌چنین خود را حرفه‌ای تر نشان دهید.


1- با فشردن کلید Shift+F5 می‌توانید به قسمتی از متن که به تازگی تغییری در آن ایجاد کرده‌اید بروید. فشردن مجدد این کلیدها شما را به قسمت‌های تغییر یافته قبلی متن می‌برد.

2- اگر فرمت قسمتی از متن را تغییر داده‌اید، مثلاً رنگ یا نوع فونت آن را عوض کرده‌اید و حالا می‌خواهید به همان وضعیت پیش‌فرض Word برگردانید، می‌توانید آن بخش از متن را انتخاب و کلیدهای Ctrl+Space را فشار دهید.

3- وقتی می‌خواهید بخشی از متن را انتخاب نمائید، می‌توانید کلمه ALT را پائین نگه‌دارید و با ماوس Drag کنید. این کار باعث می‌شود عمل انتخاب به صورت مستطیل شکل انجام شود و سرعت شما به طرز چشم‌گیری افزایش یابد.

4- وقتی در حال تایپ کردن یک متن انگلیسی هستید (ترفندستان) و به دنبال مترادف یک کلمه خاص می گردید، کافی‌ست نشان‌گر را در کنار و یا در زیر کلمه مربوطه ببرید و کلیدهای Shift+F7 را فشار دهید. با این کار فهرستی از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمایش داده می‌شود.

5- در پنجره Print Preview شما می‌توانید پیش از پرینت گرفتن، پیش‌نمایشی از فایل خود را ببینید. برای انجام تغییرات در همین صفحه، کافی‌ست روی آیکن Magnifier کلیک نمایید تا اجازه تصحیح در متن به شما داده شود.

6- اگر می‌خواهید هم‌زمان دو بخش مختلف از یک Document را ببینید، می‌توانید فایل مربوطه را در نرم‌افزار Word باز کرده، ماوس را بالای فلش موجود در بالای نوار لغزان نگه‌دارید تا نشان‌گر ماوس به شکل دو خط موازی با دو فلش در بالا و پایین آن درآید. آن‌گاه کلیک کرده و بدون رها کردن ماوس آن را به سمت پایین بکشید. حال صفحه به دو قسمت تقسیم می‌شود که در هر دو بخش همان فایل نمایش داده می‌شود و هم‌زمان می‌توانید دو بخش مختلف فایل را ببینید و ویرایش کنید.

7- فرض کنید یک فایل طولانی دارید و پیدا کردن مطالب برای‌تان دشوار است. کافی‌ست گزینه‌ی Document Map را از منوی View انتخاب کنید تا فهرستی از عناوین Document شما را نشان دهد. حال با کلیک بر هر عنوان به آن قسمت از فایل خود پرش می‌کنید.