IE 7 نسبت به نسخه 6 خود تغییرات عمده‌ای کرده است. این تغییرات ترفندهای بسیار مختلف و جدیدی را نیز به همراه داشته است. هم اکنون قصد داریم جدیدترین ترفندهای موجود در IE 7 را برای شما بازگو کنیم.

 

IE 7، نه تنها دارای ظاهری جدید و آراسته است بلکه عملکردهای جدید بسیاری را نیز در خود جایی داده است. این نسخه از Tabbed Browsing پشتیبانی می‌کند و بدان معنی است که کاربر می‌تواند در یک پنجره چند صفحه را باز کند. این مرور گر از RSS-Newsfeeds نیز پشتیبانی می‌کند. توسط نوار جستجو می‌توان بدون هیچگونه دردسری، سوالات خود را در ماشین‌ها و خدمات مربوط به جستجو مطرح کرد. عملکردهای phishing-filter و نابود کننده رد باعث امنیت بیشتر می‌شوند. اگر هنوز نتوانسته‌اید درست تصمیم‌گیری کنید که آیا می‌خواهید از نسخه IE 7 استفاده کنید یا نه، شاید توسط ترفندهای ما، کمی فکر در مورد تصمیم‌گیر‌ی‌تان راحت‌تر شود.

 

ترفندهایی برای Tabbed Browsing:

توسط Tabbed Browsing می‌توانید در یک پنجره مرورگر چندین صفحه وب را بازگشایی کنید. در میان صفحات نیز می‌توانید توسط بخش (tabs) جابجا شوید. این مسئله باعث دید کاملتری از صفحات برای شماخواهد شد.

از راه‌های زیادی می‌توانید به Tab جدید دست یابید: در IE 7 هنگامی که بر روی بخش Mini که مستقیماً در بالای صفحه جدید باز شده است، کلیک کنید، می‌توانید یک Tab جدید را باز کنید.

به جای این عمل می‌توانید از ترکیب دکمه‌های - نیز استفاده کنید. اگر خواستار باز کردن یک لینک در Tab جدیدی می‌باشید باز هم راه‌های مختلفی را می‌توانید انتخاب کنید. یا این که در هنگام کلیک کردن، دکمه Ctrl را نیز فشار دهید و یا توسط دکمه وسطی موش یا دکمه گردش موجود در موش بر روی آن کلیک می‌کنید و یا دکمه راست موش را فشار داده و گزینه مربوط به بازگشایی در یک Tab جدید را بر می‌گزینید. اگر می‌خواهید آدرس را که در جایگاه آدرس وارد می‌کنید در یک Tab (عکس زیر) جدید باز شود باید به جای این که تنها دکمه را فشار دهید از ترکیب دکمه‌های - استفاده کنید. اگر خواستار عوض کردن جای یک Tab می‌باشید باید بر روی آن کلیک کرده و در حالت کلیک آن را به طرف چپ یا راست بکشانید.

برای جابجایی میان Tab‌های مختلف می‌توانید از ترکیب دکمه‌های - استفاده کنید. البته این جابجایی با موش بسیار راحت‌تر است.

 

تناسب تنظیمات در Tabbed Browsing:

عملکرد Tabbed Browsing را می‌توان در نکات زیادی بنا به خواسته‌های شخصی و نیازها تنظیم کرد. برای رسیدن به تنظیمات گزینه‌های زیر را انتخاب کنید. Tools->Internet options->Tabs->Setting در اینجا می‌توان برای مثال کاری انجام داد که پیغام امنیتی در هنگام پایان پذیرفتن کار، خاموش شود و یا می‌توان این دستور یا تنظیم را انجام داد که صفحات جدید همیشه در جلوی تصویر و نه در پشت صفحه ظاهر گردند.

یکی از تنظیمات دیگر مربوط به pop-upها می‌باشد. در این قسمت می‌توان pop-upها را وادار کرد تا به عنوان یک Tab جدید و نه به عنوان پنجره‌ای جدید باز گردند.

اگر هم در کل احساس می‌کنید که Tabbed Browsing به دردتان نمی‌خورد می‌توانید آن را غیرفعال کنید.

