تایپ نمودن 180 حرف در یک دقیقه شاید برای شما یک رویا تلقی شود، اما بایستی بدانید اگر مهارت تایپ 10 انگشتی را فرا بگیرید می‌توانید با سرعتی بیش از 5 برابر سایر کاربران عادی تایپ نمایید و با این مقدار حروف در دقیقه متون خود را تایپ کنید. این مهارت را می‌توان بسیار گران‌بها دانست چرا که در دنیایی که با سرعت رو به مجازی‌سازی می‌رود داشتن چنین توانمندهایی بسیار باارزش است. تایپ 10 انگشتی یک مهارت است که با اندکی تمرین و ممارست می‌توانید به آن دست یابید. در این ترفند قصد داریم چندین روش گوناگون که باعث ایجاد یک روند رو به رشد برای فراگیری تایپ 10 انگشتی می‌شود را برای شما بازگو نماییم.


با دقت به کیبورد نگاه کنید. دو تا از دکمه‌های صفحه کلید بر روی خود برجستگی‌های کوچکی دارند که وجود آن‌ها به شما کمک می‌کند تا موقعیت این دو دکمه را حتی در تاریکی یا بدون نگاه کردن نیز بتوان پیدا کرد. دکمه‌های مذکور، حروف F و J می باشند. انگشت اشاره دست راست خود را روی حرف F و انگشت اشاره دست چپتان را روی حرف J بگذارید.

دو انگشت سبابه خود را روی دکمه Space مستقر نموده و 6 انگشت باقی‌مانده را به ترتیب روی دکمه‌های کنار حروف F و J بگذارید (البته بدون فشردن دکمه‌ها). با مستقر شدن دست‌تان در این حالت، موقعیت تمامی دیگر کلیدها، نسبت به این 8 کلید ردیف وسط، قابل پیدا کردن می‌باشد.

حال، برای تایپ کردن، هر کلیدی را که می‌خواهید فشار دهید باید از میان 8 انگشت ردیف وسط، فقط یک انگشت که به آن دکمه نزدیک‌تر است از جای خود بلند شده، کلید مذکور را فشرده و دوباره به جای خود بازگردد. (ترفندستان) پس از بازگشت انگشت به موقعیت اولیه، انگشت بعدی جهت فشردن دکمه‌ی بعدی از جای خود بلند شده، دکمه را فشرده و به جای خود باز می‌گردد. همین‌طور، هر دکمه‌ای را که می‌خواهیم فشار دهیم، فقط یک انگشت برای فشردن آن از جای خود حرکت کرده، آن کلید را فشرده و دوباره به جای خود باز می‌گردد.

در شروع کار، ممکن است اجرای این روش، کمی برای‌تان دشوار بوده و یا احساس کنید، روش کندی است، اما فراموش نکنید که به مرور زمان آنقدر در این کار ماهر خواهید شد که سرعت نوشتن‌تان با صفحه کلید چندان فرقی با سرعت نوشتن با خودکار نخواهد داشت.

کلیات ماجرا همین بود، اما یادتان باشد که میزان سرعت و مهارت شما در تایپ کامپیوتری فقط و فقط بستگی به میزان تمرین و تجربه‌تان خواهد داشت. چنان‌چه زمانی برسد که بتوانید 180 حرف در دقیقه تایپ کنید (با احتساب کسر 5 حرف به ازای هر غلط)، یعنی شایستگی دریافت مدرک بین‌المللی این رشته را داشته و از نظر سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، یک تایپیست حرفه‌ای به شمار می‌آیید. پس اگر این مهارت را فرا گرفته‌اید بایستی به خود ببالید.
به یاد هم داشته باشید مدت دوره آموزش تایپ حرفه‌ای، به طور معمول در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای 4 ماه است که گاهی بیش‌تر نیز می‌شود. اما جهت آموزش این مهارت به افرادی که وافعاً انگیره و پشتکار یادگیری آن را داشته باشند، یک جلسه نیز کافی بوده و بعد از آن در صورتی که تمرین مرتب و مکرر کنند، به مرور زمان در حد تایپیست‌های حرفه‌ای آموزش‌دیده ظاهر خواهند شد.

متن فوق، محتوای یک دوره 4 ماهه را در یک جلسه آموزش می‌دهد، پس در صورت یاد نگرفتن از خودتان نا‌امید نشوید. تجربه نشان داده است از هر سه نفری که توضیحات فوق برای‌شان بازگو شده، یک نفر واقعاً تایپیست شده است. چه بسا از میان سه نفر بعدی، آن یک نفر شما باشید!