دستگاه‌های 2 در 1 از ادغام قابلیت‌های بهره‌وری لپ‌تاپ‌ها و قابلیت‌های سرگرم‌کننده‌ی تبلت‌ها به وجود آمده‌اند و به لپ‌تاپ‌های هیبریدی یا تبلت‌های هیبریدی معروف شده‌اند. لپ‌تاپ‌تبلت‌های هیبریدی برای بهره‌گیری از ویندوز از انعطاف‌پذیری بیش‌تری برخوردارند و خود را برای کاربردهای بسیار وفق می‌دهند. اما در بین همه‌ی لپ‌تاپ‌تبلت‌های هیبریدی کدام‌یک را باید انتخاب کرد؟ برای کمک به انتخاب، در این‌جا بعد از آزمایش چندین لپ‌تاپ‌تبلت‌ هیبریدی که در سال 2015 ارائه شده‌اند، 10 دستگاه برتر مورد نقد و بررسی قرار خواهند گرفت و رتبه‌بندی خواهند شد.

 

لپ‌تاپ‌تبلت‌های هیبریدی که تا قبل از ویندوز 8 و 8.1 چندان استفاده نمی‌شدند ناگهان در همه‌ی رده‌ها توسط سازندگان ارائه شده و به تدریج همه‌جا دیده شدند و کاربران هر چه بیش‌تری را جذب نمودند. به نظر می‌رسد که این گرایش با ارائه‌ی ویندوز 10 باز هم افزایش یافته است.

 

مایکروسافت ویندوز 8 را برای این که کاملاً بتوان با انگشت با آن کار کرد ساخت. در ابتدا سازندگانی چون Lenovo با محصول Yoga به فکر افتادند که دستگاه‌هایی که صفحه نمایش آن لولایی بوده و امکان چرخش 360 درجه‌ای روی صفحه‌کلید را می‌دهد را بسازند. بدین‌گونه صفحه نمایش به طور کامل و به آسانی در پشت دستگاه قرار گرفته و استفاده تبلتی آن را آسان می‌ساخت.

 

این دستگاه‌ها را خواه «هیبریدی»، خواه «قابل تبدیل»، خواه «2 در 1» و یا حتی «4 در 1» بنامیم، همگی در چند نقطه مشترک هستند. اولین آن‌‌ها صفحه نمایش لمسی‌شان است. اما این آخرین چرخ آن‌ها محسوب می‌گردد چرا که بعد از چند ساعت کار با انگشت، مشکل می‌توان به طور صحیح و سریع متن‌های طولانی نوشت. صفحه نمایش لمسی فقط برای وب‌گردی و یا نشان دادن تصاویر و ویدیوهایی به دوستان می‌تواند ضرورت داشته باشد.

دومین نکته‌ی مشترک همه‌ی آن‌ها این است که کاملاً می‌توانند برنامه‌هایی که برطرف‌کننده‌ی اولین نیازها هستند را بدون کندی اجرا نمایند. اما برای برنامه‌های سنگین رتوش تصاویر و یا ویدیوها باید بالاترین رده را داشت؛ این دستگاه‌ها معمولاً یک پردازنده‌ی Intel Core i3 تا Core i7 دارند. اگر یکی از این مدل‌ها، یک پردازنده‌ی Atom یا یک Core M داشته باشد، امکانات کاهش خواهند یافت.

و اما اکنون به نکته‌ی حساس می‌پردازیم. اگر تبلت‌های اندرویدی یا iPad می‌توانند بدون مشکلی تا ده ساعت کار کنند، این هیبریدی‌های عزیز ویندوزی قادر به آن نیستند. ما چندین تست با فعالیت‌هایی متفاوت با نورصفحه‌ی کم یا زیاد و همچنین مبادلات شبکه‌ی پایین یا بالا انجام داده‌ایم. نتیجه این که این لپ‌تاپ‌تبلت‌های هیبریدی اکثراً کم‌تر دوامی داشته‌اند. البته  چند استثنا وجود دارد اما تعداد آن‌ها محدود است.

 

در زیر برترین لپ‌تاپ‌تبلت‌های هیبریدی را از برتر تا برترین ملاحظه خواهید کرد.

لازم به ذکر است هیبریدی‌های کوچک که بین 300 تا 450 دلار فروخته می‌شوند را در این تست‌ها محسوب نکرده‌ایم. واضح است که این کار لزومی ندارد چرا که نمی‌توان یک ماشین مسابقه را با یک ماشین معمولی سنجید. ما فقط دستگاه‌هایی که به مبلغی بیش از 750 دلار فروخته می‌شوند را ارزیابی نموده‌ایم.

