‌یکی از مشکلاتی که کاربران کامپیوتر با آن روبرو هستند کند شدن سیستم به علت اجرای نرم‌افزارهای سنگین به علت اشغال فضای زیاد رم در محیط ویندوز است. این موضوع در نرم‌افزارهایی نظیر فایرفاکس به ویژه برای کاربرانی که از سیستم‌های قدیمی استفاده می‌کنند بیش‌تر به چشم می‌خورد. در این ترفند قصد داریم به معرفی روشی بپردازیم که از طریق یک برنامه کوچک می‌توانید فضای اشغال شده اضافی توسط پروسه‌های مختلف را در جهت افزایش سرعت و کارایی سیستم آزاد کنید.

برای این کار نیازمند یک نرم‌افزار کم‌حجم و رایگان به نام Minimem هستیم.
برای دانلود این برنامه می‌توانید به سایت سازنده مراجعه نمایید:
http://main.kerkia.com/tools/minimem/download.aspx
پس از دانلود و نصب برنامه، Minimem را اجرا نمایید (برای مشاهده صفحه اصلی برنامه بایستی در نوار تسک‌بار بر روی آیکن برنامه دوبار کلیک کنید).
با اجرای برنامه، پروسه‌های حجیم در حال اجرا در محیط ویندوز را خواهید دید.
اکنون می‌توانید اقدام به بهینه‌سازی هر یک از پروسه‌های موجود کنید.
برای این کار کافی است پروسه‌های موجود در لیست سمت راست صفحه را انتخاب کنید و آن‌ها را به سمت چپ منتقل کنید. سپس بر روی دکمه Apply کلیک کنید تا بهینه‌سازی صورت گیرد.
توجه داشته باشید که به صورت دائم این کاهش حجم برقرار نیست بلکه به صورت لحظه‌ای و به طور پیش‌فرض هر 30 ثانیه یک‌بار خواهد بود که این تنظیم در قسمت Minimem options قابل تغییر است.
هم‌چنین پیشنهاد می‌شود بر روی آیکن برنامه در تسک‌بار راست‌کلیک کنید و Start with Windows را انتخاب کنید تا برنامه به طور اتوماتیک پس از ورود به ویندوز اجرا شود.
طبق آزمایشات صورت گرفته بر روی یک سیستم، فضای اشغال شده توسط مرورگر فایرفاکس در لحظه‌های بهینه‌سازی از 115 مگابایت به 18 مگابایت کاهش پیدا کرد! جالب است بدانید که در ابتدا این نرم‌افزار تنها برای بهینه‌سازی مرورگر فایرفاکس ساخته شده بود اما در نسخه‌های جدید با توجه به محبوبیتی که پیدا کرد برای بهینه‌سازی تمامی پروسه‌های سنگین طراحی شد.

نرم‌افزار Minimem بر روی تمامی نسخه‌های ویندوز 32 و 64 بیتی به درستی کار می‌کند. برای نصب آن نیز بایستی حتماً NET Framework 2. بر روی ویندوز شما نصب‌شده باشد.