در صورتی که شما نیز از پرینترهای Epson استفاده می‌کنید احتمالاً متوجه شده‌اید که هنگامی که کارتریج Epson در حال تمام شدن است، پرینتر یک‌دفعه از کار بازایستاده و پیغامی را صادر می‌کند. بدین ترتیب دیگر به جوهر باقی‌مانده توجهی نکرده و زمانی شروع به‌کار می‌کند که کارتریج جدیدی به کار گرفته شود. با این کار همواره مقداری از جوهر کارتریج هدر می‌رود. اما چه بهتر که از آخرین قطره‌ی جوهر بتوان استفاده کرد. در این ترفند قصد داریم تا روشی به منظور این کار معرفی کنیم.


پخش کننده جوهر در اپسون با یک چیپ کار می‌کند که به درایور چاپگر اطلاعاتی در مورد میزان جوهر موجود می‌دهد. یکی از فواید این مسئله این است که دیگر شما مجبور به دور انداختن اوراق چاپ شده به علت تمام شدن یک یا چند رنگ در هنگام چاپ نباشید.
این چیپ در بعضی از مدلهای کارتریج به درستی عمل نمی‌کند. به همین علت هم در بعضی مواقع خواستار یک کارتریج پر از جوهر می‌گردد و دیگر کاری به جوهر باقی‌مانده ندارد. البته از بعد از دادن پیغام هم می‌توانید اوراق خود را به چاپ برسانید، اما خودتان باید با چشم مواظب باشید که مشکلی پیش نیاید و در صورت مشاهده اولین کمبود رنگ، آن را عوض کنید.
اگر چاپ‌گر بدون جوهر کار بکند این امکان وجود دارد که هد چاپگر آسیب ببیند.

ابزار SSC Service Utility را که می‌توانید از آدرس http://www.ssclg.com/epsone.shtml دریافت کنید، می‌تواند نشان دهنده جوهر را در بیش از 100 چاپگر اپسون تغییر دهد. این که آیا مدل شما نیز در این میان پیدا می‌شود یا نه را می‌توانید در این آدرس چک کنید: www.ssclg.com/epsone.shtml حتی اگر علاقه‌مند نیستید، باز هم یک‌بار دیدنش ضرری ندارد.

زیر گزینه Configuration مدل چاپگر خود را انتخاب کنید. در گزینه Ink Monitor می‌توانید میزان جوهر هر کدام از منابع خود را مشاهده کنید. اگر ابزار را ببندید، به عنوان آیکنی در Systray پدیدار می‌گردد. با دکمه راست ماوس بر روی آیکن کلیک کنید و گزینه Reset Counters را انتخاب کنید. اکنون این امکان برای شما وجود خواهد داشت که توسط گزینه Reset all Counters چیپهای تمامی منابع را به عقب باز گردانید. به عنوان جای‌گزین می‌توانید نشاندهنده هر جوهر را جداگانه انتخاب کنید. اگر کار را درست انجام داده باشید، گزینه Ink monitor منبع پری را به شما نشان خواهد داد. اگر پیغام زیر به شما داده شد: ...Please use ink freezer... نمی‌توانید نشان‌دهنده کارتریج را تغییر دهید. به جای این کار می‌توانید عدد استاندارد جوهر را ساکن سازید. برای این کار (ترفندستان) باید به پخش کننده جوهر یک کارتریج اصلی پر را نسبت دهید که میزان اعداد آن جای‌گزین اعداد قدیمی‌شوند.

با دکمه راست ماوس بر روی آیکن SSC Service Utility کلیک کرده و گزینه زیر را انتخاب کنید: Cartridge exchange, Move head to exchange Position اکنون منابع به موقعیت تعویض در می‌آیند بدون این که نرم‌افزار خدماتی اپسون، این مسئله را یادداشت کند. جوهر جدید را جای‌گزین کنید، چند خط چاپ کرده و عدد استاندارد جوهر را توسط گزینه Ink Freezer, Store Counters Values ذخیره کنید. سپس دوباره منبع قدیمی را جای‌گزین کنید.

اکنون چیپ را توسط گزینه Ink Freezer, Restore Values Back با عدد جوهر جدید، initialize کنید. اگر پیغام Ink Counters Value restored ظاهر شد، موفق شده‌اید اما اگر گزینه Wrong Stored data به چشمتان خورد، چاپگر متوجه تعویض کارتریج شده و اینگونه مانع از تعویض عدد می‌شود. گاهی‌اوقات دربار دوم این عمل صورت می‌پذیرد.

توجه: اگر هنوز زمان زیادی تا استفاده از ترفند گفته شده در مورد کارتریج جدید در پرینتر شما باقیمانده است بهتر است زودتر از این ترفند استفاده نکنید.