Hibernate قابلیتی در ویندوز است که امکان خاموش کردن کامپیوتر بدون از دست دادن اطلاعاتی نظیر پنجره‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌های در حال اجرا را به شما می‌دهد. با Hibernate کردن کامپیوتر، اطلاعات داخل Ram بر روی Hard Disk و درون یک فایل ذخیره می‌شود و بعد از روشن کردن کامپیوتر دوباره اطلاعات از Hard Disk به Ram انتقال می‌یابد. اما مشکلی که هنگام فعال بودن قابلیت Hibernate رخ می‌دهد این است که همیشه یک فایل چند گیگابایتی با نام hiberfil.sys درایو ویندوز را اشغال کرده است. در این ترفند به نحوه‌ی کاهش حجم فایل hiberfil.sys بدون غیرفعال کردن قابلیت Hibernate خواهیم پرداخت.

 

ترفندهای مرتبط:

 

لازم به ذکر است که hiberfil.sys (موجود در ریشه درایو C) یک فایل مخفی سیستمی است و حتی با فعال کردن نمایش فایل‌های مخفی نیز نمایان نمی‌شود و لازم است در پنجره‌ی Folder Options تیک Hide protected system files را نیز بردارید.

 

 

به صورت پیش‌فرض حجم hiberfil.sys به اندازه 75% کل حافظه‌ی کامپیوتر است. مثلاً در یک کامپیوتر با 8 گیگابایت رم، فایل hiberfil.sys حجمی معادل 6 گیگابایت دارد!

 

برای کاهش حجم این فایل مراحل زیر را دنبال کنید:

در منو یا صفحه‌ی Start عبارت cmd را تایپ کنید، با ظاهر شدن گزینه cmd.exe روی آن کلیک راست کرده و Run as Administrator را بزنید.

سپس در محیط Command Prompt دستور زیر را وارد کرده و Enter بزنید:

powercfg /h /size X
به جای X باید درصد جدید را وارد کنید. همان‌طور که پیش از این اشاره شد مقدار پیش‌فرض، 75% است. لذا برای کاهش حجم فایل hiberfil.sys عددی کمتر از 75 وارد کنید. اکیداً توصیه می‌شود (ترفندستان) از وارد کردن رقمی زیر 50 خودداری کنید، به خصوص برای کامپیوترهایی با رم کمتر از 6 گیگابایت. همچنین در ویندوزهای 8 به بعد به علت استفاده زیاد ویندوز از قابلیت Fast Startup و Hybrid Sleep، کاهش بیش از حد حجم فایل hiberfil.sys موجب اختلالاتی در پروسه‌ی خاموش و روشن کردن کامپیوتر می‌شود.