تا الان به این فکر کرده‌اید که آیا می‌شود هنگام ورزش کردن از طلا و جواهر استفاده کرد؟

شاید تصویر کنید حرکات ورزشی، عرق کردن بدن یا شنا کردن با زیورآلات ارزشمند شما تناسبی ندارند و می‌توانند به آنها آسیب برسانند. در برخی موارد با شما موافقیم؛ بهتر است برخی از مصنوعات طلا و نقره را مثلا در استخری که حاوی کلر است استفاده نکنید. 

اما برخلاف تصور اغلب مردم، استفاده از طلا و جواهر با ورزش و انجام حرکات ورزشی تضادی ندارد. اگر برایتان این سوال پیش آمده که چطور این امر ممکن است؟ از شما دعوت می‌کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید تا پاسختان را دریافت کنید. 

 

آیا با گوشواره طلا می‌توان ورزش کرد؟

بله، چرا که نه! اگر گوشواره ظریف و کوچکی دارید که دایم در گوش‌هایتان است، نگران آسیب دیدن آن هنگام ورزش کردن نباشید. گالری پرسته مدل‌های بسیار متنوع و زیبایی از گوشواره‌های سبک، ساده، میخی و حلقه‌ای کوچک دارد که برای استفاده هنگام تمرینات ورزشی بسیار مناسب هستند. 

اما اگر گوشواره بزرگ یا از نوع آویز است، توصیه می‌کنیم در باشگاه یا در طول تمرینات ورزشی آن را از گوش خارج کنید تا به جایی گیر نکند یا ضربه نبیند. 

گوشواره‌های سنگین هم ممکن است حین بالا و پایین پریدن‌های شما هنگام ورزش کردن از گوشتان باز شود. پس از این گوشواره‌ها در باشگاه استفاده نکنید. 

 

آیا با گردنبند طلا می‌توان ورزش کرد؟

استفاده از گردنبند حین ورزش به اندازه و بلندی آن بستگی دارد. گردنبندهای 30 تا 36 سانتی‌متری را می‌توان حین تمرینات ورزشی استفاده کرد. هر چه وزن طلا کمتر باشد، بهتر است زیرا گردنبندهای سنگین با حرکات شدید، حرکات بیشتری خواهند داشت و احتمال پاره شدن آنها زیاد خواهد بود. 

ما در گالری پرسته گردنبندهایی عرضه می‌کنیم که سبک، کوتاه و مناسب ورزش کردن و استفاده در باشگاه هستند.

 

آیا با دستبند طلا می‌توان تمرینات ورزشی انجام داد؟

این مورد هم به ورزن و طراحی آن بستگی دارد. بدون شک دستبند طلا که بزرگ، سنگین یا آویزدار است برای استفاده در باشگاه مناسب نیست. اما اگر دستبند زنجیری ظریف و سبک دارید، می‌توانید با خیال راحت آن را در در باشگاه و حین ورزش استفاده کنید. 

لازم است یادآوری کنیم برخی طلاها حاوی نیکل هستند و این فلز باعث ایجاد حساسیت می‌شود. یعنی اگر متوجه شدید حین ورزش، جایی که دستبند طلا بدست دارید بعد از عرق کردن خارش پیدا کرد یا قرمز شد، احتمال اینکه به نیکل طلا حساسیت داده باشید زیاد است. بنابراین نباید هنگام ورزش از زیورآلات طلا استفاده کنید.

 

آیا با جواهرات می‌توان ورزش کرد؟

قبل از هر موضوعی باید بگوییم جواهرات از دو ماده اصلی تشکیل شده‌اند: طلا و سنگ‌های قیمتی. 

اینکه طلا هنگام ورزش قابل استفاده است یا نه به این بستگی دارد که وسیله زینتی شما از چه ماده‌ای ساخته شده باشد. ابتدا صحبتمان را با جواهراتی که سنگ‌های قیمتی دارند شروع می‌کنیم. 

عرق کردن و کلر به سنگ‌های قیمتی آسیبی وارد نمی‌کنند. هیچ حرکت ورزشی نمی‌تواند جواهر را در معرض خطر قرار دهد مگر فشارهای قوی و ضربه‌های پرقدرت. 

