برای موفقیت در هر کسب و کاری باید حواسمان به وضعیت بازار و رقبا باشد. یکی از تکنیک‌های سئو تحلیل رقبا است. تحلیل رقبا به نوعی مهندسی معکوس است که به وسیله آن با ارزیابی تکنیک‌های سئو به کار رفته در سایت‌های موفق می‌توانیم آن‌ها را در سایت خودمان نیز به کار بگیریم.

با تحلیل رقبا به نوعی خودمان نیز آموزش سئو می‌بینیم. با اصول سئو موفق آشنا می‌شویم و می‌توانیم بر اساس آن‌ها به بهینه سازی سایت خود بپردازیم.

 

انواع روش‌های تحلیل سایت‌های رقبا

روش‌های مختلفی برای تحلیل سایت‌های رقبا وجود دارد؛ برای مثال تحلیل رقبا به وسیله ابزارهای سئو، به کمک شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سئو و یا با دقت خودمان!

بیشتر بخوانید: کپشن چیست؟

 

تحلیل رقبا با ابزارهای سئو

ابزارهای خاصی به منظور تحلیل رقبا تولید شده‌اند که از آن جمله می‌توان به سایت‌های معتبر و معروفی چون semrush، Alexa، ahrefs و سایت moz.com و بسیاری سایت‌های دیگر.

هم‌چنین، برخی سایت‌ها وجود دارند که سایت‌های دیگر را از نظر بک لینک‌ها بررسی می‌کنند. به این وسیله می‌توانید به منابعی برای گرفتن بک لینک دست پیدا کنید. سایت ماز و سایت ahrefs از جمله سایت‌های تحلیل رقبا از نظر بک لینک به شمار می‌آیند.

 

کمک گرفتن از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سئو

علاوه بر این‌ها می‌توان از سایت‌های ارائه دهنده خدمات سئو نیز به منظور بهینه سازی سایت کمک گرفت. یکی از وب‌سایت‌های معروف و مجرب در زمینه ارائه خدمات سئو وب‌سایت سئو 24 است. این سایت با مدیریت رضا شیرازی مفرد که یکی از شناخته‌شده‌ترین متخصصان این حوزه در ایران است، تلاش می‌کنید بهترین خدمات را در اختیار مشتریان قرار دهد.

 

تحلیل رقبا با بررسی سایت‌های رقبا

از دیگر روش‌های تحلیل رقبا این است که خودتان به سایت‌های موفق سر بزنید. ببینید از کدام اصول سئو در سایتشان استفاده کرده‌اند و چه ساختاری را در سایتشان رعایت کرده‌اند.

در کنار این‌ها از سایت‌های آموزش سئو مانند سئو 24 که مقالات رایگان آموزش سئو دارند استفاده کنید و از تمام آنچه یاد گرفته‌اید برای بهینه سازی سایت خود کمک بگیرید.

با وجود اینکه ارزیابی سایت رقبا به وسیله ابزارهای سئو و به وسیله آموزش سئو و توجه خودتان به تکنیک‌های سئو به کار رفته در سایت رقبا امکان‌پذیر است، مطمئن‌ترین روش برای یک ارزیابی عالی و بهینه سازی سایت این است که کار را به دست افراد مجربی بسپارید که این کار را بارها و بارها انجام داده‌اند و با توجه به تخصصی بودن زمینه فعالیتشان در این حوزه، مطالعات به‌روز و کاملی در زمینه بهینه سازی سایت دارند.

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات SEO مانند سایت سئو 24 از جمله شرکت‌هایی هستند که این خدمات را به وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهند تا به این وسیله بتوانند رتبه خود را بهبود داده و از رقبایشان جلو بزنند.

در انتخاب شرکت خدمات سئو بهتر است به مدیریت آن توجه کنید و شرکتی را انتخاب کنید که مدیری مجرب و کارآزموده داشته باشد. دکتر رضا شیرازی، مدیر سئو 24 تحصیلات خود را در زمینه بازاریابی دیجیتال تکمیل کرده و با سال‌ها تجربه در زمینه سئو و بهینه سازی سایت به تخصص در این زمینه دست یافته است.