اپل در کنفرانس روز 7 سپتامبر خود به طور رسمی اعلام کرد که در آی‌فون 7 و آی‌فون 7 پلاس، اثری از جک هدفون نخواهد بود. این اتفاق بدین معناست که آغاز مرگ این جک 3.5 میلی‌متری در دنیای فناوری آغاز شده است. اما چرا اپل چنین تصمیمی گرفته است؟ آیا باز هم یکی دیگر از تصمیمات عجیب اپل را شاهد بوده‌ایم یا برای این کار دلایلی وجود دارد که ما را قانع خواهد کرد؟ در این مطلب به بررسی این موضوعات می‌پردازیم.

 

در واقع این اتفاق مخصوص آی‌فون نیست و اپل شروع‌کننده‌ی این جریان محسوب نمی‌شود. گوشی Moto Z شرکت Motorola که در ماه ژوئن امسال معرفی شد نیز فاقد جک 3.5 میلی‌متری است. شرکت چینی LeEco نیز این جک را از محصولات خود حذف کرده است. روشن است که سایر برندهای جهانی نیز چنین رویه‌ای را در آینده دنبال خواهند کرد.
 


قابل درک است که چرا اخبار مربوط به حذف جک هدفون به این میزان شوکه‌کننده و ناراحت‌کننده بوده است. کاربران از خود می‌پرسند چطور زندگی بدون جک هدفون ممکن است؟ از این پس قرار است چگونه به موسیقی گوش دهیم یا صدای کلیپ‌های ویدیویی خود را بشنویم؟ آیا قرار است هدفون‌های گران‌قیمتی که خریداری کرده‌ایم را دور بیاندازیم؟ پاسخ این سوالات این است که شما کماکان می‌توانید از هدفون‌های خود استفاده کنید. شرکت‌های الکترونیکی در حال از حذف جک 3.5 میلی‌متری هستند، نه حذف توانایی گوش دادن.

 

شما همچنان سه راه برای گوش دادن از طریق هدفون دارید:

  • به طور بی‌سیم: دیر یا زود، همه چیز بی‌سیم خواهد شد: اتصالات اینترنت، انتقال فایل و حتی شارژ دستگاه‌های الکترونیکی. حتی در حال حاضر نیز فروش هدفون‌های بی‌سیم بلوتوث از هدفون‌های باسیم پیشی گرفته است. راحتی و کیفیت صدای هدفون‌های بلوتوث به طور مداوم بهبود یافته‌اند و با آمدن نسخه‌ی 5 بلوتوث در پایان سال 2016، بهتر از قبل نیز خواهند شد. هدفون‌های جدید بی‌سیم اپل با نام AirPod که در اواخر اکتبر 2016 عرضه می‌شوند نوید یک تجربه‌ی باکیفیت را می‌دهند.
  • با استفاده از جک لایتنینگ و USB-C: هدفون داخل گوشی اپل که همراه با آی‌فون 7 عرضه می‌شود به جک شارژ لایتنینگ متصل می‌شود. دیگر شرکت‌ها نیز در حال حاضر هدفون‌هایی عرضه کرده‌اند که مستقیماً به جک لایتنینگ وصل می‌شوند. بر روی گوشی‌های اندروید نیز هدفون به جک USB-C وصل می‌گردد.
  • با استفاده از مبدل: با استفاده از مبدل یا آداپتورهای مخصوص می‌توانید هدفون‌ با کابل 3.5 میلی‌متری را به جک لایتنینگ یا USB-C متصل کنید. اپل یک عدد مبدل را در جعبه‌ی آی‌فون 7 گنجانده است. برخی از مبدل‌های موجود در بازار نیز دارای تقسیم‌کننده هستند، به این معنا که می‌توانید همزمان هم گوشی خود را شارژ کنید و هم هدفون را متصل کنید.

 

البته هیچ‌کس مبدل‌ها را دوست ندارد، مگر این که دلیل واقعاً خوبی برای استفاده از آن‌ها وجود داشته باشد. در این مورد خاص حدأقل دو دلیل وجود دارد:

 

1. قدمت و ضخامت

جک 3.5 میلی‌متری قدیمی‌ترین تکنولوژی موجود در گوشی شماست. این کانکتور برای اولین بار در رادیوهای ترانزیستوری در اوایل دهه‌ی 1960 به کار رفت. به عنوان مثال در رادیوی EFM-117J سونی که در سال 1964 عرضه شد از این جک استفاده می‌شد. همچنین در پخش‌کننده‌های نوار کاست 8 ترک (1967) و واک‌من سونی (1979). در واقع جکی که همه در حال صحبت کردن از آن هستند قدمتی 52 ساله دارد.
 


