پرینترهای Inkjet فوق‌العاده ارزان هستند و قیمتی پایین دارند، ضمن آن که هم پرینتر رنگی هستند، هم اسکنر و هم دستگاه کپی. اما قیمت کارتریج‌های جوهر آن‌ها نسبت به قیمت‌شان بسیار گران است. لذا اکثر توجهات بجای حفظ و نگهداری از پرینترها، به کارتریج‌ها معطوف شده است. در این ترفند قصد داریم به معرفی نحوه نگهداری از این کارتریج‌های پرینتر به شکل صحبح بپردازیم.


قابل ذکر است که این کارتریجها را می‌توان پر کرد که قیمت هر بار شارژ (هر دو) چیزی معادل ۵۰ هزار تومان می‌شود که صرفه‌جویی خوبی را در بر دارد. اما باید توجه کنید که وقتی کارتریج جوهر تمام می‌شود یا نزدیک تمام‌شدن است اگر دقت لازم را در نگه‌داری از آن به عمل نیاورید، سریعاً خشک شده و دیگر نمی‌توان آن را پر کرد. بدین ترتیب مجبور هستید پول بیش‌تری برای خرید دو عدد کارتریج نو صرف کنید. پس وقتی اولین آثار اتمام جوهر هر کدام از کارتریج‌های رنگی یا سیاه را مشاهده کرده، وقت را تلف نکنید و سریعاً آن کارتریج را از پرینتر خارج کرده و به روش زیر بسته‌بندی کنید تا به دست کسی برسانید که بتواند آن را برای‌تان شارژ کند. اگر خودتان هم می‌توانید کار شارژ را انجام دهید، چه بهتر، باز هم صرفه‌جویی کرده‌اید.

 

● برای بسته بندی هر کارتریج بصورت جداگانه به وسایل زیر نیاز دارید:
۱) یک عدد کیسه پلاستیکی زیپ‌دار (زیپ‌لاک)
۲) یک نوار باریک (۳۰ در ۲ سانتیمتر) از پارچه کرکی یا کاغذ کاهی نسبتاً کلفت یا دستمال کاغذی کلفت
۳) یک عدد کش حلقه‌ای

 

● روش بسته‌بندی به شرح زیر است:
۱) کارتریج خالی را از پرینتر خارج کنید.
۲) نوار باریک را چند تا کنید تا به اندازه طول حدود ۳ سانتی‌متر کوچک شود. آن را خیس کنید. این خیسی باید حاوی آب باشد اما چکه نکند.
۳) کارتریج و نوار خیس شده را در پلاستیک قرار دهید. (ترفندستان) توجه کنید که نوار خیس کافی است به بدنه کارتریج بچسبد و نباید هیچ‌گونه تماسی با هد چاپ یا قسمت‌های جوهری کارتریج داشته باشد. وظیفه این نوار خیس، مرطوب نگهداشتن داخل پلاستیک است.
۴) کیسه را بسته و زیپ آن را خوب ببندید.
۵) با کش، دور پلاستیک را مهار کنید.
۶) هرچه سریع‌تر نسبت به شارژ آن اقدام کنید.
اگر نتوانستید کارتریج را به موقع شارژ کنید لازم است تا نوار کاغذی را حدأقل هفته‌ای یک‌بار مجدداً خیس کنید.

 

● در نهایت به نکات مهم زیر دقت کنید:
۱) به محض تمام شدن جوهر کارتریج، آن را از پرینتر خارج کرده و در کیسه پلاستیکی قرار دهید. در غیر این صورت کارتریج سریعاً خشک شده و باید به دور انداخته شود.
۲) در کارتریج رنگی، به محض اتمام اولین رنگ، کارتریج را بسته‌بندی کنید. تغییر رنگ طبیعی تصاویر به شما کمک می‌کند تا متوجه اتمام یک رنگ شوید.
۳) اگر هرچه سریع‌تر کارتریج را پر کنید، شانس کار مجدد با آن را خواهید داشت.