نسخه‌ی نهایی آفیس 2016 در تاریخ 31 شهریور ماه 1394 عرضه شد. آفیس 2016 مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های دسکتاپی همراه با اپلیکیشن‌های وب و موبایل است که بیان‌گر نگاه جدید مایکروسافت به بهره‌وری مبتنی بر رایانه‌های شخصی است. آفیس 2016 به طور رایگان در دسترس مشترکین آفیس 365 قرار گرفته است. همچنین دیگر کاربران نیز می‌توانند به طور جداگانه، آفیس 2016 را خریداری نمایند.

 

برای ما آفیس 2016 به اندازه‌ای مهم است که گویی این نسخه، اولین نسخه‌ی آفیس است که منتشر می‌شود. در ابتدا، وظیفه‌ی آفیس کنار هم قرار دادن ابزارهای بسیار مهم در کنار هم و قدرت دادن به بهره‌وری هر فرد به طور مجزا بود. این راه و روش کار افراد در آن زمان بود و برای سال‌ها آفیس متناسب با این نیاز عمل می‌کرد. اما امروز، بسیاری از چیزها تغییر کرده است و بیشتر افراد در قالب گروه‌ها و تیم‌های کاری با یک‌دیگر همکاری می‌کنند. در نتیجه آفیس 2016 بهره‌وری تیمی را به جای بهره‌وری فردی ارائه می‌کند.

شاون ویلارون، مدیر گروه برنامه در مایکروسافت

 

این نقل قول به واقع تعریف آفیس 2016 به صورت خلاصه است. اگر شما هنگام کار خود با اطلاعات سروکار دارید یا یک دانش‌آموز یا دانشجو هستید و یا به هر دلیل دیگری به ابزارهای بهره‌وری استاندارد نیاز دارید، قطعاً آفیس 2016 نیاز شما را به خوبی برآورده می‌کند و نسبت به نسخه‌‌های قبلی آفیس یک سیر تکاملی پایدار و آشکار را ارائه می‌کند. اما آفیس در این نسخه برای یک کارکرد جدید نیز تعریف شده است و آن هموار کردن فعالیت‌های تیمی است.

 

مجموعه‌ی نرم‌افزاری آفیس در حال حاضر در همه جا حضور دارد. علاوه بر نسخه‌های دسکتاپی در ویندوز و مک، مایکروسافت اپلیکیشن‌های آنلاین آفیس و همچنین اپلیکیشن‌های موبایل برای اندروید، iOS و ویندوز فون را نیز در دسترس کاربران قرار داده است.

 

ساخته‌شده برای ویندوز 10

آفیس 2016 با ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 8.1 به خوبی کار می‌کند. اما بهترین تجربه‌ی کاربری را در ویندوز 10 تجربه خواهید کرد و می‌توانید از قابلیت‌های منحصر به فردی که در ویندوز 10 برای آفیس 2016 وجود دارد استفاده کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید حساب تجاری خود در آفیس 365 را به کورتانا متصل کنید تا دستیار دیجیتال شخصی شما به طور هوشمند با قرارهای ملاقات و موارد مرتبط با آن‌ها (نظیر ارائه‌های PowerPoint) ارتباطات برقرار کند و یا حتی از طریق Skype به برقراری تماس تلفنی اقدام کند.

 

زیباتر و سازگارتر

در آفیس 2016 دو قالب ظاهری جدید به چشم می‌خورد که تجربه‌ی خوشایندتری از کار را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. اولین تم، Colorful نام دارد که سربرگ‌های اپلیکیشن‌های آفیس را به رنگ‌های مات متفاوت تبدیل می‌کند (به عنوان مثال Word آبی‌رنگ شده و Excel سبز خواهد شد). تم دیگر Dark Gray است که قالبی به رنگ خاکستری تیره را آماده‌سازی می‌کند.

