چند سالی از عرضه نسخه‌های پیشرفته سیستم عامل لینوکس می‌گذرد. اما با وجود سلطنت ویندوز به ویژه در کشور ما، کاربران زیادی از این سیستم عامل بهره نمی‌برند. اما کاربرانی هم هستند که تا حدودی با لینوکس آشنایی دارند و چندباری با آن کار کرده‌اند و به نوعی تازه‌کار محسوب می‌شوند. در این ترفند قصد داریم 10 نوع از بهترین و کاربردی‌ترین دستورهای موجود در لینوکس را برای این کاربران تازه‌کار مطرح سازیم. چرا که با استفاده از همین‌گونه دستورات است که به مرور در این سیستم عامل نیز حرفه‌ای خواهید شد.

کافی است در داخل محیط ترمینال (Shell) دستورات زیر را وارد نمایید:

1- ls
این دستور را می‌توان کاربردی ترین و اساسی‌ترین دستور پایه نام برد. ls به منظور نمایش فایل‌های موجود در دایرکتوری‌ای که در آن هستید به کار میرود.

2- who
از این دستور برای نمایش افرادی که هم اکنون داخل سیستم Login کرده‌اند استفاده می‌شود.

3- cd
دستور cd شما را به مسیر اصلی دایرکتوری که هم‌اکنون در آن هستید هدایت می‌کند.

4- ifconfig
این دستور امکان مشاهده کلیه قسمت‌های مربوط به شبکه همانند آدرس IP شما، Network Deviceهای فعال و... را به شما می‌دهد.

5- man
این دستور خود یک دستور راهنماست. به این شکل که در صورتی که از دستوری اطلاع نداشتید با تایپ man و سپس دستور مورد نظر، کاربرد دستور فوق را در یک فایل متنی مشاهده خواهید کرد.

6- tar
دستور tar به منظور خارج کردن فایل‌ها و دایرکتوری‌ها از حالت فشرده به کار می‌رود. به فرض مثال شما ممکن است یک فایل tar. را دانلود کرده باشید. با استفاده از این دستور می‌توانید این فایل‌ها را به فایل‌ها و فولدرهای معمولی تبدیل کنید.

7- gzip
با استفاده از دستور gzip شما ابزاری مناسب برای فشرده‌سازی و خارج‌سازی فایل‌های فشرده خواهید داشت.

8- echo
این دستور جالب باعث می‌شود (ترفندستان) هر دستوری که پس از echo تایپ نمایید در یک خط جدید از Command Prompt نمایش پیدا کند. این دستور هم‌چنین برای گرفتن خروجی از اسکریپت‌های Shell بسیار مورد استفاده است.

9- df -h
این دستور مقدار فضای خالی شما در داخل درایو مورد نظر را برای شما نمایش می‌دهد.

10- apt-get, yum, emerge
این دستورات هر کدام بر روی یکی از توزیع‌های لینوکس قابل اجراست. apt-get در Ubuntu یا emerge برای Gentoo. با این دستورات شما امکان فراخوانی هر یک بسته‌های مدیریتی از اینترنت و دانلود آن‌ها برای کار بهتر در لینوکس را خواهید داشت.