یکی از دلایل اصلی که مرورگر فایرفاکس را به یک مرورگر محبوب تبدیل کرده است پررمز و راز بودن آن است. به طوری که هیچ‌گاه هیچ‌فردی نمی‌تواند ادعا کند که تمامی این فوت‌و‌فن‌های مخفی را بلد است. یکی از مخفی کاری‌های فایرفاکس، صفحاتی است که با :about شروع می‌شوند. در این ترفند قصد داریم لیست کاملی از این صفحات مخفی را به همراه توضیحات هر کدام برای شما بازگو نماییم.


برای استفاده از این دستورات کافی است عبارت ادغامی از پروتکل about را در نوار آدرس مرورگر وارد نموده و Enter بزنید.

:about
این دستور که بدون هر گونه عبارت ادغامی است، صفحه‌ای حاوی اطلاعات کاملی در خصوص مرورگر و نسخه آن را نمایش می‌دهد. دقیقاً مشابه آن چیزی که گزینه About Mozilla Firefox در منوی Help مرورگر نمایش می‌دهد.

about:blank
یک صفحه کاملاً سفید که می‌‌تواند برای استفاده در صفحه خانگی مرورگر کاربرد داشته باشد.

about:buildconfig
صفحه‌ای حاوی جزئیات کامل نسخه نصب‌شده مرورگر.

about:cache
نمایش اطلاعات و آمار کامل پیرامون ذخیره‌گاه یا کش (Cache) مرورگر در سه قالب ذخیره‌گاه موقت حافظه، هارددیسک و فایل‌های آفلاین. هم‌چنین (ترفندستان) برای مشاهده لیست موارد ثبت شده در ذخیره‌گاه حافظه می‌توانید از آدرس about:cache?device=memory استفاده کنید. برای مشاهده لیست موارد ثبت شده در ذخیره‌گاه هارددیسک نیز می‌‌توانید about:cache?device=disk را وارد نمایید.

about:config
معروف‌‌ترین دستور ترکیبی از پروتکل about می‌باشد که برای ویرایش تنظیمات زیرساختی فایرفاکس کاربرد دارد. پس از وارد کردن آن ابتدا اخطاری به شما داده می‌شود که بیان‌گر میزان حساس بودن تنظیمات این بخش است. در این ترفند 12 تنظیم ایده آل در about:config توضیح داده شده است.

about:crashes
لیست کلیه خرابی‌های ناگهانی که مرورگر پیدا کرده است در این صفحه قابل دسترسی است. این صفحه در نسخه 3 فایرفاکس اضافه شده است.

about:credits
در این صفحه نام افرادی که در ساخت مرورگر سهیم بوده‌اند به ترتیب حروف الفبا لیست شده است.

about:logo
نمایش لوگوی فایرفاکس. این تصویر قابلیت ذخیره‌سازی بر روی هارد را نیز دارد.

about:license
در این صفحه اطلاعات کاملی در خصوص مجوزهای قانونی استفاده از فایرفاکس درج شده است. با استفاده از آدرس about:licence نیز می‌توان به این صفحه دسترسی داشت.

about:rights
این صفحه شامل اطلاعاتی در خصوص حقوق استفاده‌کنندگان از مرورگر است.

about:mozilla
حاشیه‌ساز‌ترین صفحه‌ای که با استفاده از پروتکل about در مرورگر موزیلا فایرفاکس تعبیه شده است که «کتاب موزیلا» نام دارد. کتابی که البته وجود خارجی ندارد. متن موجود در این صفحه در نسخه‌های مختلف فایرفاکس متفاوت است. اما همگی این متون به نوعی مشغول کنایه زدن به شرکت مایکروسافت و مرورگر اینترنت اکسپلورر هستند و لحن نگارش متون نیز شبیه انجیل است. ترجمه (ترفندستان) یکی از این جملات که در نسخه 3 مرورگر فایرفاکس وجود دارد بدین گونه است:
"ثروتمند به خواب رفت و خبر دوباره متولد شدن جانور و لشکر عظیمش در سراسر زمین پخش شد. و آن‌ها با استفاده از زیرکی روباه‌ها، قربانی‌ها را در آتش انداختند. و همان‌طور که به وسیله کلمات مقدس قول داده شده بود، آن‌ها دنیایی جدید را ساختند، و از آن جانور با کودکان‌شان صحبت کردند. ثروتمند بیدار شد و بنگر! که او چیزی جز یک دنباله‌رو نیست.
از کتاب موزیلا، 11:9"
در متن فوق، منظور از دنباله رو ثروت، شرکت مایکروسافت است که دارای محصولات تجاری و غیررایگان است. بر خلاف موزیلا که نرم‌افزارهایش رایگان و متن باز هستند. منظور از روباه نیز مشخصاً فایرفاکس است.

about:plugins
لیست کامل کلیه پلاگین‌های نصب‌شده بر روی مرورگر و جزئیات مربوط به هر یک در این صفحه قابل دسترسی است.

about:blocked
صفحه‌ای که به هنگام برخورد با یک صفحه مسدود شده به دلایل امنیتی در فایرفاکس نمایش داده می‌شود.

about:robots
یک صفحه متفاوت دیگر که از نسخه 3 مرورگر فایرفاکس پدیدار شد و به صفحه خوش‌آمدگویی به سبک ربات‌ها مشهور است.

about:neterror
صفحه‌ای شامل متن پیغام خطای باز نشدن صفحه.

about:support
صفحه‌ای که در نسخه 3.6 فایرفاکس برای اولین بار رونمایی شد و در آن اطلاعات کاملی در خصوص موارد پایه‌ای مرورگر، افزونه‌ها‌ و تنظیمات است. با استفاده از گزینه Troubleshooting information در منوی Help نیز این موارد قابل دسترسی است.

مواردی که در بالا ذکر شد، مواردی بودند که به طور طبیعی پس از نصب فایرفاکس قابل دسترسی هستند. اما پس از نصب افزونه‌های خاصی آدرس‌های جدیدی با بهره‌گیری از پروتکل about به فایرفاکس اضافه می‌شود؛

about:firefox و about:firesomething
دو صفحه جدیدی که پس از نصب افزونه Firesomething به فایرفاکس اضافه می‌شود. هر دو این صفحات شامل پاراگراف‌هایی از کتاب تخیلی موزیلا هستند که در بالا در خصوص آن توضیح داده شد.

about:info
صفحه‌ای شامل اطلاعات کامل در افزونه‌ها، پوسته‌ها و پلاگین‌های نصب‌شده (ترفندستان) بر روی مرورگر که پس از نصب افزونه InfoLister قابل دسترسی است.

about:kitchensink
یک سینک ظرف‌شویی نمادین که پس از نصب افزونه about:kitchensink در صفحه‌ای با این نام ظاهر می‌شود.

about:me
صفحه‌ای شامل آمارها و نمودارهای مربوط به میزان استفاده از مرورگر، تاریخچه مرور صفحات، میزان دانلودها و... که پس از نصب افزونه about:me پدیدار می‌شود.