مرورگر Opera را می‌توان یکی از محبوب‌‌ترین مرورگرهای حاضر دنیای وب دانست. یکی از امکانات کاربردی این مرورگر، وجود چندین راه برای انحام یک کار خاص است. به عنوان مثال برای جستجوی یک عبارت در یک موتور جستجو نظیر گوگل، شما می‌توانید به صفحه اصلی موتور جستجو بروید و یا این که از نوار جستجو در سمت راست بالای صفحه مرورگر استفاده کنید. اما در این ترفند قصد داریم به معرفی یک راه دیگر برای جستجوی عبارات در موتورهای جستجوی مختلف در مرورگر اپرا بپردازیم. راهی که به وسیله آن می‌توانید به سریع‌‌ترین شکل ممکن یک عبارت خاص را در هر موتور جستجویی که بخواهید جستجو کنید.

 

بدین منظور:
فرض می‌کنیم قصد داریم عبارت tarfandestan را در موتور جستجوی گوگل، جستجو کنیم. برای این کار کافی است در نوار آدرس مرورگر (محلی که آدرس‌های اینترنتی را وارد می‌کنیم) عبارت زیر را وارد کنیم و Enter بزنیم:
g tarfandestan
در این عبارت حرف g، حرف اول google بود و کلیدواژه این موتور جستجو محسوب می‌شود. هم‌چنین پس از g بایستی یک فاصله تایپ کرده و سپس عبارتی که قصد جستجوی آن را داریم را وارد کنیم.
با این الگو می‌توان برای جستجوی عبارات در یاهو، از حرف Y و هم‌چنین برای جستجو در ویکی‌پدیا از عبارت w استفاده کرد. همین طور با استفاده از حرف‌های a،z،b و e می‌توان به ترتیب در سایت‌های Ask،Amazon،BitTorrent و Ebay جستجو نمود. (ترفندستان)
برای تغییر تنظیمات مربوط به موتورهای جستجو و هم‌چنین تغییر کلیدواژه‌ها، از منوی Tools به Preferences و سپس تب Search بروید.