سنگ‌های گرانبهایی همچون الماس، یاقوت سرخ و یاقوت کبود درجه سختی بسیار بالایی دارند و خیلی به‌ندرت آسیب می‌بینند. برای همین است که قیمت‌های بالایی دارند. اما درجه سختی این سنگ‌ها با هم متفاوت است. خراش برداشتن و حساسیت آنها نسبت به شکستن و ضربه دیدن نیز با هم فرق دارد. همه این گوهرهای قیمتی همچون چوب دارای شیارهایی هستند که اگر تحت ضربه شدید قرار بگیرند ممکن است ترک بردارند یا به قطعات کوچک، خرد و شکسته شود. 

ولی اگر با شدت زیاد به دستگاه ورزشی برخورد نکنند، یا به جایی کوبیده نشوند، احتمال ندارد بشکنند یا مشکلی حین ورزش پیدا کنند. 

یعنی هیچ اشکالی ندارد در باشگاه از این جواهرات خود استفاده کنید. 

اما این مساله در مورد مروارید و اوپال دقیقا برعکس است. این سنگ‌ها بسیار سریع خراش برمی‌دارند و با هر ضربه‌‌ای ممکن است بشکنند. بنابراین بهتر است حین ورزش کردن آنها را در خانه بگذارید و در باشگاه از این جواهرات استفاده نکنید. 

از دیگر جواهراتی که هنگام ورزش نباید استفاده کنید، کونتزیت است. رنگ بنفش این سنگ قیمتی زیر نور خورشید کمرنگ می‌شود. 

 

آیا کلر به جواهرات آسیب می‌رساند؟

«کُلُر» با فلزات قیمتی همچون طلا و نقره واکنش نشان می‌دهد. اگر هر روز استخر می‌روید و همیشه هم انگشتر طلا به دستتان است، باید بدانید بعد از مدتی سطح طلا خورده می‌شود و انگشتر شما دندانه‌دار خواهد شد. 

اما واکنش فلزی همچون پلاتین به آب استخر متفاوت است. بعضی از مدل‌ها به کلر موجود در آب استخر مقاوم هستند و برخی دیگر این طور نیستند. این به میزان طلای استفاده شده در جواهرات پلاتینی بستگی دارد.

یکی از بهترین فلزات قیمتی برای استفاده هنگام شنا کردن، استیل ضد زنگ است. اگر دوست دارید در استخر و حین شنا کردن هم زیور آلات خود را استفاده کنید، باید بدانید که استیل، آن هم مدل ضد زنگ آن هم بهترین گزینه است زیرا با کلر هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. البته استیل به آب دریا و عرق بدن انسان حساس است.

به صورت کلی باید بگوییم اگر دیر به دیر استخر می‌روید، استفاده از گردنبند، گوشواره، النگو یا انگشتر طلا اشکالی ندارد و می‌توانید با خیال راحت با آنها شنا کنید. فقط حتما بعد از استخر طلاهای خود را با آب تمیز و ولرم بشویید و با دستمال بدون پرز خشک کنید. 

اما اگر دایم و هر روز استخر می‌روید، طلاهایتان را در خانه بگذارید و حین شنا استفاده نکنید. 

 

هنگام ورزش، نیکل را به طور کلی فراموش کنید!

عرق کردن حین ورزش باعث می‌شود تا طلا و نقره کمی کدر دیده شوند. این یک مساله عادی و بی‌اشکال است. اما اگر طلای زینتی شما حاوی نیکل باشد، ممکن است حساسیت‌ پوستی ایجاد کند. به این خاطر که عرق بدن انسان باعث می‌شود تا نیکل حل و جذب پوست شود و واکنش‌های آلرژیک بروز دهد. 

همچنین طلایی که نیکل دارد در معرض نور خورشید هم واکنش نشان می‌دهد و سریعا سیاه می‌شود. 

نیکل فلزی است که اصولا در ساخت زیور آلات طلا و نقره به این دو فلز افزوده می‌شود. پس حتما پیش از استفاده از طلاهای خود مطمئن شوید که در ساخت آن از نیکل استفاده نشده است. 

 

کلام آخر

به این نکته توجه داشته باشید که زیور آلات شما از هر جنسی که باشد در مواجهه با کلر یا عرق بدن، شفافیت خود را از دست می‌دهد و باید پس از هر بار ورزش کردن آن را تمیز کنید تا درخشان بماند. 

سنگ‌های قیمتی را با آب ولرم و دستمال بدون پرز پاک کنید. فلزاتی مثل طلا و نقره را هم می‌توانید به همین روش تمیز کنید تا خیالتان راحت باشد که ورزش به طلای شما آسیب نمی‌رساند.