 

به‌اشتراک‌گذاری آسان‌تر

مانند بسیاری از اپلیکیشن‌های وب و موبایل، اپلیکیشن‌های دسکتاپی آفیس 2016 نیز از مکانیسم به اشتراک‌گذاری آسان بهره می‌برند و این امکان را فراهم می‌سازند که بتوانید از همکاران خود جهت مطالعه و ویرایش دعوت کنید و یا ببینید که چه افرادی در حال حاضر در حال کار بر روی فایل هستند. شما همچنین می‌توانید در بخش جدید Share، از طریق Skype با دیگر نویسندگان از طریق پیام متنی یا تماس صوتی و ویدیویی مستقیماً در ارتباط باشید. همچنین در صورت ذخیره‌ی فایل‌ها در OneDrive for Business یا SharePoint، امکان دسترسی به نسخه‌های قبلی فایل‌ها نیز وجود دارد.

 

OneNote 2016 نیز دارای یک قابلیت مشابه جهت به اشتراک‌گذاری یادداشت‌ها است که امکان ایجاد یادداشت‌های اشتراکی برای همکاران در پروژه‌های مجزا را فراهم می‌سازد.

 

همکاری هوشمند‌تر

PowerPoint ،Word و OneNote 2016 همگی قابلیت نویسندگی مشترک را دارا هستند و نویسندگان متعدد می‌توانند محتوایی که بر روی OneDrive for Business ،OneDrive و SharePoint Online میزبانی می‌گردد را مشاهده و ویرایش کنند. حتی Word از تایپ در زمان زنده نیز پشتیبانی می‌کند و دو یا چند نویسنده می‌توانند یک فایل را در لحظه ویرایش کنند و حتی حرکات نشان‌گر کیبورد یک‌دیگر را نیز مشاهده کنند. همچنین این قابلیت در آفیس آنلاین و برخی از اپ‌های موبایلی نیز وجود دارد و مایکروسافت وعده‌ی آن را داده است که به زودی PowerPoint و Excel و همچنین اپ‌های موبایلی آفیس بر روی تبلت‌های ویندوز نیز به این قابلیت مجهز خواهند شد.

 

به من بگو!

هنگامی که مایکروسافت برای اولین بار ظاهر روبان را به آفیس 2007 اضافه کرد، هدفش کمک به کاربران جهت یافتن آسان‌تر دستورات و قسمت‌های مختلف بود تا کاربران از منوهای متعدد موجود در نسخه‌های قبلی خلاصی یابند. این موضوع موفقیت‌آمیز بود اما بسیاری از کاربران همچنان نمی‌توانستند برخی از دستورات را بیابند. در نتیجه قابلیت جدید Tell Me در آفیس 2016 به کمک این کاربران آمده است تا یافتن دستورات آسان‌تر شود.

 

Tell Me همانند یک قسمت جستجو در بالای Outlook ،PowerPoint ،Excel ،Word و Access قرار دارد. اگر در جستجوی یک قابلیت هستید اما نمی‌دانید که در کجا قرار گرفته است کافی است آن را از Tell Me بپرسید. شما می‌توانید عبارات عامیانه نظیر create a table (یک جدول بساز) یا حتی یک جمله‌ی کامل نظیر ?how do I disable spell-checking (چگونه می‌توانند غلط‌گیر املایی را غیرفعال کنم؟) را در آن تایپ نمایید.

 

جستجوی هوشمند

قابلیت Smart Lookup که در PowerPoint ،Excel ،Word و Outlook وجود دارد به دانش‌آموزان، دانشجویان و تمامی افرادی که در حال نوشتن هستند و نیاز به یک تحقیق سریع دارند بسیار کمک می‌کند. در نتیجه (ترفندستان) اگر هنگام نوشتن یک متن به یک عبارت برخوردید که مایل به جستجو و تحقیق پیرامون آن هستید دیگر نیازی نیست مرورگر خود را باز کنید و در موتورهای جستجو به دنبال آن عبارت بگردید. بلکه می‌توانید درون خود اپلیکیشن این کار را انجام دهید و پاسخ بگیرید.

 

پیشرفت‌های Outlook

بسیاری از افرادی که روزانه با اطلاعات سروکار دارند عملاً در Outlook زندگی می‌کنند. اما در Outlook 2016 بهبودهایی به چشم می‌خورد که می‌تواند این اپ مهم را بیش از پیش حیاتی کند.

