در تاریخ 28 اسفند ماه 1388، نسخه 10.04 سیستم عامل Ubuntu (اوبونتو) به صورت آزمایشی (Beta) منتشر شد. این نسخه از این توزیع محبوب گنو/لینوکس با تغییرات زیادی همراه بوده است. یکی از جنجالی‌‌ترین این تغییرات، انتقال دکمه‌های پنجره (دکمه‌های مربوط به کمینه کردن، بیشینه کردن و بستن پنجره‌ها) از سمت راست صفحه به سمت چپ بوده است. در نسخه‌های قبلی اوبونتو، دکمه‌های پنجره همانند ویندوز، در سمت راست پنجره قرار داشت. اما در نسخه 10.04، دکمه‌های پنجره به مانند Mac OS به سمت چپ پنجره انتقال یافته است. در صورتی که این تغییر چندان به مذاق شما خوش نیامده است، می‌توانید با استفاده از این ترفند، دکمه‌های پنجره را از سمت چپ به سمت راست پنجره منتقل کنید، مشابه آن چیزی که در گذشته بود.


بدین منظور:
ابتدا کلیدهای ترکیبی Alt+F2 را فشار دهید تا Run Application پدیدار شود.
سپس در حالتی که gconf-editor در حالت انتخاب است بر روی دکمه Run کلیک کنید.
خواهید دید که Configuration Editor نمایان می‌شود.
در پنل سمت چپ، مسیر apps/metacity/general را طی کنید.
اکنون (ترفندستان) در پنل سمت راست، گزینه button_layout را بیابید و بر روی آن دو بار کلیک کنید.
در پنجره Edit Key، عبارت موجود در قسمت Value را به صورت زیر تغییر دهید:

menu:maximize,minimize,close

و بر روی دکمه OK کلیک کنید.
تغییر بلافاصله اعمال می‌شود.

هم‌چنین به این موضوع دقت کنید، در نسخه‌های پیشین اوبونتو، همانند ویندوز، دکمه Minimize در سمت چپ دکمه Maximize قرار داشت. اما در نسخه 10.04 جای این دو دکمه عوض شده است. در تغییری که ما در بالا دادیم تنها دکمه‌ها را از سمت چپ به راست آوردیم. در صورتی که علاقه‌مند هستید جای دو دکمه Maximize و Minimize را عوض کنید و آن‌ها را عیناً همانند نسخه‌های پیشین و ویندوز کنید، کافی است به جای کد فوق، این کد را در قسمت Value وارد کنید:

menu:minimize,maximize,close

تنها مشکلی که وجود دارد این است که در صورت استفاده از تم پیش‌فرض اوبونتو 10.04، با تغییر مکان این دو دکمه، ظاهر دکمه‌ها مقداری نازیبا می‌شود.