تصوّر کنید؛ با ذوق و شوق فراوان و البته هزینه‌ای فراوان‌تر، گوشی موبایل خود را خریداری کرده‌اید! اما یک غفلت کوچک کافی است تا با افتادن گوشی در داخل جوی آب و یا حتی سرویس بهداشتی (99% مواقع!) تمامی امید و آرزوهای شما نابود شود! تصور این موضوع نیز بسیار دردناک است! اما نه! اندکی صبر کنید! هنوز تا نابود شدن کامل گوشی زمان زیادی مانده است! در این ترفند قصد داریم تا با معرفی یک ترفند خارق‌العاده روشی را معرفی کنیم که گوشی شما اگر یک دوش حسابی هم گرفته باشد نجات پیدا کند! ترفندی که در عین حال عجیب اما کاربردی است!


ابتدا به این داستان واقعی توجه کنید:
Ernesto Londoño، خبرنگار « واشنگتن پست»، پس از یک دوچرخه‌سواری طولانی به خانه برمی‌گردد و شروع می‌کند به شستن دست و روی‌ش، اما از آنجایی که کیف وسایل همراهش را بدجایی قرار بود، ناگهان در چند لحظه کیف برمی‌گردد و گوشی BlackBerry نازنین 450 دلاری‌اش در درون توالت می‌افتد! پس از این که از شوک حادثه خارج می‌شود، سریع گوشی را از آب خارج می‌کند، باتری گوشی را در می‌آورد و شروع به خشک کردن گوشی با سشوار می‌کند! اما پس از اندکی هنگامی که می‌بینید این روش موثر نیست و گوشی نیز وارد حالت کما شده است، به یکی از دوستانش که در این زمینه تخصص داشته تماس می‌گیرد و از او کمک می‌خواهد. دوست عزیز هم در پاسخ او می‌گوید که گوشی را در یک ظرف پر از برنج نپخته بگذارد! بله! برنج نپخته! همگی ما دیده‌ایم که برنج خاصیت جذب رطوبت دارد و با اصول خیس کردن برنج هم آشنا هستیم (ترفندستان) ولی این نکته دیگر واقعاً ظریف است! سرانجام پس از این که گوشی یک روز در داخل ظرف برنج می‌ماند، کاملاً سالم و مانند روز اول‌ش می‌شود و بدون هیچ مشکلی قابل استفاده می‌گردد.
این جناب خبرنگار هم تجربه گرانقیمت‌ش را در «واشنگتن پست» برای عموم نوشته است. البته آن دوستی که این روش را برای او توضیح داده است نامش فاش نشده چرا که ظاهراً وی برای یکی از شرکت‌های گارانتی یا مشابه آن کار می‌کند و فاش شدن نام‌ش برای او دردسرساز خواهد بود.

اما در این زمینه می‌توان عمل دیگری را نیز صورت داد:
گوشی که یک حمام اجباری کرده است را بهتر است اول خاموش کرده سپس باتری آن را خارج نموده و تا جایی که امکان‌ش هست گوشی را با کاغذها و دستمال‌هایی که آب جمع می‌کنند خشک کرده و بعد در الکل برای مدت کوتاهی بخیسانید و بعد هم بگذارید خشک شود. الکل برای خشک کردن قطعات داخلی گوشی بسیار موثر خواهد بود.
این روش شاید بیش‌تر قابل ادراک‌تر باشد! اما کارایی روش اول بیش‌تر است.
هم‌چنین از این روش برای خشک سازی iPod، دوربین فیلم‌برداری و امثال این دستگاه‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.