 

Outlook 2016 از فایل‌های ضمیمه‌ی مدرن پشتیبانی می‌کند که این موضوع مشابه با کارکرد Outlook.com و نسخه‌ی آنلاین Outlook در آفیس 365 است. شما می‌توانید به آسانی فایل‌های ذخیره‌شده در OneDrive for Business ،OneDrive و SharePoint Online را طور یکپارچه به اشتراک‌ بگذارید اما به جای این که آن‌ها را از طریق ایمیل ارسال شوند، هر دریافت‌کننده می‌تواند با فایل اصلی در فضای ابری کار کند. این موضوع یک پیشرفت واقعی در بهره‌وری تیمی محسوب می‌شود. ضمیمه کردن فایل‌ها به طور سنتی در یک کار تیمی، منجر به تولید چندین و چند فایل مشابه و پیچیده‌تر شدن کار می‌گردد.

 

Outlook همچنین از قابلیت Clutter مشابه Outlook.com و نسخه‌ی آنلاین Outlook بهره می‌برد. به جای فیلتر کردن ایمیل‌ها به حالت سنتی، Clutter به عنوان یک سیستم هوشمند یادگیرنده، از نحوه‌ی مدیریت ایمیل‌ها توسط شما در طول زمان تجربه کسب می‌کند و به طور هوشمند و خودکار ایمیل‌‌های بعدی‌تان را فیلتر می‌کند و آن چیزی که شما دوست دارید ببینید را سفارشی‌سازی می‌کند. Clutter به واقع یک دستیار هوشمند شما در مدیریت ایمیل‌تان محسوب می‌شود. البته اگر تمایلی به فعال بودن Clutter ندارید می‌توانید آن را غیرفعال کنید.

 

Outlook 2016 همچنین امکان دسترسی به گروه‌های افیس 365 را نیز فراهم می‌سازد. در نتیجه شما می‌توانید تیم‌های عمومی یا خصوصی خود را بسازید که هر کدام دارای صندوق پیام‌، تقویم، فضای ابری و یادداشت اشتراکی است.

 

پیشرفت‌های Excel

اگر از کاربران دائمی Excel هستید قطعاً 6 نوع نمودار جدید موجود در Excel 2016 برای‌تان جذاب خواهد بود: نمودارهای آبشاری، هیستوگرام، جعبه‌ و شارب، پارتو، نقشه‌ی درختی و پرتوی خورشید. پیش‌بینی می‌شود نموداری که بیشترین استقبال را به همراه داشته باشد نمودار آبشاری باشد که از از آیتم‌های خطی برای ارائه‌ی داده از یک راه بسیاری کاربردی استفاده می‌کند.

 

Excel 2016 همچنین از قابلیت پیش‌بینی با یک کلیک نیز بهره می‌برد و شما می‌توانید مواردی نظیر فروش آینده، الزامات موجودی، روند مصرف و نظایر آن را به آسانی پیش‌بینی کنید.

 

پیشرفت‌های Skype for Business

Skype for Business از قرارهای ملاقات، ویدیو کنفرانس‌های HD و به اشتراک‌گذاری دسکتاپ بهره می‌برد. در نتیجه کاربرانی که از نظر فیزیکی از یک‌دیگر دور هستند همچنان می‌توانند با همکاران خود همکاری کنند.

 

Skype for Business همچنین با تمامی اپلیکیشن‌های دسکتاپی آفیس سازگاری دارد. در نتیجه شما می‌توانید از طریق پیام متنی، به‌اشتراک‌گذاری صفحه‌ی نمایش و گفتگوی صوتی و ویدیویی بر روی فایل‌ها با همکاران خود کار کنید. این قابلیت در آینده به آفیس آنلاین نیز اضافه خواهد شد.

