شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بر روی هارد سیستم خود فایل مشکوکی داشته باشید و از آلوده بودن آن به ویروس اطلاع مطمئن نباشید. در این زمان ممکن است آنتی‌ویروسی نصب کرده و فایل را اسکن کنید. طبعاًً با این روش فایل شما تنها با یک آنتی‌ویروس اسکن می‌شود و هر چقدر هم آنتی‌ویروس قوی باشد امکان خطا وجود دارد و اگر همان فایل را با آنتی‌ویروسی دیگر چک کنید شاید نتیجه چیز دیگری باشد. هم‌چنین مشکلاتی اعم از آپدیت آنتی‌ویروس ها، مشکلات مربوط به رجیستر آن‌ها و مسائل اینچنینی نیز وجود دارد که کاربران را از استفاده بهینه از آنتی‌ویروس ها ناتوان می‌کند. اما هم‌اکنون قصد داریم ترفندی را برای شما معرفی کنیم که این مشکل به به‌ترین شکل حل شود! شما هم‌اکنون می‌توانید به وسیله سرویسی آنلاین فایل‌های خود را با 42 آنتی‌ویروس به شکل هم‌زمان اسکن نمایید! سپس نتیجه آزمایش این 42 آنتی‌ویروس را مشاهده کنید! تقریباً تمامی آنتی‌ویروس‌های معتبر و معروف در این زمینه گردآوری شده‌اند که شما می‌توانید فایل‌های خود را به وسیله آن‌ها اسکن نمایید. این راه قطعاًجامع‌ترین روش برای اطمینان از ویروسی بودن یک فایل است. آنتی‌ویروس‌های استفاده شده در این روش از آخرین آپدیت‌های امنیتی نیز بهره میبرند.


بدین منظور:
شما کافی است به آدرس http://www.virustotal.com مراجعه کنید.
حالا می‌توانید فایل مورد نظر خود را از روی هارد Browse کرده و دکمه Send File را بزنید.
اکنون (ترفندستان) بسته به حجم فایل شما و سرعت اینترنت تان اندک زمانی اعلام نتیجه طول میکشد.
پس از آپلود و اسکن فایل، نتیجه آزمایش فایل با 42 آنتی‌ویروس به شکلی منظم و مرتب درج می‌گردد که در صورت ویروسی بودن فایل نوع ویروس تشخیص داده شده نیز ثبت می‌شود.
اگر چندین فایل مشکوک دارید کافی است آن‌ها را در یک فایل فشرده ذخیره کنید و سپس فایل فشرده را آپلود و اسکن نمایید.
از آنجایی که فایل‌های مشکوک به ویروسی بودن حجم زیادی ندارند این روش بسیار سریع نیز خواهد بود.

هم‌چنین شما می‌توانید جهت سهولت کار از ابزار معرفی شده در http://www.virustotal.com/metodos.html جهت اسکن فایل‌ها از این روش در محیط ویندوز بهره ببرید.