اکثر افراد تصور می‌کنند که بلوتوث یک فناوری برای ارتباط میان دو گوشی هوشمند جهت تبادل داده‌ می‌باشد. اما نسل جدیدی از بلوتوث معرفی شده‌ است که به مرورگر اینترنتی شما اجازه‌ی کنترل دستگاه‌های اطراف‌تان را می‌دهد. در این مطلب به معرفی این فناوری خواهیم پرداخت.

 

بلوتوث وب یا Bluetooth از قبل بخشی از کروم بود و برای این طراحی شده است که با اینترنت اشیا همگام گردد. چنین قابلیتی به طراحان وب اجازه می‌دهد که بهتر بتوانند از امکانات اینترنت اشیا استفاده کنند. اما اینترنت اشیا به چه کاری می‌آید؟ جواب ساده است! با وجود اینترنت اشیا به شکل خودکار وسایل خانه شما تنظیم می‌گردد. به عنوان مثال نور، دمای هوا و ... را می‌توان به شکل خودکار با چنین قابلیتی تنظیم کرد. هم‌چنین اگر به وب‌سایت‌های فیلم مراجعه کنید و فیلمی را پخش کنید، این امکان را به وب‌سایت می‌دهید که وسایل خانه‌ی شما مانند بلندگو را تحت اختیار بگیرد تا تجربه منحصر به فرد سینمای خانگی را به شکل خودکار داشته باشید.

 

البته چنین قابلیتی، نگرانی‌هایی را نیز در پی داشته است. زیرا فرصتی را برای هکرها ایجاد می‌کند که کنترل سیستم های خصوصی شما مانند وب‌کم ها را در اختیار بگیرند. اما جایی برای نگرانی وجود ندارد. زیرا مانند دیگر APIهایی که در کروم ایجاد شده‌اند، هر وب‌سایت ابتدا باید برای دسترسی‌های لازم از شما اجازه بگیرد. اگر شما به آن دسترسی بدهید،‌ آنگاه فعالیت‌های مربوطه می‌تواند توسط وب‌سایت مورد تنظیم قرار گیرد. هم‌چنین (ترفندستان) اگر درخواست دسترسی را نادید بگیرید و جوابی ندهید، به طور پیشفرض سیستم دستور رد را برای شما صادر خواهد کرد و وب‌سایت مورد نظر دسترسی‌ای نخواهد داشت. شما همیشه ‌می‌توانید دسترسی‌هایی که قبلا داده‌اید را تغییر دهید. چنین قابلیتی بسیار کاربردی به نظر می‌رسد، زیرا امکانات آن محدود به کنترل وسایل خانگی نمی‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید از دکترهای آنلاین استفاده کنید. به عنوان مثال آن‌ها می‌توانند از راه دور و توسط بلوتوث فشار خون شما را تست کنند و بررسی نمایند.

Your browser doesn't support video.
Please download the file: video/mp4


Web Bluetooth مدت زیادی است که بخشی از کروم برای اندرویدهای 6+ می‌باشد. اما هنوز استفاده آن فراگیر نشده‌است. با این حال روز به روز به چنین فناوری‌ای نزدیک‌تر می‌شویم و دیری نمی‌یابد که اینترنت اشیا فراگیر می‌گردد.

برچسب‌ها: بلوتوث وب بلوتوث