 

ترفندهایی برای RSS-Newsfeed‌ها:

صفحات وب زیادی مانند tarfandestan.com وجود دارند که به شما یک یا چندین Newsfeeds ارائه می‌کنند. در این میان سخن از فایل‌هایی در قالب XML می‌باشد. که دارای تیترها و تازه‌های سایت‌های وب اعلام شده می‌باشند. نسخه IE 7 دارای عملکردی می‌باشد که این RSS-Feedها را ارزیابی کرده و به نحوی خوانا و مرتب عرضه می‌کند.

 

عملکرد RSS: دارای قابلیت پیش‌بینی

یکی از نکات مثبت مدیریت feed مربوط به IE 7: می‌تواند با podcastها نیز کار کند، چرا که آنها چیزی نیستند به جز RSS-Feedهای توسعه یافته‌ای که دارای ارجاع‌هایی به فایل‌های موسیقی یا ویدیویی هستند. IE این ارجاع‌ها را شناخته و آنها را به گونه‌ای تغییرمی‌دهد که توسط کلیک کردن برای شما به راحتی قابل دانلود باشند.

 

تنظیمات مربوط به RSS-Newsticker:

مدیریت Feed دارای قابلیت‌های کوچکی نیز می‌باشد که پس از کمی جستجو به آنها دست خواهید یافت. تنظمیات اصلی مربوط به Feed در Tools->Internet Options->content->Feeds->Setting به راحتی در دسترس می‌باشند. در اینجا می‌توانید مشخص کنید، که در چه فاصله‌ زمانی باید IE RSS-Newsticker کنترلی را در رابطه با اخبار جدید انجام دهد. به شما این امکان نیز داده می‌شود که با اعلام صدایی برای شما مشخص گردد که سایتی که هم اکنون درون آن هستید خدمات Newsfeeds را نیز ارائه می‌کند. قابلیت تنظیمات شخصی و جداگانه در هر Newsfeed وجود دارد. برای این کار آن را فراخوانی کرده و در قسمت راست و پایین گزینه یا Feedattibutes، Feedproperties را کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید برای مثال تنظیمات را به گونه‌ای انجام دهید که attachهای موجود در podcast‌ها به صورت اتوماتیک دانلود شوند. علاوه بر این می‌توانید برای هر Feed به صورت جداگانه فاصله زمانی را برای Refresh کردن مشخص کنید. این که مرورگر شما چه تعداد از گزینه‌های قدیمی Newsticker را باید ثبت و ذخیره کند، می‌توانید تحت گزینه archive مشخص کنید.

اگر گزینه display all elements را در صفحه News feed انتخاب کنید، می‌توانید به آرشیو دسترسی پیدا کنید.

 

ترفندهایی برای نوار جستجوی جدید:

IE 7 در گوشه سمت راست بالا، دارای یک نوار جستجو می‌باشد که توسط آن بدون هیچ دردسری می‌توانید سوالات خود را به یک یا چند موتور جستجو بفرستید.

این نوار جستجو را در همان اولین باری که IE 7 را باز خواهید کرد، قابل مشاهده خواهد بود. در صفحه خوش آمدگویی به شما این امکان داده می‌شود که تصمیم‌گیری در مورد استفاده کردن یا نکردن از جستجوی وب از پیش تنظیم شده توسط مایکروسافت انجام دهید.

اگر تصمیم‌ به استفاده نکردن بگیرید، به صفحه دیگری انتقال خواهید یافت که در آن موتورهای جستجو به صورت لیستی در اختیارتان قرار خواهند گرفت مثلا: گوگل، یاهو و Wikpedia این موتورها را توسط دوبار کلیک کردن م‍ی‌‌توانید به نوار جستجوی خود اضافه کنید. اگر اشتباهی رخ داد، جای هیچ نگرانی نیست که هر زمان که بخواهید می‌توانید با فشار دادن فلاش سمت راست فیلد مربوط به Search و انتخاب گزینه مربوط به استفاده از موتورهای دیگر از این بخش و فوایدش بهره‌مند شوید.

