یکی از مراحل آماده سازی سفر بستن چمدان است. مسئله‌ای که خیلی از ما با آن درگیریم؛ چون دقیقا نمی‌دانیم چه چیزی را بین صدها وسیله مورد نظرمان در چمدان بگذاریم تا در طول سفر همراه ما باشد. شاید شما روزی به طور اتفاقی در کانال بلیط هواپیما ارزان ، بلیطی به چشمتان بخورد که با تمامی شرایط شما برای سفر مناسب است و تصمیم به خرید بلیط هواپیما از علی ‌بابا  می‌گیرید. در مرحله بعدی شما بعد از خرید بلیط هواپیما خود، متوجه میشوید که مقدار بار مجاز قابل حمل با توجه به هواپیما روی آن نوشته شده. حالا به سراغ چمدان‌هایتان می‌روید تا وسایلتان را در آن بگنجانید. چه چیزهایی را برمیدارید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که شاید نتوانید یک سری اقلام را با خود حمل کنید؟ اگر قبل از سفر هوایی قوانین حمل بار مجاز هواپیما را بدانید و چمدان و کیف دستی خود را با دقت ببندید، در این صورت در سفر خود با مشکلی مواجه نخواهید شد و دیگر نیازی نخواهد بود که چمدان خود را برای بررسی ماموران امنیتی فرودگاه بیرون بریزید.

در این مقاله با هم، وسایل مجاز و غیر مجاز در بار هواپیما را بررسی می‌کنیم.

 

وسایل غیر مجاز در هواپیما

شاید به این مورد برخورده باشید که بعد از چک شدن بلیط هواپیما و به هنگام عبور از گیت، بعضی از چمدان‌ها زنگ هشدار را بیدار می‌کنند. حالا می‌خواهیم بدانیم که وجود چه وسایلی داخل چمدان باعث به صدا درآمدن آژیر می‌شوند.

 

به طور کلی حمل سلاح‌های گرم در هواپیما ممنوع است. این سلاح‌ها شامل موارد زیر هستند:

انواع سلاح گرم مثل تفنگ، اسلحه‌ی شکاری، تفنگ‌های اسباب بازی که به اسلحه واقعی شباهت دارند.

قطعات اسلحه مثل دوربین دید در شب، گلوله و ساچمه و…

تیر و کمان و منجنیق

به همراه داشتن هر کدام از این اقلام جرم محسوب میشود و پیگرد قانونی دارد.

 

کلیه وسایلی که به عنوان سلاح سرد محسوب می‌شوند و استفاده از آنها میتواند باعث ایجاد جراحت شود:

انواع یخ شکن

تیغ ریش تراشی

کاتر

چاقو و قیچی با تیغه‌های تیز و بلندتر از ۶ سانتی متر

وسایل رزمی و دفاع شخصی با لبه‌ها و قسمت‌های تیز

شمشیر و قمه

انواع دریل و مته

سوهان ناخن فلزی سر تیز و….

 

وسایلی که میتوانند برای ضربه زدن و وارد کردن آسیب‌های جدی به بدن استفاده شود.

این وسایل برای امنیت هواپیما خطرناک‌اند. شامل موارد زیر هستند:

چوب بیسبال و کریکت

چوب و چماق، تیر های چوبی، چوب بیلیارد، باتوم و….

وسایل رزمی

 

مواد و وسایل منفجرکننده که می‌توانند آسیب‌های جدی به فرد یا مسافران دیگر وارد کنند و امنیت هواپیما را به خطر بی‌اندازند. 

مهمات

چاشنی

دتکتور، فیوز، باتری

وسایل انفجاری اسباب بازی

مین، نارنجک و دیگر وسایل نظامی

وسایل آتش بازی

گاز اشک آور

دینامیت، باروت

 

مواد غذایی

مواد غذایی را تحت شرایط خاصی می‌توان در قسمت بار هواپیما قرار داد. برای مثال، این مواد نباید فاسدشدنی یا اسیدی باشند. باید به دقت بسته بندی شوند. به طور کلی از آنجایی که قوانین کشورهای مختلف در مورد مواد غذایی متفاوت است، توصیه میکنیم تا حد ممکن از حمل این مواد اجتناب کنید. حال اگر اصرار به این کار دارید به توصیه های زیر توجه کنید:

1.سعی کنید مواد غذایی را در چند لایه به دقت بسته‌بندی کنید. توجه داشته باشید که بسته‌بندی‌ها تا جای ممکن شفاف باشد تا محتوای داخل ظرف دیده شود و در هنگام بازرسی نیاز به باز کردن بسته بندی نباشد.

2.از حمل مواد خوراکی که ظاهری نامتعارف دارد و ممکن است با اقلام ممنوعه‌ای مانند مواد مخدر اشتباه گرفته شود اکیدا خودداری کنید؛ زیرا اثبات ماهیت آن‌ها زمان‌بر است و ممکن است به خاطر آن‌ها پرواز را از دست بدهید.

خوراکی هایی نظیر میوه، گوشت و سایر محصولات کشاورزی امنیت مسافران را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. به هنگام خرید بلیط هواپیما حتما این نکته را بررسی کنید؛ چون بسیاری از ایرلاین‌ها این خوراکی‌ها را هم در فهرست اشیای ممنوعه در کابین هواپیما قرار داده‌اند. حتی در بسیاری از مقاصد مانند کانادا و امریکا به هیچ عنوان اجازه ورود محصولات کشاورزی حتی تخم گیاه را هم نمی‌دهند. این قانون چنان سخت گیرانه است که در صورت عدم اظهار در گمرک ورودی ، میتواند تا چندصد دلار جریمه برای شما به همراه داشته باشد. در این صورت، اگر بلیط خود را از کانال بلیط ارزان هواپیما خریده باشید، مجبور خواهید شد چند برابر قیمت بلیط جریمه پرداخت کنید\

What Am I Not Allowed to Take on an Airplane?

 

حمل کلیه مایعات خطرناک مثل اسید، نفت، بنزین و ... به قسمت بار و کابین هواپیما ممنوع است.

این لیست شامل ترشیجات، آبلیمو و روغنهای خوراکی نیز می‌شود.

 

در آخر

این لیست کاملا متغییر است و ممکن است در کشور های مختلف مواردی به آن اضافه شود. به طور کلی، می‌توان گفت هر وسیله ای که از نظر ماموران امنیتی فرودگاه غیر مجاز است و امنیت پرواز را به خطر می اندازد، می تواند در این لیست جای بگیرد. بنابراین اگر در هنگام بازرسی با مشکلی مواجه شدید، خونسردی خود را حفظ کنید و با آرامش و صداقت به سوالات ماموران امنیتی پاسخ دهید تا از شما رفع اتهام شود و در صورتی که وسیله مورد نظر غیر مجاز تشخیص داده شد، بر حمل و نگهداری آن اصرار نکنید. اگر خرید بلیط هواپیما را از علی بابا بهترین سایت خرید بلیط هواپیما انجام دهید، این نکات با جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.