ویندوز ویستا را می‌توان اولی سیستم عاملی نامید که پس از عرضه دارای یک نسخه Trial یا آزمایشی 30 روز است. بدین شکل که پس از پایان مدت مقرر، امکان استفاده از آن از بین می‌رود و شما برای فعال‌سازی آن باید حتماً به شکلی کاملاً قانونی این ویندوز را خریداری کرده باشید. در کشور ما به دلیل عدم وجود قانون کپی‌رایت، برای رفع این مشکل پچ ها و کرک‌های متعددی ساخته شده است که به آسانی این محدودیت زمانی را از بین می‌برد و شما می‌توانید بدون مشکل از ویندوز ویستا استفاده کنید. اما طبعاًً این راه‌ها غیرقانونی هستند! اما برای رفع این مشکل یک راه بسیار عالی و صدالبته کاملاً قانونی وجود دارد! ابزار مخفی در درون ویندوز ویستا توسط خود شرکت مایکروسافت نهفته است که با استفاده از آن می‌توانید مهلت 30 روز خود را تا 120 روز تمدید کنید!


در صورتی که نسخه آزمایشی ویندوز ویستا را نصب کرده‌اید ابتدا باید اطلاع پیدا کنید که چند روز از مهلت 30 روز شما باقی مانده است.
بدین منظور از منوی Start بر روی آیکن Computer راست‌کلیک کنید. در اینجا شما اطلاعات اساسی ویندوز خود را مشاهده می‌کنید.
در قسمت Windows Activation تعداد روزهای باقی مانده از فعالیت ویندوز را ملاحظه می‌کنید.

حال برای تمدید این مدت زمان چه باید کرد؟ این موضوع را از دو جهت باید بررسی کرد، زمانی که هنوز مهلت 30 روز شما تمام نشده است و می‌توانید از کلیه قسمت‌های ویندوز بدون محدودیت استفاده کنید و حالت دوم یعنی مدت زمان Active بودن ویندوز شما به پایان رسیده است و به نوعی ویندوز Lock شده است.

ابتدا حالت اول:
منوی Start را باز کنید. در محدوده جستجوی آن عبارت cmd را وارد کرده و سپس کلیدهای Ctrl+Shift+Enter را هم‌زمان بفشارید.
خواهید دید که Command Prompt (در حالت Administrative) برای شما باز خواهید شد.
حالا دستور زیر را با دقت وارد نمایید و سپس Enter بزنید:

slmgr -rearm

اکنون اندکی صبر کنید تا پنجره ای باز شود و از شما درخواست ری‌استارت ویندوز را بنماید.
حال کافیست ویندوز خود را یک‌بار ری‌استارت کنید. کار تمام است! چرا که اکنون مدت زمان Active بودن ویستا مجدداً به 30 روز افزایش یافته است!
نکته مهم: ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که می‌توان هر بار به سادگی این کار را انجام داد و برای همیشه از ویندوز ویستا استفاده کرد، اما همان‌طور که ذکر شد این روش توسط خود مایکروسافت ایجاد شده و شما تنها 3 بار می‌توانید این ترفند را تکرار کنید و برای بار چهارم و دفعات بعدی این ترفند بی‌اثر است! پس این نکته را حتماً در نظر داشته باشید.
نکته مهم: هم‌چنین همان‌طور که متوجه شده‌اید در هر زمانی از مدت قانونی ویندوز باشید با اجرای این ترفند مدت Active بدون به 30 روز تمدید می‌شود، پس اینجا اندکی هوش و ذکاوت نیاز است، چرا که در صورتی که در آخرین روز هر محدوده زمانی 30 روز این کار را بکنید می‌توانید (ترفندستان) از حدأکثر مقدار ممکن که 120 روز است استفاده کنید. (30 روز استفاده آزمایشی + 90 روز تمدیدی). پس اگر به فرض همینک 12 روز تا غیرفعال شدن ویندوز زمان دارید، این ترفند را اکنون اجرا نکنید بلکه در روز آخر این کار را انجام دهید تا به نوعی از این ترفند استفاده کامل ببرید.

اما حالت دوم، زمانی که شما دیر دست به کار شدید و مدت قانونی ویندوز پایان پذیرفته است (دقت کنید منظور این حالت این نیست که پس از پایان یافتن 120 روز از روش فوق، مجدد بتوان ویندوز را قانونی کرد! خیر، در این حالت هم شما تنها 3 بار امکان تجدید و تمدید ویندوز را خواهید داشت):
برای این کار، Internet Explorer را باز کنید.
در آدرس بار، /:C را وارد کنید ( C منظور درایوی است که ویندوز ویستا را در آن نصب کردید).
حال به مسیر زیر بروید:

C:/Windows/System32

فایل cmd.exe را بیابید، بر روی آن راست‌کلیک کنید و Run as Administrator را انتخاب کنید.
اکنون همانند روش فوق دستور زیر را وارد کرده و Enter بزنید:

slmgr -rearm

هم اینک شما پیامی مبنی بر تمدید ویندوز خود دریافت می‌کنید.
نهایتاًًً سیستم را از نو راه‌اندازی کنید. خواهید دید که 30 روز شما تمدید شده است.
لازم به ذکر است کلیه نکات مهمی که برای حالت اول ذکر شد نیز در این روش صادق است. پس کاملاً دقت کنید که 3 بار شانس خود را از دست ندهید!