همان‌طور که می‌دانید، برای نصب فونت در کلیه ویندوزها، کافی است تا فایل فونت را در پوشه Windows/Fonts کپی نماییم. با این کار فونت مورد نظر بر روی ویندوز نصب می‌گردد و می‌توان از آن در محیط‌های مختلف ویندوز استفاده نمود. ولی امان از زمانی که تعداد زیادی فونت را جهت نصب کپی می‌کنید و فونت‌ها تکراری از آب در می‌آیند و قبلأ روی ویندوز نصب‌شده‌اند؛ در این صورت تنها دو دکمه OK و Cancel را خواهید داشت و بایستی تک‌تک پنجره‌های باز شده به صورت متوالی را ببندید. اینجاست که کار واقعأ سخت و آزاردهنده می‌شود. اثری از دکمه‌هایی نظیر Yes to All نیز نیست و باید تک‌تک پنجره‌ها را به شکل دستی Cancel کنید. هم‌اکنون قصد داریم ترفندی کاربردی جهت خلاصی از این مشکل به شما معرفی کنیم. به طوری که حتی اگر فونت، پیش از این بر روی ویندوز نصب‌شده باشد دیگر پیغام خطایی مشاهده نگردد و به طور اتوماتیک کلیه فونت‌ها کپی و نصب شوند.


بدین منظور:
ابتدا در یکی از درایوهای خود و در محل دلخواه یک پوشه جدید ایجاد کنید (با استفاده از راست‌کلیک و انتخاب New > Folder).
سپس فایل‌های فونت مورد نظر خود که قصد دارید آن‌ها را نصب کنید را درون این فولدر جدید Copy و Paste کنید.
پس از این کار (ترفندستان) وارد فولدری که فونت ها در آنجا کپی شده‌اند شوید.
بر روی قسمت خالی از صفحه راست‌کلیک کرده و New > Text Documents را انتخاب کنید.
خواهید دید که برنامه Notepad باز می‌گردد.
اکنون کدهای زیر را عیناً داخل آن Copy و Paste نمایید:

copy *.* C:\WINDOWS\Fonts

در دستور فوق به جای درایو C، درایوی که ویندوزتان در آن نصب است را وارد نمایید. به عنوان مثال اگر ویندوز ما در درایو E نصب است در کد بالا بایستی E:\WINDOWS\Fonts را جای‌گزین کنیم.
پس از این کار، از منوی File بر روی Save as کلیک کنید. سپس فایل را با نام دلخواه و پسوند bat. در همان محل ذخیره کنید (به عنوان مثال نام آن را Tarfandestan.bat قرار دهید).
سپس Notepad را بسته و مجدد به فولدری که فایل‌های فونت در آن موجود است بروید.
در حاضر بایستی فایل ساخته شده با فرمت bat. در کنار فایل‌های فونت در یک پوشه باشند.
حال کافی است بر روی فایل خود با فرمت bat. که توسط Notepad آن را ساختید دوبار کلیک کنید.
کار تمام است و فونت‌ها بدون هیچ گونه دردسری نصب‌شده‌اند.

در پایان ذکر چند نکته ضروری است:
در صورتی که فونت‌هایی که قصد نصب آن‌ها را دارید در یک فولدر در درون هارد‌دیسک شما قرار دارند می‌توانید بدون نیاز به کپی کردن فایل فونت‌ها در یک پوشه جدید، مستقیماًً یک فایل bat به مانند بالا بسازید و ادامه مراحل را صورت دهید. این توضیح در متن ترفند بیش‌تر جهت این بود که کاربران مبتدی در صورتی که فونت‌ها را از روی CD نصب می‌کنند دچار مشکل نشوند، چرا که بر روی CD طبعاًً نمی‌توان یک فایل bat جدید در کنار فونت‌ها ساخت. البته شما می‌توانید فایل bat خود را جداگانه در محلی دیگر بسازید و در کد به جای *.* محلی که فونت‌ها در آن وجود دارند را وارد کنید.
کد فوق نیز در اصل جزئی از دستورات CMD است که جهت سهولت کار این گونه توضیح داده شده است. شما می‌توانید از محیط Command Prompt هم برای این کار استفاده کنید. (ترفندستان)
هم‌چنین جهت فعال نمودن قابلیت نمایش فرمت فایل‌ها، بایستی در My Computer از منوی Tools وارد Folder Options شده، سپس به تب View رفته و تیک گزینه Hide extensions for known file types را بردارید و OK کنید.
این ترفند بر روی کلیه نسخه‌های ویندوز عملی است.