در حالی که تبلت ها و تلفن های هوشمند همیشه بین مردم محبوبیت بیشتری داشته است اما برای یک سری کارها مثل تایپ کردن ، کارهای نرم افزاری ، بازی ، کارهای گرافیکی و ... استفاده از لپ تاپ بهتر است بنابراین بر اساس نیاز چه نوع لپ تاپی باید خریداری کنیم؟ اندزاه ها ، ویژگی های مختلف و قیمت های متنوعی وجود دارد که انتخاب مناسب ترین لپ تاپ را به یک چالش تبدیل می‌کند به همین دلیل باید شما بفهمید که نیاز های شما چیست و اینکه کدام لپ تاپ را باید خریداری کنید یک سوال با جواب روشن و واضح نیست بنابراین ما برای پاسخ دادن به این سوال به یک سری معیار ها باید توجه کنیم مثل پردازنده ها ، گرافیک ، رم و ...
اما شاید بعضی ها برای خرید لپ تاپ قصد این را ندارند که زیاد هزینه کنند و اقدام به خرید لپ تاپ دست دوم کنند که این راهنما برای این موضوع نیز می‌تواند کاربردی باشد و برای این منظور می‌توانید خرید لپ تاپ از شیپور را نیز امتحان کنید.
باتوجه به اینکه هر برند دارای چندین محصول با انواع قیمت و ویژگی ها است انتخاب یک لپ تاپ مناسب کمی دشوار است. اما در اینجا اطلاعاتی در اختیار شما می‌گذاریم که کار را برای شما راحتتر کند.

یک سیستم عامل انتخاب کنید:

پاسخ به این سوال ساده نیست به خصوص اگر با سیستم عامل ها آشنا نیستید اکثره لپ تاپ ها دارای دو نوع   windows – macos سیستم عامل هستند:
در اصل انتخاب صحیح یک سیستم عامل سلیقه شخصی است. اما در اینجا یک سری اطلاعات برای مقایسه این دو سیستم عامل در اختیارتان قرار می‌دهیم:

 

ویندوز 10 :

انعطاف پذیر ترین سیستم عامل ویندوز است که اکثره لپ تاپ ها دارای سیستم عامل ویندوز هستند لپ تاپ های ویندوز انواع مختلفی دارد از صفحه نمایشگر لمسی گرفته تا خواندن اثر انگشت و پردازنده گرافیکی دوگانه.
ویندوز 10 آخرین نسخه سیستم عامل مایکروسافت است و پیشرفت های زیادی نسبت به ویندوز 7 و 8 داشته است و در این نسخه دستیار دیجیتالی کورتانا را نیز ارائه می‌دهد.

 

MacOS:

همه مک بوک ها دارای جدیدترین سیستم عامل دسکتاپ اپل هستند به طور کلی عملکرد مشابهی با ویندوز 10 ارائه می‌دهد بعضی از تفاوت های آن مثل منوی استارت یا به جای دستیار دیجیتالی کورتانا از مک سیری استفاده می‌شود. یا می‌توانید با تلفن های اپل سینک شوید یا با اپل واچ خود سینک شوید. یکی از معایب این سیستم عامل این است که نمی‌توانید نرم افزار های بسیار زیادی را نصب کنید و بازی ها تقریبا غیر قابل استفاده هستند.

 

اندازه صفحه نمایش:

قبل از اینکه به قیمت ها توجه کنید به اندازه لپ تاپ دقت کنید که تا چه اندازه قابلیت حمل دارند یا اندازه صفحه نمایش برای شما کافی است یا خیر؟
لپ تاپ‌ها معمولا بر اساس اندازه صفحه نمایش تقسیم بندی می‌شوند:
11 تا 12 اینچ: معمولا جزو باریکترین و سبکترین مدل ها هستند و تقریبا بین 1 تا 1/5 کیلوگرم وزن دارند.
13 تا 14 اینچ: یکی از بهترین مدل های قابل حمل با وزنی کمتر از 2 کیلوگرم.
15 تا 16 اینچ: محبوب ترین اندازه بین مردم لپ تاپ های 15 اینچی معمولا وزنی بین 1/8 تا 2/5 دارند اگر می‌خواهید صفحه نمایش بزرگتری داشته باشید و کمتر با خودتان آنرا حمل کنید از این مدل می‌توانید استفاده کنید.
17 اینچ: اگر می‌خواهید لپ تاپ شما همه روزه روی میز بماند و از پردازشگر قوی آن استفاده کنید بهترین اندازه برای شماست.

وقتی اسمی از لپ تاپ می‌آید اولین نکته اندازه صفحه نمایش آن است صفحه نمایش مثل رم نیست که بعدا بتوانید آنرا ارتقا دهید پس در انتخاب آن دقت کنید.

 

مشخصات فنی که باید به آنها توجه کنید:

CPU:
به معنای واحد پردازش مرکزی است و همانطور که از نامش پیداست ، پردازش تمامی قسمت های کامپیوتر بر عهده ی این قطعه ی مهم می باشد و تمامی فرامین و اطلاعات را مورد پردازش قرار می‌دهد.پیشنهاد ما برای این مشخصه حداقل Intel core i5 می‌باشد.


RAM:
سیستم کامپیوتر شما هرچه RAM بیشتری داشته باشد، می تواند از پس اجرای برنامه های بیشتری به طور همزمان بر آید. البته در عمل می توانید با میزان RAM کم نیز برنامه های زیادی را اجرا کنید، ولی در نهایت کامپیوترتان کند تر از حالت معمول می شود. مقدار رم از 4 گیگابایت تا 64 گیگابایت متغیر است و برای استفاده های عمومی معمولا از رم 8 استفاده می‌َشود.

 

گرافیک:

یک تراشه گرافیکی تصاویری را که یک برنامه برای نمایش در صفحه نیاز دارد ایجاد می کند. در بیشتر لپ تاپ ها ، تراشه گرافیکی آن وارد مادربرد خواهد شد. برخلاف دسک تاپ ، به روزرسانی گرافیک لپ تاپ بسیار نادر و دشوار است ، بنابراین مهم است که از ابتدا هر آنچه را که میخواهید خریداری کنید.

 

همیشه سعی کنید لپ تاپی را انتخاب و خریداری کنید که اگر در آینده قصد تعویض آنرا داشتید به عنوان خرید و فروش لپ تاپ کارکرده به مشکل برنخورید و بتوانید راحت آنرا بفروشید.

 

منبع :

لوازم الکترونیک شیپور