مدت زمانی است که نسل تلفن‌های ثابت در کشور ما تغییر کرده است. پس از وارد شدن تکنولوژی نمایش شماره‌ی تماس گیرنده، تلفن‌های با این قابلیت وارد کشور شدند. تلفن‌هایی از شرکت‌هایی مثل پاناسونیک که علاوه بر داشتن قابلیت‌های متعدد، منشی تلفنی یا Answering Machine را نیز به همراه دارند. حتماً شما نیز تاکنون با پیغام‌های انگلیسی که به شکل پیش‌فرض بر روی این نوع تلفن ها قرار داده شده است برخورد داشته‌اید. هم‌اکنون قصد داریم ترفندهای مخفی این نوع تلفن‌ها و قسمت منشی تلفنی آن‌ها را به شما معرفی کنیم (با استفاده از این ترفند شما می‌توانید به نوعی منشی تلفنی تلفن‌های ثابت را هک کنید!)

 

به طور عمده قصد داریم تا در این ترفند شما را با قابلیت چک کردن منشی تلفنی از راه دور آشنا کنیم.
ترفندی که همان‌طور ذکر شد به وسیله آن به نوعی می‌توانید به درون منشی تلفنی تلفن‌های دیگر نفوذ کنید.
ابتدا دقت کنید کلیه آموزش‌های داده شده تنها جنبه آموزشی دارد. قطعاًبا استفاده از این آموزش ها بسیاری افراد استفاده مثبت کرده و بر دانسته‌هایشان اضافه می‌شود و می‌توانند از نفوذ دیگران به تلفن خودشان جلوگیری کنند. طبعاًً پیامدهای منفی نیز به دنبال خواهد داشت. وب سایت ترفندستان هیچ مسئولیتی را در ازای استفاده نابجا از این ترفندها بر عهده نخواهد داشت.

چک کردن پیغامهای ذخیره شده در منشی تلفنی از راه دور
این قابلیت در اکثر گوشی‌های دارای پیغام گیر وجود دارد. تلفن‌های پاناسونیک KX-TG6502B،KX-TG6500،KX-TG-6502،KX-TG5438،KX-TG5439،KX-TG5471S، KX-TG5439S،KX-TGA660B و... از این نوع‌اند.
به وسیله‌ی این قابلیت به عنوان مثال اگر شما در سفر باشید خواهید توانست پیغام‌های ضبط‌شده بر روی تلفن ثابت‌تان را بشنوید و آن‌ها را مدیریت کنید.

اما نحوه این کار چگونه است؟
به دلیل تنوع گوشی‌ها طبعاًً امکان تشریح راه هر کدام وجود ندارد و اما روش انجام این کار قطعاً در دفترچه راهنمای تلفن وجود دارد.
به عنوان مثال در مدل KX-TGA660B ابتدا به مسیر زیر بروید:
Menu > Intial Settings > Set Answering
اکنون با ورود به قسمت Remote Code می‌توانید یک کد دو رقمی را قرار داده و ذخیره کنید.
حال در صورتی که در سفر باشید با برقراری تماس با تلفن ثابت، پس از رفتن تلفن بر روی منشی و شنیدن صدای بوق، کافیست ابتدا دکمه‌ی * را بزنید. سپس کد دو رقمی که خودتان قرار داده‌اید را وارد کنید تا قسمت مدیریت منشی تلفنی شوید. حال می‌توانید از همان راه دور و تلفنی که با آن تماس گرفته‌اید پیغام‌ها را بشنوید و یا آن‌ها را پاک کنید.
در سری گوشی‌های پاناسونیک این موضوع بسیار شبیه به هم است.

اما موضوعی که در اینجا اهمیت دارد مسئله امنیتی و حریم شخصی هر فرد است.
همان‌طور که دیدید کافی است با پس از رفتن بر روی پیغام گیر کافی است دو رقم تنظیم شده را وارد نمود تا بتوانید پیغام‌های ضبط شده را گوش کنید.
پس دقت کنید فراوان کنید که این کد دو رقمی را در اختیار هیچ‌کس قرار ندهید.

بسیاری از افراد از این موضوع اطلاعی ندارند و پس از خرید تلفن و نهایتاًًً وصل آن دیگر کاری به تنظیمات داخلی آن ندارند. در نتیجه این قسمت بر روی تنظیمات کارخانه‌ای باقی می‌ماند.
در زیر تعدادی از کدهای کارخانه ای مربوط به قسمت چک کردن از راه دور پیغام‌های گوشی را معرفی می‌کنیم:
کد 11* پس از شنیدن صدای بوق در تلفن‌های پاناسونیک
کد 0000* پس از شنیدن صدای بوق در تلفن‌های قدیمی‌تر
کد 080 در طول پخش صدای منشی در تلفن‌های Uniden
کد 999 در تلفن‌های BellSouth
کد 123* پس از شنیدن صدای بوق در تلفن‌های موتورولا
کد 0123 پس از شنیدن صدای بوق در پیغام‌گیرهای GE 2-9869
کد 19# در در طول پخش صدای منشی در تلفن‌های سونی و VTech
کد 500 در تلفن‌های AT&T

قطعاًدر صورتی که کدهای پیش‌فرض را تغییر ندهید، این امکان را مهیا می‌سازید تا افراد دیگر با استفاده از کدهای پیش‌فرض کارخانه‌ای فوق بر روی پیام‌های شما مدیریت داشته باشند.
البته با وجود قابلیت Caller ID این موضوع نیز تا حدودی قابل شناسایی است.