 

آشکار سازی خدمات جستجوی دلخواه:

در صفحه به شما این امکان نیز داده می‌شود که برای هر خدمات جستجوی دلخواهی یک plug-in درست کنید. برای اینکار ابتدا صفحه مورد نظرتان را که دارای فرم جستجوست فراخوانی کنید برای مثال صفحه‌ای مربوط به خدمات ترجمه Leo با نام http://dict.leo.org به عنوان گزینه جستجو TEST را وارد کنید، البته با حروف بزرگ و جستجو را فعال کنید. با این عمل پس از لحظاتی صفحه نتایج آشکار گشته و بنا به آن محتوای نوار آدرس نیز تغییر می‌یابد. (ترفندستان) در این محتوای آشکار شده باید لغت TEST نیز به چشم بخورد. اگر چنین لغتی قابل دید نبود، بدانید که به این سادگی‌ها وارد فیلد جستجوی IE نخواهد شد. در غیراینصورت آدرس وب مورد نظر را به صورت کامل در بافر کپی کرده و آن را در ونراتور نوار مربوط به موتورهای جستجو وارد کنید.

در فیلد ورودی دوم برای Search خود یک تیتر وارد کنید مثلا leo Org translator و سپس گزینه مربوط به Install را انتخاب کنید. IE 7 به جای TEST یک متغییر را جایگزین کرده و پس از یکبار سوال کردن، خدمات جستجوی مورد نظر را آشکار می‌سازد.

بعضی از سایت‌های وب مانند pcwelt.de امکاناتی مانند IE 7-Compatible Search-plug-ins را عرضه می‌کنند. این مسئله هنگامی برای شما آشکار خواهد شد که فلاش کنار Search Field به رنگ پرتقالی روشن در بیاید. اگر بر روی فلاش کلیک کنید، علاوه بر موتورهای جستجویی که به صورت استاندارد وجود داشت، سوالات Search شما در سایت وب فراخوانی شده نیز ظاهر خواهد شد. تفاوت این گزینه‌ها نسبت به گزینه‌های استاندارد موجود علامت یک ستاره است که در کنار آنهاست.

با توجه به گزینه مربوط به اضافه کردن به موتورهای جستجو، می‌توانید این موتور و یا خدمات جستجو را به طور دائم در لیست نگه دارید.

 

 بازگرداندن Menu bar

اگر به این مسئله برخورد کرده‌اید که در IE 7 هیچ نوار مربوط به منویی را به چشم نمی‌بینید. زیاد نگران نباشید چرا که گزینه‌های مربوط در منوی drop-down موجود در نوار نمادها پخش شده‌اند. اما بعضی‌ها دوست دارند که این گزینه‌ها دوباره به شکل یک نوار در همان مکان همیشگی قرار بگیرند. برای رسیدن به این هدف دو راه وجود دارد برای این که تنها برای مدت کوتاهی فعالش کنید، تنها کافی است که دکمه را فشار دهید.

2- برای این که به صورت همیشگی در جای اصلی خود قرار بگیرد گزینه‌های Tools->Menu bar را برگزینید.

 

غیرفعال کردن Cleartype :

Cleartype یکی از تکنیک‌های مایکروسافت می‌باشد که راحتی خواندن نوشته‌های مختلف را به خصوص در LC-Displayها بالا می‌برد. در IE 7 استفاده از این تکنیک به صورت استاندارد فعال می‌باشد. اگر احیانا" از نحوه نمودار شدن نوشته‌ها لذت نمی‌برید، می‌توانید آن را خاموش کنید. برای اینکار گزینه‌های Tools->Internet Options->Advanced را انتخاب کرده و گزینه Use all ranges Cleartype for HTML را غیرفعال کنید. در عکس موجود در بالای این صفحه، در سمت چپ IE 7 فعال و در سمت راست IE 7 غیرفعال از نظر Cleartype را مشاهده می‌کنید.

 

تناسب در چاپ

تا نسخه قبلی، چاپ کردن سایت‌های وب واقعا دردسر بود چرا که سایت‌های وب اندازه A-4 را نداشتند و به همین علت هم متون و عکس‌های سمت راست قیچی می‌شدند. حتی‌استفاده از ترفند تغییر جهت چاپ از portrait به landscape نیز همه جا کارساز نبود. IE 7 به صورت اتوماتیک سایت‌های وب را به قدری کوچک می‌کند که بر روی اندازه کاغذ انتخابی جا بگیرند. نتیجه حاصله قبل از چاپ نیز قابل مشاهده است. این کار توسط فلاش کنار آیکن پرینتر در سمت راست خواهد شد. مسئله مهم تنها این است که در منوی Drop-down گزینه مربوط به تناسب صفحه اصلی با صفحه پرینت را فعال کنید.