 

10. Asus Transformer Book T300 Chi

Asus-Transformer-Book-T300-Chi

 Asus Transformer Book T300 Chi با سر و صدای زیاد در CES 2015 معرفی شد. اما این دستگاه، چندان هم درخشان نیست و اگر Asus گمان می‌کرد که که ما ممکن است با لباس سیاه زیبایش همراه با آلیاژ آلومینیوم و خطوط ظریفش و همین‌طور با صفحه نمایش 12.5 اینچ HD با 2560x1440 پیکسل فریفته شویم، اشتباه کرده است. پردازنده‌‌ی آن چندان غرورآفرین نیست اما سایر قطعات قابل قبول‌اند. کم‌تر از 5 ساعت مدام می‌تواند یک ویدیو را اجرا کند. باید گفت که Asus پدر کانسپت Transformer است. با یک باتری در صفحه نمایش و دیگری در صفحه‌کلید می‌توان ساعت‌ها با آن کار کرد.

 • امتیاز: 5.69/10
 • قیمت: از 650 دلار به بالا

 

9. HP Envy x2 13

HP Envy x2 13

HP Envy x2 13 کپی Microsoft Surface 3 است؛ البته این تنها به دلیل داشتن پایه‌ی پنهان در پشت آن نیست بلکه به علت صفحه‌کلید روشن در پس‌زمینه که در کاوری با موادی نرم نصب‌شده نیز هست. این دو با پشتیبانی مغناطیسی به یک‌دیگر متصل می‌شوند تا یک لپتاپ برای کاربر ساخته شود. و مجدد از یکدیگر جدا شده و یک تبلت 13 اینچی را مهیا می‌سازند.

بزرگ‌ترین ضعف HP Envy x2 13 در این است که فقط کم‌تر از پنج ساعت متوالی می‌تواند کار کند و یک پردازنده‌ی Intel Core M دارد که قادر به معجزه نیست.

 • امتیاز: 6.16/10
 • قیمت: از 760 دلار به بالا

 

8. Lenovo Yoga 3 11

Lenovo Yoga 3 11

Le Yoga 3 11 اولین لپ‌تاپ‌تبلت‌ هیبریدی است که می‌تواند امتیاز 10 از 10 را کسب کند زیرا با توجه به کاری که قرار است انجام شود می‌توان آن را در دو وضعیت ایستاده یا چادری‌شکل قرار داد که این موضوع کار کردن را آسان می‌سازد. اما متأسفانه باتری آن تنها 4.5 ساعت طول عمر دارد و همین موضوع، نقطه ضعف آن محسوب می‌شود.

 • امتیاز: 6.17/10
 • قیمت: از 650 دلار به بالا

 

7. Acer Aspire Switch 11

Acer Aspire Switch 11

Acer Aspire Switch 11 یکی از لپ‌تاپ‌تبلت‌های هیبریدی است که با ابعاد 11.6 اینچی خود می‌تواند به راحتی در همه‌ی کیف‌ها و کوله‌های دانشجویان و محصلین جای گیرد. پردازنده‌ی آن یک Intel Core M است که آن را برای استفاده‌های ابتدایی و اولیه محدود می‌سازد.

قسمت تبلت آن همه‌ی عناصر را در خود دارد و به صورت خیلی محکم به پایه‌ی خود یا صفحه‌کلیدش با پشتیبانی مغناطیسی متصل می‌گردد. باتری این دستگاه بین 7 تا 8 ساعت پی‌در‌پی کارکرد دارد اما می‌تواند بدون این که خم به ابرو آورد تا 10 ساعت هم دوام داشته باشد. 

 • امتیاز: 6.23/10
 • قیمت: از 700 دلار به بالا

 

6. Microsoft Surface 3

Microsoft Surface 3

Microsoft Surface 3 پس از نسخه‌ی Pro ارائه شد و یک تبلت کامل و بی‌نقص محسوب می‌شود که همراه با مجموعه‌ی آفیس عرضه شده و مناسب دانشجویان است. این لپ‌تاپ‌تبلت‌ هیبریدی پردازنده‌ی Intel Atom x7 و صفحه نمایش 10.8 اینچ دارد که تمام برنامه‌ها بدون مشکلی روی آن نمایش داده می‌شوند. حتی زمانی که یک فایل 4K  را تبدیل کرده و چندین برنامه را هم‌زمان با آن اجرا کردیم غافل‌گیر شدیم. اما متأسفانه صفحه‌کلید و قلم دیجیتالی آن جداگانه فروخته می‌شوند که برای اولی باید حدود 55 دلار و برای دومی 160 دلار پرداخت کرد. در نتیجه قیمت آن با این دو بیش از 980 دلار می‌شود. باتری آن با افتخار از عهده‌ی کار خود برآمد اما نمی‌تواند جایی در میان تبلت‌های خوب داشته باشد.

