اولین ترفندی که در ترفندستان در چندین سال پیش درج شد، ترفندی با عنوان «ساخت آیکن بدون نام» بود. در این ترفند شما می‌توانستید فایل‌ها و فولدرهای خود را بدون نام بر روی هارد ذخیره کنید، اما به وسیله وارد نمودن یک کاراکتر نامرئی! اما هم‌اکنون ما قصد داریم ترفندی را به شما معرفی کنیم که توسط آن می‌توانید فایل‌های خود به شکل واقعی و بدون وارد نمودن کاراکتر خاصی بدون نام کنید.


نحوه این کار بسیار ساده است!
شما کافی است فایل مورد نظر خود را بستگی به فرمتی که دارد با ادیتور مخصوص خود باز نمایید.
سپس فایل را بدون نام ذخیره کنید!
به عنوان مثال اگر یک فایل تصویری دارید کافی است آن را با Paint ویندوز باز نمایید. سپس از منوی File به Save as رفته و فایل را مثلأ با نام jpg. ذخیره کنید. کافی است یک نقطه وارد کرده و فرمت قبلی فایل را وارد نمایید.
یا اگر فایل شما یک فایل متنی است همانند txt یا doc می‌توانید آن را به ترتیب توسط Notepad و MS Word به همین روش بالا بی نام کنید.
در اصل ویندوز به شما اجازه تغییر نام دادن فایل به بی نام را نمیدهد و شما می‌توانید فایل‌های تولیدی خود را مستقیماًً توسط برنامه اصلی بدون نام ذخیره کنید.
به طور کلی فرمت‌های تصویری یا عکس را می‌توانید به وسیله خود Paint ویندوز یا پیشرفته تر توسط فتوشاپ، فایل‌های آفیس را توسط برنامه‌های آفیس، فایل‌های متنی ویندوزی را توسط Notepad، فایل‌های صوتی و تصویری را توسط Windows Movie Maker داخل ویندوز و یا مبدل‌های صوتی و تصویری، فایل‌های فشرده را توسط WinRar و سایر فایل‌ها را به همین ترتیب توسط برنامه‌های مخصوص که اجازه Save کردن مجدد فایل را میدهد، بدون نام کنید.

هم‌چنین یک راه دیگر برای بی نام کردن هر فایلی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم استفاده از روش Image گیری است. به طوری که شما می‌توانید توسط برنامه‌های ساخت Image از فایل‌ها نظیر Nero از فایل‌های مورد نظر خود یک Image بگیرید. سپس توسط نرم‌افزارهای ویرایش مستقیم فایل‌های Image همانند PowerISO فایل‌های Image ساخته شده را باز کرده و ویرایش کنید. در این حالت نیز می‌توانید با انتخاب فایل مورد نظر و Rename کردن آن نام آن را پاک نمایید. سپس فایل دستکاری شده را از داخل Image بیرون بکشید و به شکل مستقل بر روی هارد ذخیره کنید. این روش دوم البته اندکی طولانی است.
دو نرم‌افزار یاد شده یعنی Nero و PowerISO از اینجا و اینجا به شکل کامل قابل دانلود هستند.