سیستم مدیریت محتوای وردپرس (WordPress) یکی از معروف‌‌ترین سیستم‌های مدیریت سایت و وبلاگ است که در میان کاربران اینترنتی از طرفداران زیادی برخوردار است. در وردپرس با افزودن برگه‌ها از طریق بخش مدیریت، این برگه‌ها در منوی قالب قرار می گیرند (همانند برگه‌ی درباره ما، تماس با ما و...). اما در صورتی که بخواهید در منوی قالب، آدرس یک سایت دیگر را قرار دهید و به آن لینک دهید چه خواهید کرد؟ در این ترفند به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.


روش اول و ساده آن است که (ترفندستان) در بخش مدیریت وردپرس، از قسمت «نمایش» وارد «ویرایش‌گر» بشوید و از سمت چپ بر روی header.php کلیک کنید تا محتویات این فایل برای‌تان نمایش پیدا کند.
در صورتی که منوی قالب در این فایل با استفاده از کدهای ul و li طراحی شده باشد، کافی است یک نمونه از تگ‌های li موجود را کپی کرده و عبارات مدنظر خود را جای‌گزین آن کنید (عنوان لینک و آدرس لینک). اما در صورتی که فایل هدر قالب حاوی چنین تگ‌هایی نبود روش زیر را به کار بگیرید:
ابتدا ویرایش‌گر Notepad ویندوز را باز کرده و کدهای زیر را در آن کپی کنید:

<?php
/*
Template Name: Redirect
*/

header('location: http://www.tarfandestan.com');
?>

دقت نمایید که به جای آدرس tarfandestan.com آدرس اینترنتی مورد نظر خود را قرار دهید. سپس از منوی فایل گزینه Save as را انتخاب کرده و فایل را با نام redirect.php ذخیره کنید.
اکنون این فایل را در پوشه قالب خود آپلود نمایید. اگر نام قالب‌تان twentyeleven است، مسیر قالب بدین صورت می باشد:

public_html/wp-content/themes/twentyeleven

حال در قسمت مدیریت وردپرس از بخش «برگه ها» به «افزودن برگه» بروید.
اکنون عنوان برگه را نام سایتی که می‌خواهید به آن لینک بدهید (فرضاً «ترفندستان») وارد کنید.
محتویات ویرایش‌گر متن را خالی گذاشته و از بخش «صفات برگه» در زیر عنوان «قالب» در سمت چپ، منوی کشویی را باز نمایید و گزینه redirect را انتخاب کنید.
در نهایت گزینه انتشار را انتخاب نمایید.

این روش در واقع استفاده از ویژگی قالب برگه (Template Page) می‌باشد که در طراحی پوسته‌ی وردپرس کاربرد فراوانی دارد. اما لازم به ذکر است که لینک دادن به پیوند خارجی به این وسیله تنها در وردپرس نسخه ماقبل 3 کاربرد دارد و در نسخه 3 به بعد توابع مربوط به Navigation Menu جهت ساخت یک منوی سفارشی جای‌گزین شده است.