 • امتیاز: 6.94/10
 • قیمت: از 650 دلار به بالا

 

5. Lenovo Yoga 3 Pro

Lenovo Yoga 3 Pro

Lenovo Yoga 3 Pro را می‌توان دستگاهی نامید که در عین حال زیباترین و ناامیدکننده‌ترین است. وزن آن 1.18 کیلوگرم، قطر آن بسیار ظریف و 1.28 سانتی‌متر و صفحه نمایش آن 13.3 (3200x1800 پیکسل) بوده که امتیازات آن محسوب می‌شوند.

اما با این همه در حد مبلغی که باید برای آن پرداخت کرد نیست؛ دلیل این موضوع پردازنده‌ی Core M آن است که از آن به جای دستگاهی هیبریدی یک ماشین تایپ لوکس می‌سازد. به هنگام تجاری شدنش در آخر سال 2014 قیمتی حدود 1100 دلار داشت اما از آن زمان تاکنون قیمت آن بسیار کاهش یافته و می‌توان آن را روی اینترنت به مبلغی از حدود 970 دلار به بالا یافت که این مبلغی منطقی و عادلانه به نظر می‌رسد.

 • امتیاز: 7.16/10
 • قیمت: از 970  دلار به بالا

 

4. Lenovo Yoga 3 14

Lenovo Yoga 3 14

Lenovo Yoga 3 14 با صفحه نمایش 14 اینچی می‌تواند در چند ثانیه از لپتاپ به تبلت تبدیل شده و در وضعیت‌های مختلفی چون ایستاده با تکیه بر صفحه‌کلیدش قرار گیرد. این دستگاه یکی از لپ‌تاپ‌تبلت‌های هیبریدی است که برای کار کردن آن را پسندیدیم زیرا صفحه نمایشی بزرگ دارد که از موارد مشابه بزرگ‌تر است. باتری آن نیز بین 5 تا 7 ساعت کار بی‌وقفه دوام می‌آورد. این مدل علاوه بر توان‌مندی یک کارت Nvidia 3D نیز دارد. تنها اشکالی که می‌توان به آن گرفت این است که بعضی مدل‌های آن فقط 4 گیگابایت حافظه دارند که این یک امتیاز محسوب نمی‌شود.

 • امتیاز: 7.2/10
 • قیمت: از 860 دلار به بالا

 

3. Acer Aspire R13

Acer Aspire R13

هنگامی که Acer به راه Lenovo قدم می‌گذارد حاصل آن Aspire R13 می‌شود. Yoga هنوز به فروش می‌رسد اما جانشین آن از راه رسیده است و در نتیجه قیمت آن شکسته شده است.

برعکس Yoga، صفحه نمایش این دستگاه روی دو پایه‌ی لولایی قرار داشته و کاربر می‌تواند آن را در تقریباً شش وضعیت قرار گرفتن مشخص استفاده کند. باتری آن به مدت 5 تا 7.5 ساعت پایداری دارد.

 • امتیاز: 7.2/10
 • قیمت: از 760 دلار به بالا

 

2. Microsoft Surface Pro 3

Microsoft Surface Pro 3

Surface Pro 3 مقام دوم آزمایش‌های ما را کسب کرده است. یک لپتاپ واقعی فشرده در یک تبلت 10 اینچ با مشخصاتی کم‌و‌بیش قابل قبول. با وزن 800 گرم و ضخامت 9 میلی‌متر و پایه‌ای که در پشت قاب آن تعبیه‌شده تا وضعیت قرار گرفتن آن برای کار کردن را بتوان تغییر داد. تقریباً یک دستگاه کامل برای حمل‌ونقل است و باتری آن برای اجرای ویدیو به مدت بیش از 6 ساعت پایدار است. اما استفاده از آن روی میز کار یا مثلاً میز کوچک یک قطار و زمانی که صفحه‌کلید به آن متصل می‌گردد چندان راحت و خوش‌آیند نیست. این صفحه‌کلید، جداگانه و به مبلغ 160 دلار فروخته می‌شود.

 • امتیاز: 7.2/10
 • قیمت: از 920 دلار به بالا

 

1. HP Spectre x360 13

HP Spectre x360 13

HP Spectre x360 13 بر روی سکوی مقام اول قرار گرفته است. از نظر کیفیت، کارایی و قیمت از Yogaی Lenovo الگو گرفته است. 9 ساعت متوالی می‌توان ویدیو مشاهده کرد و دوام باتری آن فوق‌العاده است. حتی Mac Book Air نیز به این خوبی نیست. تنها سایه‌ی کمی تاریک، مقدار کم SSD یعنی 128 گیگابایت است و دیگر این که صفحه نمایش 13 اینچی آن برای منعکس‌نشدن نور پردازش نشده است. همچنین تاچ‌پدی که وقتی می‌خواهیم سریع کلیک کنیم گاهی درست کار نمی‌کند.

 • امتیاز: 7.7/10
 • قیمت: از 1080 دلار به بالا