 

ویژگی‌های تجاری Office 365

تمامی مواردی که در این متن به آن‌ها اشاره شده است در Office 2016 در دسترس است، با ذکر این نکته که SharePoint Online ،OneDrive for Business و Skype for Business نیازمند حساب تجاری آفیس 365 هستند. دارندگان این حساب‌های کاربری  از ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگری نیز بهره خواهند برد که برخی از آن‌ها به واقع جزئی از آفیس 2016 نیستند اما در حین استفاده کاربران از آفیس 2016 برای آن‌ها فعال می‌گردند.

 

به عنوان مثال، اپلیکیشن تحت وب Delve برای کار با گروه‌های آفیس 365 و فیلترینگ آن‌ها در دسترس است. Delve امکان دسترسی به منابع مختلف اطلاعاتی آفیس 365 را فراهم می‌سازد. در نتیجه شما می‌توانید افراد، فایل‌ها و دیگر اطلاعاتی که برای‌تان مهم است را بیابید.

 

‌اپلیکیشن تحت وب Planner نیز به تیم‌های کاری جهت مدیریت فعالیت‌ها و مایل‌استون‌ها کمک می‌کند. شما می‌توانید وظایف و مایل‌استون‌های هر یک را به طور مجزا تعریف کنید، وظایف را گروه‌بندی کنید و پیشرفت کاری خود را با استفاده از نمودارهای پویا مشاهده کنید.

 

اپلیکیشن جدیدی نیز به نام GigJam برای کاربران آفیس 365 در راه است که در سال 2016 منتشر می‌شود. GigJam راه جدیدی برای تیم‌های کاری جهت انجام وظایف خود از طریق تبدیل فرایندهای تجاری با شکستن موانع میان دستگاه‌ها، اپ‌ها و افراد را فراهم می‌سازد.

 

Sway نیز با وجود این که اپلیکیشن جدیدی نیست اما بخش دیگری از روند روبه‌رشد مزیت‌های تجاری آفیس 365 را فراهم می‌سازد و مثال روشنی است از این که مایکروسافت هنگامی که بحث بهره‌وری مطرح است فراتر از جعبه‌ی سنتی می‌اندیشد. Sway به عنوان یک اپلیکیشن تحت وب به کاربران اجازه می‌دهد با ترکیب کردن متون و تصاویر، یک ارائه ایجاد کنند.

 

مشترکین تجاری آفیس 365 همین‌طور می‌توانند از مزیت‌‌های جدید و بهبودیافته‌ی امنیتی نظیر جلوگیری از حذف داده‌ها در Excel ،PowerPoint ،Word و Outlook و همچنین احراز هویت چندفاکتوری بهره ببرند.

 

دسترسی و قیمت

آفیس 2016 در حال حاضر برای مشترکین تجاری، خانگی و شخصی آفیس 365 در دسترس است و این کاربران می‌‌توانند این بسته را دانلود کرده و نصب نمایند.

 

قیمت آفیس 365 به مانند قبل خواهد بود (اشتراک خانگی ماهی 9.99 دلار و اشتراک شخصی ماهی 6.99 دلار).

 

کاربرانی که اشتراک در اختیار ندارند می‌توانند آفیس 2016 نسخه‌‌ی Home و Student (مخصوص ویندوز و مک) شامل اپلیکیشن‌های PowerPoint ،Excel ،Word و OneNote را به قیمت 150 دلار تهیه کنند. همچنین نسخه‌ی Home و Business (مخصوص ویندوز و مک) شامل اپلیکیشن‌های OneNote ،PowerPoint ،Excel ،Word و Outlook را به قیمت 230 دلار در دسترس است. و در نهایت نسخه‌ی Professional (تنها مخصوص ویندوز) شامل Publisher ،Outlook ،OneNote ،PowerPoint ،Excel ،Word و Access با قیمت 400 دلار موجود است.

 

نگاهی به آینده

بخش بزرگی از ارزش آفیس در ارائه‌ی راه‌‌حل‌ها در طول زمان است. نه‌تنها رفع نقایص امنیتی و باگ‌ها، بلکه ارائه‌ی قابلیت‌های جدید. فراموش نکنید نمره‌ای که آفیس 2016 کسب می‌کند به مقدار استفاده‌ای که شما از این بسته می‌کنید بستگی دارد.