در حاضر نرم‌افزار WinRAR را می‌توان معروف‌ترین و هم‌چنین قدرتمند‌ترین نرم‌افزار فشرده سازی فایل دانست. بسیاری از کاربران از این نرم‌افزار به منظور فشرده‌سازی فایل‌ها و هم‌چنین باز کردن فایل‌های فشرده rar و zip استفاده می‌کنند. اما از این نرم‌افزار می‌توان استفاده دیگری نیز کرد! در این ترفند قصد داریم به معرفی ترفندی بپردازیم که با بهره‌گیری از آن می‌توان یک فایل یا یک فولدر را در داخل یک عکس مخفی ساخت! به شکلی که پس از مخفی‌سازی شما تنها یک عکس خواهید داشت و تنها با باز کردن عکس توسط خود نرم‌افزار WinRAR می‌توان به فایل دسترسی داشت. از این ترفند می‌توان به عنوان یک شیوه بسیار حرفه‌ای مخفی‌سازی فایل و فولدر نام برد.


برای این کار:
شما به یک فایل تصویر با فرمت GIF و یا JPG و هم‌چنین فایل یا فولدری که می‌خواهید مخفی کنید نیاز خواهید داشت.
ابتدا باید باید فایل یا فولدر مورد نظر را توسط خود نرم‌افزار WinRAR فشرده سازی کنید. بدین منظور روی آن راست‌کلیک کرده و Add to archive را انتخاب کنید. محض نمونه نام آن را Tarfandestan.rar بگذارید.
اکنون این فایل فشرده که قصد مخفی‌سازی آن را دارید را در کنار تصویر مورد نظر خود که به عنوان مثال Tarfandestan.jpg نام دارد قرار دهید.
یعنی این دو فایل در کنار هم و در یک پوشه.
حال، از منوی Start وارد Run شده و دستور cmd را وارد کرده و Enter بزنید تا وارد Command Prompt شوید.
اکنون در داخل CMD به فولدری که این دو فایل در آن قرار دارد مراجعه کنید. (یادآوری می‌شود برای تعویض دایرکتوری در CMD از دستور cd استفاده می‌شود.)
پس از مراجعه به دایرکتوری مورد نظر، کافی است کد زیر را در CMD وارد کرده و Enter بزنید:

copy /b Tarfandestan.jpg + Tarfandestan.rar New-Tarfandestan.jpg

در کد فوق Tarfandestan.jpg نام عکس اولیه، Tarfandestan.rar نام فایل فشرده که قصد مخفی‌سازی آن را داریم و در پایان New-Tarfandestan.jpg نام عکس تولیدی جدید است که فایل فشرده در آن مخفی می‌شود.
حالا کافی است به فولدری که فایل‌ها در آن موجود بود مراجعه کنید، یک عکس با نام New-Tarfandestan.jpg ایجاد شده است. تصویر این عکس همان عکس اولیه است، اما در داخل این عکس جدید فایل فشرده ما نیز مخفی‌شده است که به هیچ وجه قابل مشاهده نیست!
اما برای دست‌یابی به فایل مخفی‌شده کافی است روی عکس تولید شده راست‌کلیک کرده و از Open with روی Choose Program کلیک کنید. در صفحه باز شده از میان لیست برنامه ها WinRAR را انتخاب نموده و OK کنید. خواهید دید که نرم‌افزار WinRAR عکس شما را به گونه ای اجرا می‌کند که فایل مخفی‌شده در دل عکس نیز پدیدار می‌گردد! حالا کافی است در WinRAR دکمه Extract to را بزنید تا فایل فشرده از دل عکس خارج گردد.

همان‌طور که ذکر شد این روش یک روش بسیار حرفه‌ای برای مخفی‌سازی فایل و فولدر میباشد.