یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که کاربران یاهو مسنجر با آن مواجه هستند از بین رفتن آفلاین‌هایی است که دوستان برای آن‌ها ارسال می‌کنند. به اصطلاح گاهی آفلاین‌های یاهو مسنجر می‌پرد. این موضوع دلایل مختلفی دارد. در این ترفند قصد داریم به بررسی دلایل مختلف این پیش‌آمد بپردازیم و راه حل ساده مشاهده‌ی مجدد آفلاین‌ها را به شما معرفی کنیم.


اما دلایلی که باعث میشوند آفلاین‌های ما پاک شوند:

پائین بودن سرعت وصل شدن به سرور یاهو
از آنجایی که بیش‌تر کاربران اینترنتی در ایران از سرویس اینترنتی تلفنی یا Dialup استفاده می‌کنند، از سرعت پائینی برخوردارند و موقع وصل شدن به سرور یاهو مسنجر، به دلیل این که ارسال بسته‌های اینترنتی به سرور یاهو بیش از حد معمول طول می‌کشد، لذا تصور یاهو بر این می‌شود که اتصال شما قطع شده است و باید دوباره وصل شوید. در حالی که نصف عملیات Login شدن را انجام داده‌اید.در این حالت، به دلیل این که یک ارتباط (ولو ناموفق) با یاهو برقرار شده است، یاهو با احتساب این که شما به سرور وصل شده‌اید، آفلاین ها را برای شما ارسال می‌کند. و از محل نگه‌داری آن پاک می‌شود. و چون شما در برقراری تماس با یاهو ناموفق بوده‌اید، لذا دوباره وصل می شوید. که این عمل باعث می‌شود آفلاین‌های شما بپرد. چون طبق تصور یاهو، دیگر آفلاینی وجود ندارد که برای شما ارسال شود.البته در نسخه‌های 5 و به قبل یاهو مسنجر، هیچ وقت آفلاین‌ها پاک نمی شدند و خود شما باید آن‌ها را پاک می کردید.

بدشانسی در ارتباط اینترنت
چنانچه وقتی مسنجر شما (ترفندستان) در حال بالا آمدن باشد و به طور تصادفی اینترنت شما قطع (Disconnect) شود، متاسفانه پنجره آفلاین‌های شما خودبه‌خود بسته می‌شود. که البته این کار نتیجه برنامه‌نویسی بد این قسمت یاهو مسنجر است.

زیاد بودن بیش از حد آفلاین‌ها
کسانی که افراد زیادی آن‌ها را Add کرده اند و مرتباً Send To All از افراد مختلف دریافت می‌کنند، معمولاًً در دریافت آفلاین‌ها مشکل دارند. چون یاهو از یک حدی بیش‌تر آفلاین‌ها را نگه‌داری نمی‌کند و چنان‌چه به بیش از حد مورد نظر برسد، تنها تعداد خاصی از آخرین آفلاین‌ها به نمایش درمی آیند و بقیه دور ریخته می‌شوند.

دیر به دیر Login کردن به یاهو مسنجر
چنانچه شما یک مدت طولانی، مثلاً چند ماه به یاهو مسنجر Login نکنید، آفلاین‌های شما می‌پرد.

دیر رسیدن آفلاین ها به دست شما
گاهی اوقات به دلایل نامشخص، آفلاین‌ها دیر به دست شما می‌رسند. مثلاً، فردی دیروز برای شما آفلاین گذاشته، اما شما امروز وقتی وارد مسنجر می‌شوید آفلاین را نمی‌بینید. بلکه ممکن است در دفعات بعدی آن آفلاین به دست شما برسد.

اما چه کنیم که آفلاین‌های خودمان را مجدد مشاهده کنیم؟
بدین منظور باید قسمت Message Archive یاهو مسنجر را فعال کنیم.
بدین منظور از منوی Messenger به Preferences بروید. حالا به قسمت Archive رفته و تیک گزینه Yes, save all of my messages را بزنید. اکنون OK کرده و خارج شوید.
پس از این کار تمامی آفلاین‌هایی که برای شما ارسال می‌شود در داخل Message Archive ذخیره می‌شود. برای مشاهده این قسمت از منوی Contacts به Message Archive بروید.
تنها دقت کنید آفلاین‌هایی که برای‌تان ارسال می‌شود ولی هرگز به دست شما نمی‌رسند طبعاًً در این قسمت هم ذخیره نمی‌شوند.