همچنین این جک بسیار ضخیم است و در یک گوشی تلفن همراه امروزی، ضخامت یعنی مرگ. یکی از مدیران شرکت اینتل با نام براد ساندرز عقیده دارد سازندگان دستگاه‌ها نیز بسیار مشتاق به حذف این جک هستند. چرا که این کار باعث خواهد شد گوشی‌ها از چیزی که هم‌اکنون هستند نیز باریک‌تر شوند. ساندرز رهبر تیم توسعه‌دهنده‌ی کانکتور USB-C محسوب می‌شود. این کانکتور (ترفندستان) با سرعت در حال جای‌گزینی کانکتورهای USB استاندارد و Micro-USB در گوشی‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های جدید شرکت‌های مایکروسافت، گوگل، اپل، سامسونگ و دیگر شرکت‌ها است. در واقع ساندرز در جایگاهی قرار گرفته است که در خصوص 600 شرکت الکترونیکی در جهان صحبت می‌کند و از آینده‌ی پیش رو خبر می‌دهد.

 

همچنین ساندرز عقیده دارد جک 3.5 میلی‌متری با توجه به استانداردهای امروزی از داخل نیز بسیار بزرگ است. استوانه‌ای که جک هدفون شما را دربرمی‌گیرد در میان ضخیم‌ترین تجهیزات گوشی شما قرار می‌گیرد.
 

 

جک هدفون چیزی است که مانع از باریک‌تر شدن گوشی‌ها می‌شود و در نتیجه یک فاکتور محدود‌کننده محسوب می‌گردد.
 

بسیاری از افراد گوشی‌های باریک را دوست دارند. اما اگر برای شما باریک بودن مهم نیست، بایستی این موضوع را از یک زاویه‌ی دیگر نیز نگاه کنید: جک هدفون چیزی است که مانع از بزرگ‌تر شدن باتری‌ گوشی می‌شود. مسلماً برای شما دوام باتری مهم خواهد بود.

 

واقعیت این است که جک‌ها و کانکتورها می‌آیند و می‌روند. هر بار نیز تغییر و تحولی به وجود می‌آید. اما این ما کاربران هستیم که با ناله و شکایت می‌گوییم: "پنیر من را جابجا نکن!". اگر به گذشته نگاه کنیم درخواهیم یافت گاهی اصرار ما کاربران بر حفظ برخی تکنولوژی‌ها چه میزان اشتباه بوده است. هنگامی که اپل، فلاپی درایو را حذف کرد یا USB را جای‌گزین جک‌های SCSI و ADB کرد چه میزان انتقاد از آن زیاد بود. باید پذیرفت که ما کاربران، طراحان خوبی برای محصولات نیستیم.

 

اگر دستگاه مک پلاس محصول سال 1985 را بررسی کنید، تنها یک جک است که با چیزی کوچک‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر جای‌گزین نشده است. آیا ما واقعاً می‌خواهیم گوشی هوشمند ما وجه اشتراکی با این دستگاه قدیمی داشته باشد؟
 

 

2. کیفیت صدا

موسیقی شما دیجیتال است. آهنگ‌هایی که خریداری می‌کنید و آهنگ‌هایی که آنلاین گوش می‌دهید، همگی دیجیتال هستند. اما جک 3.5 میلی‌متری آنالوگ است.

 

گوشی شما مجهز به یک چیپ تبدیل‌کننده‌ی دیجیتال به آنالوگ است که کار آن تبدیل سیگنال خروجی از فایل‌های موسیقی دیجیتال به جک هدفون آنالوگ است. در نتیجه (ترفندستان) مهم نیست چه میزان کیفیت صدا در آن فایل‌ها گنجانده شده است، هنگامی که سیگنال‌ها به هدفون شما می‌رسند، بخشی از کیفیت صدا را در طول این راه از دست می‌دهید.

 

در عصر پس از جک هدفون، موسیقی شما تا زمانی که به هدفون می‌رسد همچنان دیجیتال باقی می‌ماند. در نتیجه عملیات تبدیل آنالوگ دیگر انجام نمی‌گیرد و شما صدای بهتری را تجربه می‌کنید.

 

جک هدفون باید بمیرد

دلایل دیگری نیز برای از رده خارج کردن جک هدفون وجود دارد. ضدآب کردن گوشی‌ها می‌تواند آسان‌تر شود. قیمت گوشی‌ها نیز می‌تواند کاهش یابد. اما برای بسیاری از افراد، دوام بهتر باتری، گوشی‌های باریک‌تر و کیفیت صدای بهتر دلایلی کافی هستند.

 

بزرگ‌ترین نگرانی در عصر پس از حذف جک 3.5 میلی‌متری، از دست دادن سازگاری‌ها است. شما دیگر قادر نخواهید بود هدفون گوشی اندروید خود را به آی‌فون وصل کنید یا بلعکس. برای این کار به یک مبدل برای دستگاه‌های لایتنینگ و به یک مبدل برای دستگاه‌های USB-C نیاز خواهید داشت. چه بسا اگر خوش‌شانس باشیم در آینده اپل نیز همانند سازندگان گوشی‌های اندرویدی از USB-C استفاده کند.

 

در هر صورت در این زمان باید پذیرفت که جک 3.5 میلی‌متری پس از یک زندگی پربار 52 ساله از میان ما خواهد رفت.