اگر از کاربران اندروید می‌باشید، ممکن است گاهی اوقات قصد داشته باشید تا فایل‌های خود را به سرعت بین دستگاه‌ اندروید خود و کامپیوتر منتقل نمایید. بدیهی‌ است که برنامه‌های زیادی مانند AirDroid وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این کار را انجام دهید. اما این برنامه‌ها بر مبنای وب پایه‌گذاری شده‌اند و از طرفی اجازه دسترسی به تمام فایل‌های اندروید را به‌شما نمی‌دهند. با ترفندی که هم‌اکنون می‌خواهیم به شما معرفی نماییم، می‌توانید به تمام فایل‌های اندروید در ویندوز دسترسی پیدا کنید.

 

دسترسی به فایل‌های اندروید در ویندوز

برای دسترسی به فایل‌ها و پوشه‌های اندروید در ویندوز از طریق وای‌فای، قصد داریم از یک برنامه مدیریت کننده فایل به نام ES File Explorer استفاده نماییم.

 

برای شروع ES File Explorer را نصب نمایید. وارد آن شوید و گوشه سمت چپ صفحه نمایش را بکشید تا منوی تنظیمات برای شما باز شود. سپس گزینه‌ی Remote Manager را انتخاب نمایید.

 

 

زمانی که این گزینه را انتخاب کردید، باید شروع به پیکربندی کنید. برای این کار کافی‌ است روی آیکن Settings (چرخ‌دنده ای که در بالا قرار دارد) کلیک کنید.

 

 

با زدن بر روی این آیکن وارد تنظیمات Remote Manager می‌شوید. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، به یک پورت پیش‌فرض و ناشناس متصل می‌شوید.

 

 

پیشنهاد می‌شود یک نام‌کاربری و رمز عبور اضافه نمایید تا دیگر کاربران نتوانند بدون اجازه دسترسی پیدا کنند. برای این کار گزینه‌ی Set Manage Account را انتخاب نمایید. نام‌کاربری و رمزعبور را تعیین نمایید و برای ادامه روی OK کلیک کنید.

 

 

می‌توانید پورت پیش‌فرض را تغییر دهید. برای این کار Current Port را انتخاب نمایید و یک دستگاه را به آن اضافه نمایید. دقت داشته باشید شماره‌ی این پورت باید بین 1025 – 65534 باشد.

 

 

همچنین اگر می‌خواهید فولدر روت را تغییر دهید می‌توانید با انتخاب کردن گزینه‌ی Set root directory این کار را انجام دهید. در اینجا ما حافظه‌ی جانبی را برای این کار انتخاب می‌کنیم. اگر می‌خواهید هم از حافظه‌جانبی و هم از حافظه‌دستگاه استفاده شود، روی آیکن اول در این صفحه کلیک کنید.

 

 

زمانی که این کار به پایان رسید، به صفحه اصلی این تنظیم بازگردید.

 

 

در صفحه اصلی روی دکمه‌ی Turn On کلیک کنید. این کار (ترفندستان) باعث می‌شود تا سرور FTP فعال شود. همچنین آدرس FTP که به آن نیاز دارید نشان داده می‌شود.

 

 

در ویندوز File Explorer را باز کرده و Map Network Drive را از پنجره Computer انتخاب کنید.

 

 

در پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود، روی لینک آبی‌رنگی که در آن صفحه قرار دارد، کلیک کنید.

 

 

این اقدام شما را به Network Location Wizard هدایت می‌کند. در این قسمت برای ادامه دکمه‌ی Next را انتخاب نمایید.

 

 

اکنون روی Choose a custom network location دوبار کلیک کنید.

 

 

در این پنجره، آدرس FTP خود را که در اندروید دریافت کردید وارد نمایید و دکمه‌ی Next را انتخاب کنید.

 

 

نام کاربری‌ای که در برنامه ES Explorer استفاده کرده‌اید را وارد کنید و روی Next کلیک کنید.

 

 

یک اسم برای شبکه اشتراک گذاری انتخاب نمایید. این اسم را بعداً می‌توانید تغییر دهید.

 

 

روی Finish کلیک کنید تا فرآیند به پایان برسد.

 

 

زمانی که ما عملیات Map Network Drive را انجام بدهیم، یک شبکه در File Explorer ویندوز برای شما ظاهر می شود. روی آن دوبار کلیک کنید.

 

 

در بار اول، ویندوز از شما پسورد در خواست می‌کند. آن را وارد کنید و روی دکمه‌ی Log On کلیک کنید. در این قسمت تیک Save Password را نیز فعال نمایید.

 

 

هنگامی که روی Log On کلیک می‌کنید، شما با استفاده از وای‌فای به تمامی فایل‌های اندروید در ویندوز دسترسی پیدا می‌کنید.

 

 

پس از این که کار شما به پایان رسید، Remote Manager را خاموش کنید.

 

با رفتن به تنظیمات Remote Manager و انتخاب کردن Create Shortcut، برنامه ES Explorer یک میان‌بر (Shortcut) روی صفحه برای شما به وجود می‌آورد که با استفاده از آن به‌راحتی می‌توانید به سرور FTP متصل شوید.

 

 

این کار به شما کمک می‌کند تا دیگر نیازی به روشن و خاموش کردن Remote Manager را نداشته باشید.

 

اگر از ES Explorer استفاده نمی‌کنید برنامه‌های دیگری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای این کار استفاده کنید. با ترفندی که به شما آموزش داده شد بسیار آسان می‌توانید این کار را انجام دهید.