حتماً می‌دانید که جهت تغییر فرمت یک فایل به فرمتی دیگر در محیط ویندوز، کافی است نام فایل را ویرایش کرده و در انتهای نام آن فرمت قبلی را پاک نموده و فرمت جدید را وارد نمایید. به عنوان مثال برای تبدیل Tarfandestan.jpg به Tarfandestan.gif کافی است آن را Rename نموده و این تغییر نام را صورت دهیم (البته به شرط فعال نبودن Hide extensions for known file types در Tools > Folders Options > View). اما آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر در فولدری تعداد زیادی فایل داشته باشیم برای تغییر فرمت کلیه این فایل‌ها به فرمت دیگر چه باید کنیم؟ در این ترفند قصد داریم نحوه این کار یعنی تغییر فرمت کلیه فایل‌های موجود در یک فولدر با فرمتی خاص به فرمتی دیگر را به روشی جالب و متفاوت برای شما بازگو نماییم.


ابتدا همان‌طور که ذکر شد دقت نمایید قابلیت مشاهده فرمت فایل‌ها در ویندوز فعال باشد. بدین منظور از منوی Tools وارد Folder Options شوید. سپس به تب View رفته و تیک گزینه Hide extensions for known file types را بردارید و OK کنید.

حال My Computer را باز نمایید.
به محلی که فایل‌های مورد نظر شما موجودند مراجعه کنید.
سپس بر روی فضای خالی از صفحه راست‌کلیک کرده و از New گزینه New Text Document را انتخاب کنید.
نام فایل را به دلخواه و با فرمت bat. انتخاب نمایید. به عنوان مثال نام آن را Tarfandestan.bat بگذارید.
سپس بر روی فایل ساخته شده راست‌کلیک کرده و Edit را انتخاب نمایید.
خواهید دید که فایل با Notepad باز می‌شود.
اکنون کد زیر را در درون Notepad عیناً Copy و Paste نمایید:

ren *.FirstFormat *.SecondFormat

در کد بالا، منظور از FirstFormat، فرمت اولیه و حال حاضر فایل‌ها و منظور از SecondFormat فرمتی که قصد تبدیل به آن را دارید است. این دو را بسته به فرمت‌های مورد نظر خودتان تغییر نام دهید.
اکنون (ترفندستان) از منوی File بر روی Save کلیک کنید تا فایل ذخیره شود.
حال اگر بر روی فایل خود دوبار کلیک نمایید، بلافاصله کلیه فایل‌های موجود در فولدر که فرمت آن‌ها را به جای FirstFormat وارد نموده‌اید به فرمت جای‌گزین SecondFormat تبدیل میشوند!

به عنوان مثال اگر ما قصد تغییر فرمت فایل‌های موجود در یک فولدر از jpg به gif را داشته باشیم، کد ما اینگونه خواهد بود:

ren *.jpg *.gif

با کمی درایت می‌توانید از این کددهی در Notepad و تغییر نام فایل‌ها استفاده‌های مختلفی بکنید.