قطعاً برای شما نیز پیش آمده است که در فرم‌ها یا ویرایش‌گرهای متنی موجود در صفحات اینترنتی اقدام به وارد کردن اطلاعات کرده‌اید، اما به هر دلیلی پیش از ثبت اطلاعات، صفحه بسته شده یا دچار اشکال شده است و اطلاعات وارد شده از دست رفته‌اند. در این مواقع ناچاراً بایستی از نو اطلاعات را وارد نمایید که چنین کاری طبیعتآً بسیار عذاب‌آور است. در صورتی که از مرورگر فایرفاکس یا کروم استفاده می‌کنید با استفاده از این ترفند می‌توانید کاری کنید تا اطلاعات ازدست‌رفته‌ی وارد شده در فرم‌ها و ویرایش‌گرهای متنی بازیابی شوند. این کار به کمک یک افزونه انجام می‌شود.


بدین منظور:
نیازمند یک افزونه به نام Lazarus: Form Recovery هستیم.
نحوه‌ی استفاده از این افزونه در دو مرورگر فایرفاکس و گوگل کروم به صورت زیر است:

فایرفاکس
برای نصب این افزونه در مرورگر فایرفاکس وارد لینک زیر شوید:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/lazarus-form-recovery

سپس (ترفندستان) بر روی دکمه‌ی Add to Firefox کلیک کنید.
با نمایش پنجره‌ی Software Installation بر روی Install کلیک کنید.
افزونه بر روی فایرفاکس نصب خواهد شد.
نیاز است که یک‌بار مرورگر را بسته و مجدد باز کنید.
اکنون در صورتی که در یک فرم اینترنتی و یا یک ویرایش‌گر متن (Editor) متنی را وارد نمایید، این متن به طور خودکار توسط این افزونه ذخیره می‌شود و در صورت از‌دست‌دادن این اطلاعات می‌توانید آن را بازیابی کنید.
برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده، در نوار Status (در پایینِ پنجره‌ی مرورگر) بر روی آیکن این نرم‌افزار کلیک کرده و Search Lazarus را انتخاب کنید.
در پنجره‌ی باز شده لیست کامل اطلاعات ذخیره شده را به همراه جزئیات آن شامل تاریخ ثبت و آدرس صفحه مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر روی آیکن موجود در ستون Recover می‌توانید به متن جهت کپی کردن آن دسترسی داشته باشید.
با کلیک بر روی آیکن افزونه و انتخاب Options می‌توانید تنظیمات و جزئیات افزونه را تغییر دهید. به عنوان مثال با مراجعه به تب Security و فعال کردن گزینه‌ی Save passwords می‌توانید امکان ذخیره‌ی رمزهای عبور وارد شده در فرم‌ها را نیز فعال کنید. هم‌چنین با فعال کردن گزینه‌ی Require a password to restore forms می‌توانید برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده توسط افزونه یک رمز عبور تعیین کنید.

گوگل کروم
برای نصب این افزونه در مرورگر کروم به لینک زیر بروید:

https://chrome.google.com/webstore/detail/lazarus-form-recovery/loljledaigphbcpfhfmgopdkppkifgno?hl=en

سپس بر روی دکمه ADD TO CHROME کلیک کنید.
چند لحظه صبر کرده و پس از نمایش پنجره Confirm New Extension بر روی دکمه Add کلیک کنید.
اکنون صبر کنید تا افزونه دانلود شده و به طور خودکار بر روی مرورگر نصب شود.
اکنون در صورتی که یک فرم یا ویرایش‌گر متن (Editor) را انتخاب کنید، آیکن افزونه درون آن به چشم می‌خورد. با وارد کردن اطلاعات در این فرم یا ویرایش‌گر، اطلاعات به طور خودکار توسط افزونه ذخیره می‌شود.
برای دسترسی به اطلاعات نیز کافی است بر روی آیکن افزونه کلیک کنید تا اطلاعات ذخیره شده در این فرم یا ویرایش‌گر متن را مشاهده کنید. با انتخاب هر یک از اطلاعات، متن آن وارد محیط فرم یا ویرایش‌گر خواهد شد.
با کلیک بر روی آیکن افزونه و انتخاب Lazarus ptions می‌توانید تنظیمات و جزئیات افزونه را تغییر دهید. به عنوان مثال با فعال کردن گزینه‌ی Save passwords می‌توانید امکان ذخیره‌ی رمزهای عبور وارد شده در فرم‌ها را نیز فعال کنید. هم‌چنین با فعال کردن گزینه‌ی Encrypt forms and require a password to restore text می‌توانید برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده توسط افزونه یک رمز عبور تعیین کنید.