توسط فلاش موجود در نمایش قبل از چاپ می‌توانید در صورت لزوم گوشه‌های صفحه را تغییر دهید. توسط آیکن چرخ دنده می‌توانید تنظیمات دیگری از صفحه را به عهده بگیرید مثلاً می‌توانید صفحه را به صورت افقی یا عمودی تنظیم کنید البته تنها در صورتی که تنظیمات خودش با نظر شما یکی نباشد.

اگر خواستار چاپ عکس‌ها و یا رنگهای پشت صحنه می‌باشید باید دوباره گزینه‌های Tools->Internet Options->Advanced را انتخاب کنید. سپس کاملا به سمت پایین رفته و گزینه مربوط را فعال کنید.

 

ایمن کردن IE در ویندوز XP

IE 7 دارای یک وضعیت Safemode می‌باشد که میزان بالایی از امنیت را ارائه می‌دهد. هنگامی که این حالت فعال باشد، مرورگر تنها اجازه دسترسی به پوشه فایل‌های اینترنتی موقتی را دارد. بدین وسیله دیگر نرم‌افزارهای مخرب که قصد دارند در هنگام جستجو یا گردش در اینترنت در کامپیوتر نصب شوند دیگر هیچ شانسی نخواهد داشت. مسئله مهم اینجاست که این حالت امنیتی تنها موقعی توسط گزینه‌های Tools->Security فعال می‌شود که IE 7 در ویندوز ویستا نصب و اجرا شود. البته جای نگرانی برای استفاده کنندگان از ایکس‌پی‌ وجود ندارد چرا که آنها می‌توانند توسط نرم‌افزار مجانی به نام Sandboxie که آدرس دانلود آن نیز در زیر داده شده است به همین میزان امنیتی دستیابی پیدا کنند:

http://www.sandboxie.com

پس از نصب این ابزار آیکنی در دسک‌تاپ با نام Sandboxie Quick Lanch به چشم خواهد خورد. توسط این گزینه مرورگر وب را فعال کنید: البته همان مرورگری که به صورت استاندارد در ویندوز نصب‌شده است مثلا اینترنت اکسپلورر از هم اکنون تمامی فایل‌هایی که در هنگام مرور در اینترنت به کامپیوتر وارد می‌شوند مثلاً ویروس‌ها یا تروآها به این قسمت امنیتی وارد می‌شوند. حتی‌تنظیماتی از مرورگر را که شما عوض می‌کنید تنها تا زمانی فعال خواهند ماند که شما Sandbox را پاکسازی نکرده باشید. برای این که تنظیمات انجام شده باقی بمانند، یکبار از طریق آیکن خود مرورگر، مرورگر را فعال کنید. توجه داشته باشید که تمامی نرم‌‌افزارها را می‌توانید از Sandbox راه‌اندازی کنید، تنها کافیست که روی آیکن آنها رفته و دکمه راست موش را فشار داده و گزینه Run Sandboxed را فشار دهید.

 

مهم‌ترین Hotkeyها در IE 7:

F4 پرش به سطر آدرس
F5 Refresh کردن صفحه
F11 عکس کامل
Alt نشان دادن موقت نوار منو
دکمه سمت چپ + Alt صفحه قبلی
دکمه Alt+M فراخوانی homepage
دکمه سمت راست + Alt صفحه بعدی
Alt+Return باز کردن آدرس داده شده در یک بخش (Tab) جدید
Esc ایست دادن به روند load صفحه جدید

Ctrl+"+"

بزرگسازی سایت وب

Ctrl+"-"

کوچک سازی سایت وب
دکمه Ctrl+D اضافه کردن صفحه به Favorites
Ctrl+E پرش به نوار جستجو
Ctrl+F جستجوی صفحه جدید
Ctrl+H فراخوانی روند
Ctrl+I فراخوانی Rss-Feedها
Ctrl+N بازگشایی پنجره‌ای جدید
Ctrl+P چاپ
Ctrl+Q تصویر مینیاتوری تمامی بخش‌ها
Ctrl+T بازگشایی یک بخش جدید
Ctrl+Tab پرش بین بخش‌ها
Ctrl+W بستن بخش فعال